یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸

روش های کمک به باروری

تاریخ : 1397/01/21 روش های کمک به باروری

امروزه روز به روز بر تعداد زوج هایی که در بارداری مشکل دارند و از تکنیک های کمک باروری استفاده می کنند اضافه می شود. امروزه انتخاب های متعدد و ترکیبی از درمان ها در دسترس است. نوع درمان شما با توجه به شرایط فردی تان ،سن و نتایج آزمایشات متنوعی که روی شما انجام می شود انتخاب می شود.

 

 

 

رابطه جنسی زمان بندی شده

اگر عادت ماهیانه شما نامنظم است پیش بینی اینکه چه زمانی تخمک گذاری می کنید مشکل میشود. برای تشخیص زمان تخمک گذاری یک هفته در میان سونوگرافی انجام دهید به این امر ردیابی فولیکولی گفته میشود. سپس شما و همسرتان می توانید براساس زمان مناسب رابطه جنسی برقرار کنید.

روش های کمک به باروری

القاء تخمک گذاری

اگر عادت ماهیانه نامنظم دارید یا به خاطر ضعف هورمونی یا نبود آن در بدن عادت ماهیانه نمی شوید یا به دلیل تخمدان ها ی پولی سیستیک تخمک گذاری نمی کنید القاء تخمک گذاری یا تحریک تخمدان ها راهی برای راه اندازی تخمک است و می تواند فرصتی برای بارداری به شکل طبیعی فراهم کند.

به شما یک دوره کلومیفن سیترات داده می شود که باید برای دو تا 5 روز در هر ماه پس از شروع سیکلتان مصرف کنید. با این کار بدن شما احساس می کند که سطح استروژن شما بسیار پایین آمده و محرکی برای آزاد سازی هورمونی می شود که موجب بالغ شدن فولیکول و آماده کردن آن برای تخمک گذاری می شود . همچنین ممکن است یک تزریقHCG  انجام شود تا مرحله نهایی بالغ شدن فولیکول طی شود و تخمک آزاد شود. داشتن رابطه جنسی یا IUI 36 تا 48 ساعت پس از تزریق انجام می شود.

 

تزریق اسپرم داخل رحم

این کار معمولا در مواقعی انجام می شود که در حرکت اسپرم مشکلی وجود داشته باشد و یا هیچ دلیلی برای ناباروری پیدا نکرده اند .هدف این کار این است که تا حد ممکن اسپرم را در نزدیک ترین مکان به تخمک قرار دهند. یک نمونه از اسپرم شستشو شده مستقیما از طریق گردنه رحم به درون رحم تزریق می شود. داروها فولیکول و القاء تخمک گذاری را تحریک می کنند و این روند در نزدیک ترین زمان ممکن به وقتی که انتظار تخمک گذاری می رود انجام می شود.

تزریق اسپرم داخل رحم

IVF

لقاح خارج از رحم است با این کار اسپرم بدون اینکه بخواهد از لوله های رحمی عبور کند می تواند تخمک را بارور کند. با ابزاری که از طریق تزریق اسپرم داخل تخمک نامیده می شود اسپرم به درون تخمک تزریق می شود.

 

تغذیه در IVF

تغذیه خوب به بدنتان کمک می کند تا بتواند تخمک ها را رشد دهد و تغذیه کند همچنین دیواره های رحم را بسازد .اینکه تخمک شما کیفیت لازم را دارد یا خیر یکی از دغدغه های اصلی شما خواهد بود . اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی پروتئین مصرف می کنید . بهترین منبع ایجاد تعادل اسید های آمینه ، تخم مرغ، سویا، گوشت، ماهی، حبوبات و عدس است. برای تغذیه تخمک خود از مکمل های مولتی ویتامین و معدنی استفاده کنید.

اسیدهای چرب ضروری اهمیت بسیار دارند چون خیلی از ما از این جهت کمبود داریم اگر شما تا به حال به تامین کافی آن فکر نکرده اید از یک مکمل امگا 3 استفاده کنید.

در روز 2 لیتر آب تصفیه شده در روز بخورید. علاوه بر این مایعات دیگر مثل انواع دم کردنی های گیاهی بنوشید .

باروری

سلامتی

اگر یک مشکل طولانی مدت دارید و یا نگران سلامتی خود هستید بهتر است قبل از IVF آنها را مشخص کنید. با خواب کافی و ورزش و خوب غذا خوردن انرژی ذخیره کنید.

به مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی که دریافت می کنید دقت کنید که در آن زینک وجود داشته باشد. 24 ساعت قبل از انجامIVF  چهار بار داروی هومیوپاتی به نام آرنیکا C6  بخورید.

اگر وزنتان خیلی بالا نیست شانس بهتری برای انجامIVF  خواهید داشت چنانچه وزنتان بالاست باید خیلی آرام بدون اینکه مواد غذایی بدن شما کم شود از وزن خود بکاهید.

از مکان های دود آلود و کثیف دوری کنید موادی مثل سیگار بر گردنه دهانه رحم تاثیرات منفی دارد.

از انجام ورزش های ایروبیک اجتناب کنید بدنتان در حال حاضر به استراحت نیاز دارد چون سیستم هورمونی شما برای آنکه برایIVF  آماده باشد خاموش است. بهتر است ورزش های آرامی مثل پیاده روی، شنا و یوگا انجام دهید .

یک تکنیک آرام سازی برای خودتان ایجاد کنید. مدیتیشن و یوگا را امتحان کنید.

از تکنیک تجسم کردن برای مثبت نگاه کردن استفاده کنید

تحقیقات نشان می دهد طب سنتی ممکن است باعث رهایی از استرس ، تعادل بدن و ساختار دیواره رحم از طریق بهتر کردن جریان خون در لگن خاصره و رشد فولیکول کمک کننده باشد.

وقتی کل کارهای مربوط بهIVF  را انجام دادید باید دو هفته منتظر بمانید تا ببینید نطفه لانه گزینی کرده و شما باردار شده اید یا خیر. شما باید در طول این مدت به خودتان امید بدهید .

منبع: womenshealthmag.com


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

مقالات مرتبط

 

چرا مردان سرد مزاج میشن

مشاهده مقاله
چرا مردان سرد مزاج میشن

با وابستگی در کودکان چه کار کنیم؟

مشاهده مقاله
با وابستگی در کودکان چه کار کنیم؟

خوراکیهای خطرناک دوران بارداری

مشاهده مقاله

خوراکیهای خطرناک دوران بارداری

 

پزشکان مرتبط

 

دکتر فرناز مشیری

دکتر فرناز مشیری

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر فاطمه خانی زاده

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر نوشین نظری

دکتر نوشین نظری

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر یاسمن بهفر

دکتر یاسمن بهفر

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری