یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

زایمان طبیعی

تاریخ : 1398/05/05 زایمان طبیعی

زایمان مرحله آخر بارداری یک زن می باشد و شامل خارج شدن یک نوزاد از رحم مادر است. این نوع زایمان یک امر فیزیولوژیک و کاملا طبیعی است و بر اساس پاره ای از فعالیت ها به صورت خود به خودی انجام می شود. در این روش فرد اجازه می دهد با توجه به طبیعتی که هرانسان دارد عمل زایمان را انجام دهد.

برخی از مادران تصمیم میگیرند که در هنگام زایمان از هیچ دارویی استفاده نکنند و از کنترل تنفس استفاده کنند. البته در این نوع زایمان حتما یک همراه کنار او خواهد بود تا او را در تمامی مراحل زایمان راهنمایی و حمایت کند.

 

مراحل زایمان طبیعی :

مرحله اول : آمادگی بیمار برای فرایند زایمان طبیعی

انقباضاتی آغاز می شود که باعث تغییرات پیشرونده در دهانه رحم می شود و در زمان گشادی کامل دهانه رحم تمام می شود. در این مرحله مادر باید درد طبیعی و درد کامل را بشناسد.

دردهای پس از زایمان

مرحله اول نیز خود به دو دسته تقسیم می شود :

 1.  زایمان زودرس
 2.  درد فعال زایمان : در این مرحله دهانه رحم سریع تر گشاد می شود و انقباضات سریع تری صورت میگیرد.

این را بدانید که مرحله اول زایمان طولانی ترین مرحله ان است و خود شامل سه فاز است :

 1. فاز ابتدایی: از زمان آغاز درد دهانه رحم به اندازه 3 سانتی متر باز می شود.

 2. فاز فعال : در این مرحله دهانه رحم به اندازه 7 سانتی متر باز می شود.

 3. فاز گذر : در این مرحله دهانه رحم تا 10 سانتی متر باز می شود.

 

مرحله دوم :  انجام عمل زایمان و خارج شدن نوزاد

درد زایمان طبیعی در حالتی که دهانه رحم شما به طور کامل باز شده است آغاز می شود و با زایمان و خارج شدن جنین پایان می پذیرد. نوزاد از رحم خارج می شود درون لگن می چرخد، از مهبل عبور می کند و متولد می شود. در این مرحله انقباض ها کمتر می شود.

مراحل زایمان طبیعی

در اصل این مرحله سه فاز دارد که شامل فاز استراحت ، پایین امدن کودک و تولد می باشد.

مراقبت های بعد از زایمان نوزاد

مرحله سوم : فرایند بریدن بند ناف نوزاد در زایمان طبیعی

بلافاصله بعد از زایمان کئک اغاز و با خروج جفت زایمان به پایان می رسد. این مرحله معمولا بین 10 تا 30 دقیقه طول می کشد و درد کمتری دارد. در هنگام جدا شدن جفت از دیواره رحم انقباضها دوباره شروع می شوند اما شدت کمتری دارد با اینکه کمی دردناک است.

بلافاصله پس از تولد بند ناف نوزاد در دو نقطه با گیره نگه داشته می شود سپس بین این دو نقطه با قیچی قطع می شود. در بعضی از موارد خاص بند ناف قبل از تولد بریده می شود مانند زمانی که بند ناف به دور گردن نوزاد پیچیده باشد و یا کوچکتر از حد معمول باشد.

نکاتی را نیز باید فرد پشتیبان در هنگام زایمان انجام دهد

 1. تشویق و تحسین فراوان مادر
 2. با او نفس بکشد و نفس های عمیق را با او تکرار کند
 3. او را به استراحت بین انقباض تشویق کند.
 4. با دلگرمی او را راهنمایی کند.

 

وضعیت مادر پس از زایمان :

مادر بعد از زایمان تغییرات جسمی را حس می کند مانند :

وضعیت مادر بعد از زایمان

 1. دردناکی پستان ها : با شروع دوران شیردهی ممکن است به مدت چند روز متورم ، سفت و دردناک باشند یا در قسمت نوک پستان احساس درد کنید.
 2. هموروئید یا بواسیر : تورم وریدهای ناحیه مقعد پس از دوران بارداری و زایمان عارضه ای شایع است. درمان هموروئید و بواسیر در بارداری.
 3. گر گرفتن و عرق سرد : به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده و جریان خون ممکن است این اتفاق بیافتد.
 4. بی اختیاری ادرار : کشیده شدن عضلات در حین طایمان باعث خروج چند قطره ادرار هنگام خندیدن و یا عطسه می شود.
 5. یبوست : ممکن است پس از زایمان مشکل دفع مدفوع را داشته باشید . این عارضه جانبی زایمان است . اگر بخیه داشته باشید باید نگران انها نیز باشید. برای کاهش یبوست مقدار زیادی آب بنوشید و از غذاهای حاوی فیبر استفاده کنید.
 6. ترشحات رحم : بلافاصله پس از زایمان ، ترشحات خونی و خونریزی طبیعی خواهید داشت که از خونریزی عادی عادت ماهیانه شدید تر می باشد. که حدودا پس از دو ماه کاملا قطع می شود.

علائم خطر بعد از زایمان طبیعی :

در بعضی از موارد بعد از زایمان ممکن است علائمی در مادر بروز کند که کمی خطر ناک باشد و حتما باید به پزشک خود مراجع نماید و مسئله را به او بگوید. مشکلاتی مانند تب و لرز ، احساس درد و تورم در ناحیه بخیه ها ، قرمز و متورم شدن نوک پستان ، احساس درد در ساق پا ، ترشح از مهبل ، سرگیجه ، رنگ پریدگی و ... .

 

سوالات متداول در مورد زایمان طبیعی

1. پس از زایمان چه اتفاقی می افتد ؟

پس از زایمان ، رحم شروع به جم شدن می کند و شما قادر خواهید بود بالای شکم خود ، اطراف ناف را حس کنید. پرستار و پزشک دائما رحم را بررسی می کند . انقباض رخ داده در رحم باعث می شود عروق خونی باز در محل اتصال جفت از بین رود.

اگر برنامه شیردهی به نوزاد خود را دارید حتما این کار را انجام دهید . البته همه نوزادان تمایلی به شیر خوردن بعد از زایمان ندارند اما سعی کنید لب های نوزاد را نزدیک به سینه خود ببرید و کم کم او را با خوردن شیر آشنا کنید.

شیردهی زودهنگام خوب است . شیردهی باعث آزادشدن هورمون اکسیتوسین می شود که به رحم شما کمک می کند تا سفت و منقبض باقی بماند.


مقاله پیشنهادی : 7 مورد از فواید زایمان طبیعی

2. زایمان طبیعی بدون درد چگونه است ؟

برای بسیاری از افراد که تجربه زایمان طبیعی را داشته اند ، نام زایمان طبیعی یادآورنده ساعت ها درد کشیدن و در انتظار تولد فرزند بودن است. اما امروزه روشی برای انجام زایمان طبیعی ابداع شده است که در آن سعی می شود مادر بدون کشیدن درد زیاد نوزاد خود را بدنیا آورد. این روش با بی حسی اپیدورال همراه است.

در اصل بی حسی اپیدورال درد مداوم قسمت های تحتانی بدن فرد را سکوب می کند و باعث می شود مادر بدون بی هوشی دردی احساس نکند.

اگر مادری بخواهد این کار را انجام دهد این دارو از طریق لوله ای به منطقه خاصی از ستون فقرات وارد می شود. که البته این کار حتما باید توسط پزشک متخصص انجام شود در غیر اینصورت ممکن است خطر ناک باشد.

این را نیز بدانید که استفاده از این دارو در دوزهای بالای 100 میکروگرم می تواند از جفت عبور کند و بر جنین تاثیر بگذارد و او را دچار مشکل کند پس باید خیلی مراقب انجام این کار بود.

3. دردهای پس از زایمان چگونه است ؟

این دردها معمولا مانند گرفتگی های شدید قاعدگی می باشند اگر شما را اذیت می کنندمسکن مصرف کنید. ممکن است پس از طایمان لرز داشته باشید که کاملا طبیعی است و زود بهبود می یابد. پزشک شکا را معاینه میکند تا مطمئن شود همه چیز رو به راه است و بخیه ها را نیز بررسی میکند.

اگر بی حسی اپیدورال داشتید ف پزشک و یا پرستار می آید و کاتر بیهوشی را از پشت شما بر می دارد. این کار تنها چند ثانیه طول می کشد و صدمه ای نیز وارد نمی کند.

4. بعد از پاره شدن کیسه آب چقدر زمان دارید تا زایمان انجام شود؟

پس از پاره شدن کیسه آب ، انقباضات معمولا بین 12 تا 24 ساعت طول می کشد . گاهی کیسه آب قبل از آماده شدن بدن برای زایمان پاره می شود.زمانی که کیسه آب در هفته 34 تا 37 پاره می شود بیشتر نوزادان در مدت 24 تا 48 ساعت بعد متولد می شوند و در صورتی که زایمان نزدیک نباشد پزشک از روش القا استفاده می کند.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان