جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

روش های طبیعی برای درمان اختلال دوقطبی

تاریخ : 1397/01/11 روش های طبیعی برای درمان اختلال دوقطبی

اختلال دو قطبی نمی تواند درمان شود، اما قابل کنترل است. با مراقبت مناسب و دارو مناسب ، افراد مبتلا به این اختلال می توانند زندگی کامل و سازنده ای را به همراه داشته باشند .

مشاوره ، درمان رفتاری شناختی ( CBT ) و برخی از تغییرات شیوه زندگی می تواند به بهبود افراد مبتلا به اختلال دوقطبی کمک کند .

 

 

تغییر سبک زندگی

درمانگاه Mayo برخی از تغییرات شیوه زندگی را توصیه می کند که افراد مبتلا به اختلال دوقطبی می توانند برای به حداقل رساندن چرخه های رفتاری که شرایطشان را بدتر می کنند از آن ها استفاده کنند .

 

خواب

خواب آشفته اغلب با افزایش و کاهش اختلال دوقطبی ارتباط دارد . در فاز مانیا ، یک فرد ممکن است خیلی کم بخوابد ، اما در غیر این صورت ، ممکن است مدت زیادی خواب افراد طول بکشد .

کمبود خواب می تواند باعث ایجاد تغییر خلق و خوی در فرد شود . خوابیدن به اندازه کافی برای مدیریت این حالت ضروری است . افراد مبتلا به اختلال دوقطبی که در خوابیدن مشکل دارند باید با پزشک خود صحبت کنند .

روش های طبیعی برای درمان اختلال دوقطبی

رژیم غذایی

رژیم سالم یکی از مهمترین عادت های زندگی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی است . یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که تا 68 درصد از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دارای اضافه وزن یا چاقی هستند و تحقیقی سال 2013 نشان داد که میزان مصرف غذا در بین افراد مبتلا به اختلال دوقطبی بسیار بالاتر از جمعیت عمومی است .

این پر خوری ممکن است ناشی از اثر جانبی دارو باشد ، یا ممکن است به علت پرخوری ناشی از بخش افسردگی این بیماری باشد . داشتن اضافه وزن می تواند بهبودی را دشوار تر کند و خطر ابتلا به دیابت ، فشار خون بالا و اضطراب را افزایش دهد .

یک نظریه این است که افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است دارای سطوح سروتونین پایین باشند ( رسانای شیمیایی مغز را که بر خلق و خو اثر می گذارد ) .

سروتونین همچنین می تواند اشتها را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است افرادی که سطح پایین سروتونین دارند ، میل به مصرف کربوهیدرات ها و غذاهای شیرین داشته باشند .

 

مقاله پیشنهادی : ده راه طبیعی و ساده برای درمان کم خونی

 

ورزش

ورزش ملایم و منظم یک روش اثبات شده برای ایجاد تعادل است . ورزش اندورفین را  که مواد شیمیایی موجود در مغز هستند افزایش می دهد که باعث می شود افراد احساس خوبی داشته و به آنها کمک می کند تا بهتر بخوابند .

یک بررسی در سال 2015 در مورد تاثیر ورزش بر اختلالات دوقطبی نشان می دهد که ورزش ممکن است یک استراتژی موثر و مفید برای مقابله با افسردگی اختلال دوقطبی باشد .

مطالعات بیشتر برای تعیین شدت ، بسامد و مدت زمان ورزش برای افراد مبتلا به بیماری ضروری است.

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی که لیتیوم مصرف می کنند باید قبل از شروع برنامه تمرین با پزشک خود در این مورد مشورت کنند ، زیرا می تواند با داروها تداخل داشته باشد .

درمان اختلال دو قطبی با روش های خانگی

اعتیاد

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دارای تمایل به شرکت در رفتار های مخاطره آمیز هستند . اعتیاد به طور معمول در کنار این اختلال رخ می دهد .

یک مطالعه نشان می دهد که 56 درصد افراد مبتلا به این بیماری در برخی موارد به مواد مخدر یا الکل معتاد شده اند .

جریان های خاصی در مغز در پیگیری این تجربیات دخالت دارند . یک مطالعه نشان داد که در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی این جریان ها بیشتر فعال هستند . این ممکن است چیزی باشد که شخص را به سمت رفتار مخاطره آمیز هدایت می کند .

هر فرد مبتلا به اختلال دوقطبی که دچار مشکل در ترک الکل یا دارو می شود ، باید از یک مشاور حرفه ای کمک بگیرد . همچنین توصیه می شود از افرادی که رفتار یا نگرش هایی را که باعث بدتر شدن اختلال می شوند ، اجتناب کنند .

 

مقاله پیشنهادی : افزایش و حفظ بینایی با روش های خانگی

 

مدیریت فاز مانیا

همیشه جلوگیری از فاز مانیا امکانپذیر نیست ، اما موارد زیر میتواند کمک کند :

اگر اولین بار باشد یا اگر درمان را قطع کرده اید ، پزشک خود را ببینید

برنامه درمان که توسط پزشک شما تنظیم شده است را دنبال کنید و تمام جلسه های پزشکی را ادامه دهید ، زیرا داروها ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشند

سعی کنید یک الگوی منظم خواب داشته باشید و در صورت امکان از استرس غیر ضروری اجتناب کنید

یک رژیم سالم غذایی داشته باشید و ورزش کنید

از الکل و مواد دیگر اجتناب کنید

اختلال دو قطبی

درمان های دیگر

برخی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی از گیاهان یا مکمل هایی برای از بین بردن علائم خود استفاده می کنند .

امگا 3 : بر اساس برخی مطالعات ، امگا 3 ممکن است برای این اختلال مفید باشد . دانشمندان دریافته اند که اختلالات دوقطبی در کشورهایی که مردم خیلی از ماهی ها مصرف می کنند کمتر رایج است .

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است سطح خون پایین تری از امگا 3 داشته باشند .

منیزیم : بعضی از دانشمندان معتقدند مکمل های منیزیم ممکن است موجب کاهش شیدایی و چرخش سریع علائم دوقطبی شود ، اما برای حمایت از این تحقیق ، مطالعات بیشتری لازم است .

ویتامین ها : برخی معتقدند ویتامین ها ممکن است به طور خاصی به این اختلال کمک کنند ، مخصوصا ویتامین C و فولیک اسید . شواهد حاكی از اين ادعا ضعيف است ، اما اسيد فوليک برای حمايت از سلامت شناختی ، شناخته شده است و در جلوگيری از نقص های زايمان مهم است .  به زنان توصیه می شود که در سن بارداری از اسید فولیک استفاده کنند ، چه آن ها اختلال دوقطبی داشته باشند یا  نداشته باشند .

هر فردی که مبتلا به اختلال دوقطبی است و تصمیم دارد از داروهای مکمل استفاده کند ، باید جلسات درمان دارو برایش تجویز شود و ادامه یابد و قبل از استفاده از مکمل یا درمان جایگزین باید با پزشک خود مشورت کند .

درمان دوقطبی بودن

حمایت بالینی و درمان پزشکی

درمان اختلال دوقطبی معمولا توسط یک روانپزشک هدایت می شود که متخصص این بیماری است . گاهی اوقات تیم گسترده ای از یک روانشناس ، کارمند اجتماعی و پرستار روانپزشکی ممکن است در آن درگیر باشند .

داروهای تثبیت کننده از لحاظ روحی مانند لیتیوم ، اسید والپروک ، کاربامازپین و لاموتریژین ممکن است در دوران مانیک تجویز شوند .

منبع: medicalnewstoday.com

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی بالینی

علایم اشکار افسردگی

علایم اشکار افسردگی

شاید احساس کرده باشید علاقه تان به خرید از کنترل خارج شده است. برخی افرادی که دچار افسردگی میشوند اجبار وسواسی برای خرید از مغازه یا اینترنت دارند. به نظر میرسد این کار استراتژی است که فرد برای تقویت عزت نفس یا پرت کردن حواس خود به کار میگیرد اما خرید درمانی (retail therapy) سر خوشی کوتاه مدت است چون افسردگی پشت این رفتار را برطرف نمیکند.

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی بالینی

آخرین مقالات پزشکان روانشناسی بالینی