یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

سرکه سیب و فواید درمانی آن

تاریخ : 1396/12/01 سرکه سیب و فواید درمانی آن

سم زدایی بدن با سرکه ی سیب

حدود چند سال اخیر رژیم های غذایی پاک کننده بسیار محبوب شده اند. یکی از این رژیم ها سرکه ی سیب، سرکه ی کهربایی بدست آمده از آب سیب یا خود سیب است. حمایت گران سرکه ی سیب میگویند این سرکه برای کاهش وزن، برطرف کردن سموم از بدن و تنظیم قند خون بسیار مفید است اما شواهد اندکی برای اثبات این گفته ها وجود دارد.

 

حقیقت هایی راجع به سم زدایی با سرکه سیب

هنوز تحقیقات کافی راجع به انواع پاک کننده هایی که بتوانند بدن را از سموم پاک سازی کنند وجود ندارد. مصرف این سرکه سه بار در روز توصیه شده است. استفاده از این سرکه در کوتاه مدت برای افراد بسیار مفید است.

 

حتما بخوانید: الکل و کبد چرب

 

فواید سرکه ی سیب

حقایق راجبه رژیم سرکه ی سیب نشان میدهد که استفاده از آن چه به صورت روزانه و چه به عنوان استفاده از آن برای سم زدایی بدن فواید زیر را بدنبال دارد:

کمک به کاهش وزن، کاهش اشتها، تنظیم کننده ی پی اچ بدن، تنظیم کننده ی قند خون، پایین آوردن کلسترول خون، بهبود عمل هضم، قوی کردن سیستم ایمنی بدن، فراهم آوردن باکتریهای مفید برای بدن، کمک به برطرف کردن سموم بدن، التیام دادن پوست، فراهم کردن آنزیم های مورد نیاز بدن.

سم زدایی بدن با سرکه ی سیب

آیا در این زمینه تحقیقات علمی وجود دارد؟

بدن خودش سیستم سم زدایی دارد که شامل کلیه و کبد است که مواد زائد را از بدن خارج میکنند. برخی از چیزهایی که مردم مینوشند یا میخورند میتواند مانع و یا حمایت کننده از این سیستم بدن باشد.

 

کاهش وزن

مطالعه ای در سال 2009 در ژاپن نشان داد که مصرف سرکه ی سیب موجب کاهش وزن در حیوانات میشود اما مطمئن نیستند همین عملکرد را در انسان نیز داشته باشد. نتایج مطالعات دیگر در سال 2007 میتواند به اثبات اینکه استفاده از سرکه سیب موجب کاهش وزن میشود کمک کند. در مطالعه ای روی 10 نفر با دیابت نوع 1 تغذیه ای شامل فنجان آب خالی و فنجان آب همراه با سرکه ی سیب انجام شد و نتایج نشان داد گروهی که از آب و سرکه ی سیب استفاده کردند عمل هضم غذا آرام تر بود بنابراین افراد مدت زمان بیشتری احساس سیری میکنند و موجب کاهش وزنشان میگردد.

اثرات سرکه ی سیب بر کلسترول

اثرات سرکه ی سیب بر کلسترول

در مطالعه ی قبل در سال 2009 اثرات سرکه ی سیب بر کلسترول و تری گلیسیرید اندازه گیری شد. تری گلیسیرید نوعی اسید چرب در خون است. نتایج این تحقیق در حیوانات کاهش تری گلیسیرید را نشان داد. تحقیقاتی که کاهش کلسترول را در افراد نشان دهد بسیار محدود است. مطالعات ایرانیان حاکی از اثر مثبت سرکه ی سیب بر کاهش کلسترول بد، کلسترول کلی تری گلیسیرید در بدن است که میتواند منجر به کاهش وزن شود اما تعداد افراد شرکت کننده در مطالعه بسیار کم بود و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

 

تنظیم قند خون

نوشیدن سرکه ی سیب ممکن است بتواند قند خون را تنظیم کند. عموما خوردن یک وعده ی کربوهیدرات منجر به افزایش قندخون میشود. مطالعه ی دیگری روی افراد دیابتی نوع 2 انجام شد و اثر سرکه ی سیب را بر میزان قند خونشان اندازه گرفتند. افرادی که 2 قاشق سوپ خوری سرکه ی سیب همراه با اسنک پنیری خورده بودند قند خونشان کمتر بود. محققان معتقدند اسید سرکه ی سیب سرعت تبدیل کربوهیدرات به قند را کاهش میدهد.

سم زدایی با سرکه سیب

اثرات منفی

افرادی که سرکه ی سیب مصرف میکنند باید از خطرات زیر آگاه باشند:

یکی از بزرگترین نگرانی های افراد در مورد سرکه سیب اثر آن بر ساییدگی مینای دندان است. برای جلوگیری از آن مقداری از سرکه ی سیب را با یک لیوان آب ترکیب کرده و همراه غذا میل شود. سرکه ی سیب با برخی از داروها مانند انسولین و داروهای ادرار آور در تضاد هستند در صورت مصرف این داروها قبل استفاده از سرکه ی سیب با پزشکتان مشورت کنید. در نهایت سرکه ی سیب خیلی اسیدی است و میتواند گلو و معده را بیازارد. برای جلوگیری از التهاب معده سرکه ی سیب را با معده ی خالی مصرف نکنید و اگر گلویتان را میزند بعد آن یک لیوان آب بنوشید.

 

حتما بخوانید: انواع دیابت | همه چیز درباره دیابت

 

سرکه ی سیب یک نوشیدنی پرطرفدار است و بسیاری از مردم آن را موثر میدانند. در حالیکه بسیاری از تحقیقات نشان میدهد منجر به تنظیم قندخون، سلامتی قلب، حفظ بدن از سرطان و کشتن باکتریهای مضر بدن میشود، اما تعداد این تحقیقات بسیار کم است و بسیاری از آنها روی حیوانات انجام گرفته است. مصرف سرکه ی سیب باید نهایتا 2 قاشق در روز باشد. اگرچه بیشتر رژیم ها مقدار بیشتری را توصیه میکنند. بطور کلی باید برای حفظ سلامتی تان مقدار متعادلی از میوه ها و سبزیجات را مصرف کنید و از مصرف غذاهای فرآورده تا حد ممکن خوداری کنید.

 


اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های سلامت

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید ، علل و درمان و پرهیزها و پیشگیری از ابتلا به آن

آخرین مطالب پزشکی سلامت

آخرین مقالات پزشکان سلامت