یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

زمان و سن مناسب برای انجام ارتودنسی و سیم کشی دندان

تاریخ : 1396/09/16 زمان و سن مناسب برای انجام ارتودنسی و سیم کشی دندان

حتما بخوانید: روش کار، مزایا و شرایط استفاده از ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین)


یکی از شایع‌ترین سؤالاتی که والدین از متخصصین ارتودنسی می‌پرسند این است که زمان مناسب برای انجام ارتودنسی و سیم‌کشی دندان در چه سن و سالی برای فرزند یا خودشان است؟ با توجه به شرایط هر فرد، زمان متفاوتی برای انجام ارتودنسی وجود دارد و ممکن است با انجام دادن زودهنگام آن، ممکن است به دوره درمانی جدیدی در آینده نیاز باشد و افرادی که دیر اقدام می‌کنند، مدت طولانی‌تری را باید برای ترمیم چینش دندان‌های خود سپری کنند.

سن مناسب انجام ارتودنسی خردسالان، کودکان و نوجوان به دلیل تغییرات سریع ساختار دهان و دندان‌ آن‌ها بایستی به‌دقت انتخاب شود تا بهترین نتیجه را به دست آورد.

زمان و سن مناسب انجام ارتودنسی کودکان و نوجوانان

به‌طورکلی، استاندارد جهانی و دقیقی برای همه افراد وجود ندارد و زمان و سن مناسب انجام ارتودنسی و سیم‌کشی دندان درنهایت بایستی با نظر پزشک متخصص ارتودنسی و دندان‌پزشک، تعیین شود اما با توجه به سال‌ها تجربه به‌دست‌آمده می‌توان با شاخص‌های مربوطه بازه زمانی دقیق‌تری را یافت.

زمان و سن مناسب برای انجام ارتودنسی و سیم کشی دندان

ارتودنسی زودهنگام، سن 7 تا 9 سال

پیشنهاد می‌کنیم تا یک ارزیابی را در سنین ابتدای پس از دندان شیری از ابتدای 7 سالگی در نظر بگیرید. این به معنای انجام زودهنگام ارتودنسی برای کودکان نیست بلکه نقشه راهی برای اقدامات آینده را در اختیارتان قرار خواهد داد.

تا سن 7 سالگی، بیشتر دندان‌های کودک بیرون آمده و در این شرایط، متخصص ارتودنسی به‌خوبی می‌تواند چینش دائمی در حال تشکیل را پیش‌بینی نماید. در این سن ممکن است در صورت وجود مشکل در غذا خوردن و یا صحبت کردن، از سیم‌کشی دندان به دلیل چینش نامناسب دندان‌ها استفاده شود.

استفاده زودهنگام از سیم‌کشی دندان و ارتودنسی ممکن است همچنین  در شرایط وجود دندان‌های کج‌شده و برآمده و یا ازدحام چینش دندان نیز توصیه شود. در صورت وجود چنین مشکلات و نشانه‌های نیاز به انجام ارتودنسی حاد در سال‌های اولیه، با درمان، نتیجه آسان و بهتری بدل از به تأخیر انداختن آن به دست خواهد آمد.

در صورت نیاز به ارتودنسی در زمان خردسالی و کودکی، با توجه به شرایط اجتماعی و فردی سختی که برای او ایجاد می‌شود؛ در کنار وی باشید. ارتودنسی با اینکه درس خوبی برای مراقبت شخصی برای کودکان است؛ اما در مواقعی نیاز است تا به‌صورت روانی و جسمی به آن‌ها کمک کنید.

زمان و سن مناسب برای انجام ارتودنسی و سیم کشی دندان

درمان اولیه با ارتودنسی: سن 10 تا 14 سال

بیشتر کودکان، از بین سن 10 تا 14 کاندید استفاده از ارتودنسی هستند چرا که از ابتدای 10 سالگی تمامی دندان‌های شیری افتاده و فک و لثه کودک و نوجوان در این سن، توانایی پشتیبانی از روش‌های درمانی ارتودنسی بلندمدت را دارد.

انواع مختلف ارتودنسی از نوع سنتی تا فلزی، سرامیکی، شفاف و... وجود دارد. باوجود کاربرد مؤثر ارتودنسی در بهبود چینش دندان، نمای به وجود آمده از آن برای بسیاری شرم‌آور بوده و ممکن است مشکلات اجتماعی متعددی را ایجاد کند. از این رو بسیار مهم است که در مورد اهمیت استفاده از ارتودنسی و نقش آن در درمان ناهماهنگی‌های دندان، با فرزند خود صحبت کنید.

برخلاف کودکان کم سن و سال، نوجوانان و کودکان بزرگ، می‌توانند به‌اندازه کافی برای مدیریت این امر، بالغ و مسئول باشند تا بتوانند به‌خودی‌خود و با کمترین مداخلات والدین، سیم‌کشی رو مدیریت و نکات سلامتی و دستورات پزشک را دنبال کنند. به‌طور متوسط،​​زمان موردنیاز برای پوشیدن بریس ارتودنسی در این سن یک و نیم تا دو سال است.

پس از حذف بریس‌ها، معمولاً یک نگهدارندِ موردنیاز است که دندان‌ها را در هماهنگی صحیح خود نگه دارد تا نیاز چندانی به درمان‌های در آینده نباشد. بااین‌حال اقدامات آتی بعد ارتودنسی را پزشک متخصص برای شما تعیین خواهد کرد.

زمان و سن مناسب برای انجام ارتودنسی و سیم کشی دندان

ارتودنسی بزرگ‌سالان و در سن بالای 14 سال

شاید مغایر آنچه فکر کنید؛ هرگز برای انجام ارتودنسی دیر نیست و سن مناسب برای انجام ارتودنسی بااینکه در زود‌هنگام مناسب‌تر است اما در صورت دیرکرد و وجود یک مشکل، اقدام فوری برای بررسی، بهترین گزینه است.

به دندان‌ها همانند دیگر استخوان‌های بدن نگاه کنید. این جرم سخت پس از بلوغ، فرایند رشد خود را از دست می‌دهد اما همچنان امکان تصحیح آن‌ها وجود دارد. اگر بازوی شما بشکند بازهم می‌توان با یک قالب آن را به‌جای اول خود بازگرداند و این مسئله در مورد دندان‌ها نیز مشابه هست.

به‌عنوان یک بزرگ‌سال، در صورت استفاده از بریس ارتودنسی ممکن است نیاز به تغییر در رفتار و روتین روزمره خود ازجمله تغذیه، و کارهای روزانه را احساس کنید و در این شرایط بایستی به‌خوبی آمادگی کافی برای تغییرات پیش رو در عادات روزمره به‌خصوص، غذا خوردن را داشته باشید.

صرف‌نظر از هر تغییری که مجبور به اتخاذ آن باشید؛ به یاد داشته باشید که این سختی‌های زودگذر، نتیجه بلندمدت مطلوبی را بر جای خواهد گذاشت و با دستیابی به چینش و نمای آراسته‌تر دردهان و چهره، اعتمادبه‌نفس و سلامتی را به خود هدیه خواهید کرد. استفاده از ارتودنسی برای چند سال معدود، تضمینی برای هر آنچه پس‌ازآن وجود دارد؛ است.


حتما بخوانید: در صورت قورت دادن و بلعیدن بریس ارتودنسی و اجزاء آن چه کنیم؟


زمان و سن مناسب برای انجام ارتودنسی و سیم کشی دندان

نحوه تشخیص زمان و سن مناسب برای انجام ارتودنسی با مراجعه به متخصص ارتودنسی

درنهایت همان‌طور که اشاره کردیم؛ بهترین راهکار تشخیص زمان و سن برای سیم‌کشی دندان، از طریق مراجعه به پزشک متخصص ارتودنسی است. با توجه به تفاوت سنی و تنوع مشکلات ساختاری بیماران، خانه پزشکان، مجموعه‌ای از بهترین پزشکان متخصص ارتودنسی و دندانپزشکی در تهران و سایر شهرستان‌ها را برای مشاوره و ارتباط، در اختیار شما قرار داده است.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

درمان ریشه

درمان ریشه

دندان مرکب از یک ساختمان سختی است که بافت نرم زنده‌ای را احاطه کرده است. این قسمت نرم مرکزی، پالپ و دراصطلاح عامیانه، عصب نام دارد که شامل سلولها، عروق خونی و اعصاب می‌باشد. از گذشته‌ای نه چندان دور تا بحال، عامه مردم لفظ عصب کُشی یا عصب کِشی را بجای معالجه ریشه دندان (Root canal Therapy) بکار می‌برند که چندان صحیح نبوده و آنچه که باعث رواج و شایع شدن این اصطلاحات شده، تصور مردم با توجه به از بین رفتن درد دندان بدنبال معالجه ریشه می‌باشد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی و درمان ریشه دندان