پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

ریزش مو | علائم، علت و درمان

تاریخ : 1396/11/18 ریزش مو | علائم، علت و درمان

ریزش مو چیست؟

ریزش مو بیماری است که در آن موی سر و یا موی قسمتی از بدن شما می ریزد که می تواند نتیجه تغییرات هورمونی، وراثتی، شرایط پزشکی و یا استفاده از برخی داروها باشد. طاسی معمولا به ریزش بیش از حد مو مربوط است. ریزش مو میتواند در اشکال مختلفی ظاهر شود. بسته به علت آن می تواند به سرعت و یا به تدریج باشد. ریزش مو در بعضی موقت و بعضی دائمی است. جهت درمان این بیماری میتوانید به متخصص پوست و مو مراجعه نمائید.

 

حتما بخوانید: روشهای طبیعی و خانگی برای تقویت و رشد سریع مو ها

 

علائم ریزش مو

علائم و نشانه های ریزش مو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نازک شدن تدریجی مو در کف سر : این رایج ترین نوع از ریزش مو است، که مردان و زنان را در سن بلوغ تحت تاثیر قرار می دهد. عقب نشینی در موی مردن از جلوی پیشانی به اطراف است که شبیه حرف M است. در زنان اغلب ریزش مو در قسمت کف سر است. اکثر مردم روزانه 50 تا 100 تار مو را از دست می دهند اما موهای جدید در همان زمان رشد می کنند. ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که چرخه رشد مو با اختلال مواجه می شود و یا فولیکول دچار مشکل می شود.

ریزش مو سکه ای یا پراکنده : ریزش مو در بعضی افراد به صورت سکه ای یا به شکل دایره است در حالی که پوست سر آن ها به وضوح پیداست. اما گاهی اوقات نیز در ریش یا ابرو رخ می دهد. در بعضی موارد پوست شما ممکن است دچار خارش یا  سوزش دردناک شود.

سست شدن یا ضعیف شدن ناگهانی مو: یک شوک فیزیکی یا عاطفی باعث شده تا ریشه موهای شما سست شود. این نوع ریزش بیشتر در هنگام شستن مو و یا شانه کردن بیشتر به چشم می آید.

ریزش کامل موهای بدن: برخی از شرایط و درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی ، می توانند باعث از دست رفتن مو در تمام نقاط بدن شما شوند. در این حالت بعد از درمان، مو رشد می کند.

پوسته پوسته شدن سر: که بر روی پوست سر اتفاق می افتد که نشانه کرم سلولی است. ممکن است همراه با ریزش مو قرمزی ،تورم و گاهی خارش باشد.

ریزش مو

علت ریزش مو

علت دقیق ریزش مو ممکن است به طور کامل درک نشده باشد، اما معمولا به یکی از عوامل زیر بستگی دارد:

تاریخچه خانوادگی (ارثی)

تغییرات هورمونی

شرایط پزشکی

داروها

کمبود بعضی ویتامین ها

 

علت وراثتی یا تاریخچه خانوادگی: وراثت و سن رایج ترین علت طاسی و ریزش مو در مردان و زنان است و می تواند در اوایل بلوغ شروع شود که در این زمان مو نازک و نرم و شکننده می شود.

 

تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی:

شرایط مختلف می تواند باعث ریزش مو شود، از جمله:

تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی و عدم تعادل باعث می شود ریزش موی موقت ایجاد شود. این امر می تواند به دلیل بارداری، زایمان یا شروع یائسگی باشد. غده تیروئید نیز بر سطح هورمون تأثیر می گذارد که می تواند باعث ریزش مو شود.

ریزش موی سکه ای: این نوع ریزش مو آلوپسی آرئاتا نامیده می شود و زمانی اتفاق می افتد که سیتم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند و موجب ریزش ناگهانی مو می شود و باعث ایجاد لکه های قهوه ای در روی پوست می شود.

عفونت پوستی: عفونت ها، مانند کرم های قارچی، می توانند به مو و پوست سر پوست شما حمله کنند و منجر به ریزش مو شوند. هنگامی که عفونت درمان می شود، مو مجدد شروع به رشد می کند.

سایر اختلالات پوستی: بیماری هایی که سبب آلوپسی می شود، ممکن است باعث از دست دادن دائمی مو ها در نواحی آسیب دیده شود. این شرایط شامل لیچه پلانوس، برخی از انواع لوپوس پوستی و سارکوئیدوز است.

کمبود ویتامین در بدن: فقر آهن و بعضی از ویتامین ها مخصوصا ویتامین های گروه خصوصا B6 و B12  میتواند عامل ریزش مو باشد. البته کمبود این نوع ویتامین ها در زنان به علت قاعدگی و از دست دادن مقدار زیادی خون احتمال بیشتری دارد.

 

حتما بخوانید: آشنایی با بوتاکس مو

 

تشخیص نوع بیماری

قبل از تشخیص، پزشک شما به احتمال زیاد پس از یک معاینه فیزیکی دقیق و بررسی سابقه پزشکی و سابقه خانوادگی ممکن است آزمایشاتی را تجویز کند:

آزمایش خون: ممکن است به تشخیص بیماری های مربوط به ریزش مو مانند بیماری تیروئید کمک کند.

تست کشیدگی: در این آزمایش پزشک شما یک دسته از مو را می کشد تا ببیند چند مو می ریزد. این آزمایش به تعیین فرایند ریختن مو کمک می کند.

بیوپسی (نمونه گیری) از پوست سر: پزشک شما از پوست و یا از چند مویی که از پوست سر جدا می شود نمونه گیری می کند تا ریشه های مو را بررسی کند که تشخیص دهد آیا عفونت باعث ریزش مو شده یا خیر.

میکروسکوپ نوری: پزشک شما از ابزار خاصی برای بررسی موهای زائد استفاده میکند. این میکروسکوپ به تشخيص اختلالات مو کمک می کند

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

درمان موثری برای بعضی از بیماری های مو وجود دارد. اما برخی از ریزش ها دائمی است. با تجویز برخی داروها، جراحی، لیزر درمانی و.... این بیماری به راحتی درمان می شود ممکن است برای دسترسی به نتایج بهتر پزشک شما ترکیبی از این روش ها را ارائه می دهد.

 

داروهای ریزش مو

اگر ریزش مو توسط یک بیماری زمینه ای ایجاد شود، درمان برای آن بیماری ضروری خواهد بود. این ممکن است شامل داروهایی برای کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن، مانند پردنیزون باشد. اگر یک دارو خاص باعث ریزش مو شود، پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا از آن برای حداقل سه ماه استفاده نکنید.

مینوکسیدیل (روگان): مینوکسیدیل یک مایع یا فوم ضدعفونی است که دو بار در روز برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو به صورت موضعی بر روی منطقه مورد نظر می مالید. این دارو برای مردان و زنان تجویز می شود. اثرات دارو  پس از 16 هفته ظاهر می شود. عوارض جانبی احتمالی شامل التهاب پوستی، رشد مو در پوست مجاور صورت و دست رخ می دهد.

فیناستراید (پروپشیا): تجویز این دارو فقط مخصوص آقایان است. این دارو روزانه به شکل قرص مصرف می شود. بسیاری از مردان که فیناستراید مصرف می کنند، کاهش ریزش مو را تجربه می کنند و برخی ممکن است رشد موی جدید را مشاهده کنند. اثرات جانبی نادر فیناستراید شامل کاهش میل جنسی و عملکرد جنسی و افزایش خطر سرطان پروستات است.

 

جراحی

شایع ترین نوع ریزش موی دائمی، تنها در کف سر ایجاد می شود که با جراحی پیوند مو و یا ترمیم مو می تواند به راحتی درمان شود.

 

درمان جایگزین

مصرف یک مکمل تغذیه ای به شما کمک میکند که تا حدودی از ریزش مو جلوگیری کنید ولی متاسفانه با قطع مکمل ها تا حدودی مو مجددا ریزش پیدا میکند. بعضی از مکمل ها مانند اکوفان،hair-vit  و ویتامینB6  و.... موجود در بازار به درمان کمک میکنند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی

آخرین مطالب پزشکی دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی