شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

سرمادرمانی پوست یا کرایوتراپی

تاریخ : 1398/02/19 سرمادرمانی پوست یا کرایوتراپی

کرایوتراپی

 کرایوتراپی یا همان سرما درمانی استفاده کلی و یا جزئی از سرما برای مصارف درمانی میباشد. کرایوتراپی ممکن است برای درمان زخم های بافت ها استفاده شود. از کرایوتراپی برای درمان درد های ماهیچه ها ، رگ به رگ شدن و یا ورم کردن بافت ها بعد از عمل های جراحی و یا جراحت وارد شده به بافت های بدن استفاده می شود. روش درمانی آن درجه بندی دارد و می تواند از درجه ی کم که شامل استفاده از کمپرس یخ است تا حمام یخ و یا اتاقک های یخی متفاوت باشد. این روش درمانی بسیار کاربرد دارد و خیلی مورد استفاده قرار گرفته است و تحقیقات بسیاری نیز موثر بودن آن را اثبات کرده اند. هیچ گونه تحقیقی که نشانی از بروز اثرات جانبی در استفاده ی طولانی مدت از آن داشته باشد گزارش نشده است. کرایوتراپی از واژه ی یونانی گرفته شده که به آن سرما درمانی می گویند.


 
کرایوتراپی تمام بدن 

این روش درمانی به این صورت است که در مدت دو الی چهار دقیقه تمام بدن در معرض هوای سرد و خشک حدود منفی صد درجه سانتی گراد قرار می دهند. برای رسیدن به دمای منفی دو روش عموما استفاده می شوند: 
نیتروژن مایع
فریزر هوای سرد

در طول این درمان افراد باید لباس های کوتاه بپوشند که مردان معمولا شورت پوشیده و زنان باید لباس زیر فقط بپوشند. برای کاهش آسیب های احتمالی ناشی از سرمای شدید معمولا دست کش ، جوراب ، گوش بند و ماسکی که دهان و بینی را بپوشاند باید بپوشند. اولین بار این روش در سال 1970 در ژاپن مورد استفاده قرار گرفت و در سال 1980 به اروپایی ها معرفی شد و در دهه های اخیر در آمریکا و استرالیا نیز استفاده گردید. همچنین کرایوتراپی برای بخشی از بدن نیز وجود دارد  که در طی آن تنها بخش مورد نظر برای درمان در معرض هوای بسیار سرد قرار می گیرد. اگر در این موارد از نیتروژن مایع استفاده شود احتمال و خطر یخ زدگی وجود دارد.

 

کرایوسرجری 

در این روش از سرمای شدید برای درمان بافت های آسیب دیده و تخریب شده استفاده می شود. اگر از مایع فوق سرمایشی استفاده شود احتمال آسیب به بافت های درمان شده وجود دارد و درجه ی آسیب بستگی به میزان دما دارد. کرایوسرجری برای درمان بیماری ها و اختلالات پوستی مانند زگیل ، خال های گوشتی و اضافات پوستی استفاده می شود. از نیتروژن برای فریز کردن بافت ها در سطح سلولی استفاده می شود. این فرآیندی سریع و راحت است که پزشک می تواند در مطب استفاده کند. 

 


 

دکتر ام لیلی ربانی

متخصص زنان و زایمان و نازایی 
دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 
عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران 
انجام مراقبت های قبل و حین و بعد از زایمان 
زایمان طبیعی و سزارین 
لاپاروسکوپی
انجام عمل های زیبایی زنان 
کرایو تراپی 
درمان نازایی 
انجام انواع جراحی های زنان 
لیزر تراپی

 

نشانی: تهران - میدان آرژانتین - نبش الوند - ساختمان مرکزی پزشکان - طبقه سوم - واحد 33

شماره تماس: 88794936

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان