یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

زگیل تناسلی توسط دکتر کیوان آقا محمد پور

تاریخ : 1397/04/08 زگیل تناسلی توسط دکتر کیوان آقا محمد پور

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری، با بیان اینکه ویروس پاپیلوما انسانی یا زگیل تناسلی، ویروس خیلی شایعی است، در اکثر کسانی که به آن مبتلا می‌شوند علایم  بالینی یا مشکلی از نظر سلامتی پیدا نمی‌کنند، می‌گوید: زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی منتقله از طریق جنسی است که هر دو جنس را مبتلا می‌کند.

وی در همین خصوص تصریح می‌کند: در ۱۰ درصد مواقع این بیماری ناشی از ویروس های پر خطر است که شانس ابتلا به سرطان را هم در مردان و هم در زنان افزایش می‌دهد.

 

شکل ظاهری زگیل تناسلی چگونه است؟

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری با اشاره به اینکه زگیل تناسلی معمولا به شکل بر آمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می‌شوند، می‌افزاید: زگیل تناسلی گاهی به شکل جوش های زیر پوستی یا موهای زیر پوستی در ناحیه تناسلی دیده می‌شود، معمولا فاقد درد یا خارش می‌باشند و این ضایعات در رنگ ها و اندازه ها و اشکال مختلف نیز وجود دارند که معمولا در اثر تیغ زدن موهای زاید بیشتر می‌شوند.

 

ویروس زگیل تناسلی مردان چگونه منتقل میشود؟

وی با تاکید بر اینکه بیشترین طریق انتقال زگیل تناسلی از تماس جنسی با فردی است که آلوده به ویروس است، ادامه می‌دهد:  همچنین تماس با ترشحات تناسلی و تیغ آلوده، شنا در استخر یا جکوزی آلوده، استفاده از توالت های فرنگی آلوده نیز می‌تواند شانس انتقال بیماری را بالا ببرد.

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری در همین راستا عنوان می‌کند: بیشترین میزان انتقال آن زمانی است که به صورت فعال دیده شود اما اگر به صورت آشکار هم زگیل دیده نشود احتمال انتقال آن به میزان کمتر وجود دارد که این احتمال حدود ۱۰ درصد است و احتمال انتقال در هر تماس جنسی وقتی زگیل وجود دارد نزدیک به 80 درصد است.

 

چند نوع ویروس اچ‌پی‌وی وجود دارد؟

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از ویروس اچ‌پی‌وی وجود دارد که نوع ۱،۲،۳ کم خطرترین نوع آن است، تصریح می‌کند: آن ها در دست و پا ایجاد زگیل می‌کنند و نوع ۶ و۱۱ در اندام های جنسی زن و مرد زگیل تناسلی ایجاد می‌کند و همچنین انواع ۱۶ و ۱۸ که انواع پرخطر بوده که باعث ایجاد سرطان دهانه رحم و مقعد می‌شود.

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری، می‌گوید: در 90 درصد موارد عفونت اچ‌پی‌وی ظرف ۲ سال توسط ایمنی بدن محدود می‌شود که گاهی عفونت طولانی تر شده و عامل سرطان دهانه رحم در خانم ها و ناحیه مقعد در آقایان و زگیل ناحیه تناسلی در هر دو جنس می‌شود.

 

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده میشود؟

وی در ادامه تصریح می‌کند: پزشک متخصص اورولوژی می‌تواند با معاینه، زگیل تناسلی را تشخیص دهد که جهت بررسی نوع سروتایپ ویروس اچ‌پی‌وی لازم است از نمونه برداری و انجام اچ‌پی‌وی پی‌سی‌آر دی‌ان‌ای استفاده کرد.

 

زگیل تناسلی و درمان جدید

چطور جلوی ابتلا به زگیل تناسلی را بگیریم؟

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه ابتلا به زگیل تناسلی به نسبت گذشته افزایش یافته و این در حالی‌ است که این زگیل قابل پیشگیری است و با رعایت برخی نکات می‌توان مانع از ابتلا به آن شد، می‌افزاید: برای پیشگیری از آن، پیش از هر چیز باید ارزش‌های اخلاقی را رعایت کرد و از داشتن شریک جنسی سالم نیز مطمئن شد و علاوه بر آن، یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تا حدود زیادی از ابتلا به آن پیشگیری کند، زدن واکسن است، واکسنی به نام گارداسیل وجود دارد که در پیشگیری از این زگیل، نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه واکسن گارداسیل، در بسیاری از کشورهای پیشرفته پیش از شروع رفتارهای جنسی، در هر سنی که احتمال بروز این رفتار وجود دارد، تزریق می‌شود، عنوان می‌کند: واکسن جدید گارداسیل، به نسبت نوع قدیمی آن، مزیت بیشتری دارد چون می‌تواند از ابتلا به ۹ نوع زگیل پر خطر که یکی از آنها اچ‌پی‌وی است، جلوگیری کند.

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری با تاکید بر اینکه واکسن‌هایی که در حال حاضر در کشور ما وجود دارند، تنها می‌توانند از ابتلا به چهار نوع ویروس پر خطر پیشگیری کنند، ادامه می‌دهد: این واکسن تا زمانی که در سه نوبت تزریق نشود، نمی‌تواند بدن را در برابر زگیل مصون کند.

وی خاطر نشان می‌کند: دو ماه بعد از تزریق اول، باید تزریق دوم انجام شود و بعد از آن تزریق سوم، شش ماه بعد از اولین تزریق، صورت می‌گیرد.

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری اینگونه بیان می‌کند: این واکسن، تنها مختص افرادی که به زگیل تناسلی دچار نشده‌ اند نیست بلکه آن دسته از افرادی هم که به زگیل اچ‌پی‌وی مبتلا شدند، می‌توانند آن را استفاده کنند تا از ابتلا به دیگر زگیل‌های پر خطر در امان باشند.

 

واکسن گارداسیل درمان تبخال تناسلی

وی با اشاره به اینکه واکسن گارداسیل باعث جلوگیری از عفونت اچ‌پی‌وی 18؛16؛11؛6 می‌باشد که اچ‌پی‌وی 6؛11 عامل 90 درصد ژنیتال وارت است، تصریح می‌کند: در نتیجه تزریق آن مانع بروز ژنیتال وارت و جلوگیری از ضایعات سرطانی و پیش سرطانی در دهانه رحم، ولو، واژن، مقعد و نیز آلت تناسلی مردان و حلق می‌شود.

 

واکسن گارداسیل ۹

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری با تاکید بر اینکه علاوه بر تایپ های گارداسیل معمولی حفاظت در برابر تایپ های اچ‌پی‌وی 31؛32،45؛58؛52 را نیز ایجاد می‌کند که تمام این ها عامل 90 درصد کانسر های دهانه رحم می‌باشد، می‌افزاید: واکسن اچ‌پی‌وی در برابر تایپ هایی که پوشش می‌دهد کاملا محافظت ایجاد می‌کند و اما واکسن باعث درمان ویروس در کسانی که مبتلا به ویروس هستند نمی‌شود.

وی خاطر نشان می‌کند: زدن ویروس باعث کاهش ریسک کانسرهای ناشی از پاپیلومای انسانی می‌شود و همچنین باعث کاهش ابتلا به زگیل ناحیه تناسلی و انتشار آن به شریک جنسی می‌شود.

 

بهترین زمان واکسیناسیون گارداسیل ( زگیل تناسلی ) چه زمانی است؟

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه در خصوص نوجوانان، قبل از شروع فعالیت جنسی، می‌تواند بهترین زمان برای واکسیناسیون ‌باشد، می‌گوید: گارداسیل و گارداسیل ۹ هر دو برای زنان و مردان بین ۹ تا ۲۶ سال تایید شده است و همچنین در زنان یا مردان بالغی که سابقه واکسیناسیون ناقص دارند، واکسیناسیون مجدد توصیه می‌شود.

وی مجدد تاکید می‌کند: توصیه اکید می‌شود، برای مردان هموسکسوال و یا کسانی که دچار نقص ایمنی مانند بیماری اچ‌آی‌وی هستند تا سن ۲۶ سال واکسن را تزریق کنند.

 

چه کسانی نباید واکسن گارداسیل (زگیل تناسلی) بزنند؟

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری در پاسخ به این سوال که چه کسانی نباید واکسن گارداسیل را تزریق کنند؟ اینگونه ادامه می‌دهد: افرادی که سابقه آلرژی در واکسیناسیون قبلی را دارند، افرادی که سابقه آلرژی به محتویات پروتئینی واکسن دارند، زنان باردار اما در زنان شیرده مشکلی ندارد و نیز وجود بیماری شدید همزمان در فرد، از جمله افرادی هستند که ممنوعیت در تزریق برایشان وجود  دارد. 

 

محتویات واکسن گارداسیل (زگیل تناسلی) چیست؟

وی با تاکید بر اینکه واکسن اچ‌آی‌وی فاقد ویروس است، می‌گوید: ماده موثر آن، پروتئین مشابه ویروس اچ‌آی‌وی است که پروتئین آن از باکتری که از لحاظ ژنتیکی تغییر یافته است گرفته شده.

 

عوارض واکسن گارداسیل (زگیل تناسلی) چیست ؟

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری در همین خصوص عنوان می‌کند: این واکسن به طور کلی بسیار ایمن است اما عوارض شایعی شامل؛ تب خفیف یا متوسط، خارش در محل تزریق دارد که از عوارض نادر تر آن می‌توان به تهوع، سر درد  و درد در محل تزریق را می‌توان برایش در نظر گرفت.

 

داروی ای‌اچ‌سی‌سی و زگیل تناسلی:

وی با بیان اینکه این ماده که در بالا بردن سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری های ویروسی بسیار مناسب است، می‌افزاید: این ماده از قارچ تهیه می‌شود و با اطلاعات ژاپنی شیتا که می‌توان نشان داد که ای‌اچ‌سی‌سی سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد تا بدن با بیماری‌ های ویروسی بجنگد و مقدار ای‌اچ‌سی‌سی بدن هر فرد، جواب خاصی به یک گرم از این دارو در طول روز در جهت تقویت سیستم ایمنی علیه زگیل تناسلی نشان می‌دهد.

 

بهترین و سریعترین درمان زگیل تناسلی چیست ؟

دکتر کیوان آقا محمد پور، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری در پایان نیز خاطر نشان می‌کند: بهترین و سریع ترین و کم هزینه ترین روش درمان آن، استفاده از کرایو و فریز زگیل های تناسلی است که بدون درد و به صورت سرپایی و بدون داشتن عوارض نا مطلوب از جمله؛ پخش ویروس در حنجره که در نوع لیزر دیده می‌شود یا در کوتر دیده می‌شود، انجام می‌گیرد و در مطب اینجانب با استفاده از دستگاه کرایو جت که جدید ترین متد فریز است، فریز و کرایو زگیل تناسلی همراه با بیشترین دقت و کارایی در حال انجام است.


دکتر کیوان آقامحمدپور

دکتر کیوان آقامحمدپور

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی های آندوسکوپی ولاپاراسکوپی کلیه ومجاری ادراری،جراح ومتخصص کلیه ،مجاری ادراری وناباروری ، دارای رتبه بورد اورولوژی کشور، عضو انجمن ارولوژی ایران واروپا 

 

نشانی: تهران ، خیابان میرداماد ،جنب مجتمع اسکان ،روبروی مرکز موبایل پایتخت ،مرکز جراحی میرداماد

تلفن همراه: 09339077024

شماره تماس: 88784558

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

دکتر نجفی افزود: مشاهده ادرار قرمز رنگ و یا زرد مایل به قرمز، ممکن است ناشی از وجود بسیاری از گلبول های قرمز در ادرار باشد که در صورت مواجه با چنین موردی فرد باید با انجام آزمایش ادرار به جزئیات پی ببرد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری