سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

زردی در نوزادان و درمان آن

تاریخ : 1398/02/24 زردی در نوزادان و درمان آن

زردی در نوزادان تازه متولد شده 

زردی معمولی یکی از عوامل شایعی است که در نوزادان تازه متولدشده بوجود می آید که عمدتا پوست صورت و سفیدی چشم را متاثر می کند که در اثر بالا بودن بیلیروبین خون اتفاق میفتد. بیلیروبین توسط گلبول های قرمز خون تولید می شود. بیلیروبین از کبد عبور می کند و در روده آزاد می شود. 


برخی از دلایل آن عبارتند از : 
بدن نوزادان نسبت به بزرگسالان بیلیروبین بیشتری تولید می کند و بنابراین بیشتر در سلول های خونی جا به جا می شود. 
کبد نوزاد تازه متولد شده ممکن است نتواند بیلیروبین اضافی را از خون دفع کند.
روده ی نوزادان بیلیروبین را جذب می کند ، در صورتی که باید توسط مدفوع دفع شود. 
در مواقعی که زردی بسیار شدید باشد و درمان لازم انجام نشود منجر به ناشنوایی ، فلج مغزی و سایر نقص های مغزی می شود. در موارد بسیار نادر زردی نشانی از وجود بیماری های دیگر مانند عفونت و یا کم کاری تیروئید است. توصیه می شود نوزادان در روزهای اول زندگی شان از نظر زردی چکاپ شوند. 


علائم و نشانه ها 

زردی معمولا روز دوم و یا سومه تولد ظاهر می شود. پوست نوزاد و ابتدا صورتش رو به زردی می رود و سپس به قفسه ی سینه ، شکم و پاها نیز می رسد. همچنین سفیدی چشم نوزاد به زردی می گراید. معمولا باید والدین به این نشانه ها توجه کنند و در صورت دیدن آن ها حتما نوزاد را نزد پزشک ببرند. زردی معمولا در نوزادانی که پوست تیره دارند به سختی دیده می شود. در صورتی که شک دارید انگشت خود را بر قسمتی از پوست صورت و شکم و یا بینی کمی فشار دهید و سپس رها کنید و آن موقع زردی پوست را بهتر مشاهده خواهید کرد. 

اگر نوزاد در بیست و چهار ساعت اول تولد زردی داشت ، اگر تب وی بالای 37.5 درجه سانتی گراد بود ، اگر زردی بسیار تیره و شدید بود ، نوزاد بی تابی می کرد و سرحال نبود و نسبت به حالت معمول بیشتر می خوابید سریعا به پزشک مراجعه کنید. 

 

درمان 

اگر زردی بسیار خفیف باشد خود به خود و در طول دو هفته رفع می شود زیرا با رشد بدن، بدنش قادر به دفع بیلوروبین خواهد بود. معمولا در این موارد پزشک توصیه می کند مادر زود به زود به نوزاد شیر دهد تا از طریق ادرار و مدفوع بیلیروبین دفع شود. در مواقعی که زردی شدید باشد از فوتوتراپی استفاده می شود که با روشن کردن لامپ مخصوص در بالای سر نوزاد به بدن برای دفع بیلیروبین کمک می شود. در این حالت کودک باید کامل لخت باشد و چشمانش بسته باشد و پوشک باشد . چنانچه این روش نیز جواب ندهد و زردی کم نشود باید حتما خون نوزاد عوض شود. زردی باید جدی گرفته شود و در صورت عدم درمان مشکلات ذهنی در آینده برای کودک بروز میابد. 

 


 

دکتر لیلا حمزه لو حسین آبادی

پزشک متخصص کودکان و نوزادان

فارغ التحصیل دانشگاه تهران

مرکز طبی کودکان دارای رتبه ممتاز بورد تخصصی کودکان

 بررسی رشد و مشاوره تغذیه

دارای ۱۰ سال سابقه کار

 

شماره تماس: 77738393

نشانی: تهرانپارس، مابین فلکه دوم و سوم، کوچه شهید رحمانی، ساختمان پزشکان 107، طبقه سوم

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص اطفال

بر طرف کردن گرفتگی بینی کودکان

بر طرف کردن گرفتگی بینی کودکان

گرفتگی بینی اطفال و به خصوص شیرخواران آن ها را بسیار آزار می دهد و موجب خفگی و مشکلات تنفسی در آن ها می شود با چه روش های درمانی باید این عارضه را برطرف کنیم و توصیه های مهم در این زمینه کدامند

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص اطفال