پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

سزارین چیست و چه زمانی استفاده می شود؟

تاریخ : 1398/03/05 سزارین چیست و چه زمانی استفاده می شود؟

سزارین چیست

سزارین نوعی روش برای تولد کودک است که در آن با ایجاد شکاف در شکم و رحم مادر، کودک از شکم مادر خارج و متولد می شود. این روش معمولا زمانی انجام می شود که مادر قادر به انجام زایمان طبیعی نیست و یا زایمان طبیعی برای مادر، کودک و یا هر دو نفر خطرزا باشد.

روش انجام سزارین

در این روش پزشک شکافی را روی پوست رحم و بخش پایینی شکم مادر ایجاد می کند که این شکاف می تواند عمودی یا افقی باشد. معمولا پزشکان از شکاف افقی استفاده می کنند زیرا احتمال خون ریزی در آن بسیار کمتر است و شکاف ایجاد شده زودتر ترمیم می شود. در شکاف افقی مادر در آینده شانس بیشتری برای داشتن زایمان طبیعی می تواند داشته باشد. اما نوع شکاف معمولا تا حد زیادی به وضعیت مادر و جنین بستگی دارد. مراحل کامل انجام عمل جراحی سزارین و مراقب های قبل و بعد را اینجا بخوانید.

بریدن شکم در سزارین

چه زمانی سزارین انجام میشود ؟

اگر مادری نتواند زایمان طبیعی داشته باشد نوزاد خود را به دنیا آورد پزشک از روش سزارین این کار را انجام می دهد. برخی افراد نیز از قبل این روش را انتخاب می کنند و در موعد مقرر برای انجام آن به پزشک مراجعه می کنند. اما گاهی اوقات به دلیل بروز مشکل در طول زایمان پزشک مجبور به انجام سزارین می شود.

شرایط ضروری که حتما باید تولد نوزاد از طریق سزارین انجام شود :

چه زمانی به جای زایمان طبیعی از سزارین استفاده میشود

 1. پایین بودن تپش قلب جنین که به طور طبیعی باید در حدود 120 تا 160 در هر دقیقه باشد. در صورتی که ضربان قلب جنین کمتر باشد اقدامات اولیه مانند دادن اکسیژن به مادر، افزایش مایع و تغییر وضعیت مادر انجام می گیرد. گاهی اوقات عمل سزارین باید فورا انجام شود.
 2. وضعیت نامناسب جنین در رحم مادر، جنین باید در زمان تولد سرش به سمت پایین باشد در غیر این صورت تولد وی به طور طبیعی بسیار دشوار می شود که باید سزارین انجام شود.به معنی ساده تر نوزاد به صورت برعکس در داخل رحم قرار گرفته باشد یا  وقتی جنین دهانه رحم را مسدود کرده باشد یا به اصلاح مشکل جفت سر راهی وجود داشته باشد.
 3. در صورتی که مادر قادر نباشد نوزاد خود را طبیعی به دنیا آورد. به طور مثال مادر دچار خونریزی شود و خطر مرگ برای مادر وجود داشته باشد. 
 4. در صورتی که نوزاد بزرگ باشد که مادر قادر به دنیا آوردن وی نباشد یا در واقع وزن نوزاد زیاد باشد.
 5. در صورت ابتلا بودن مادر به دیابت، فشار خون بالا و یا ویروس اچ آی وی باید سزارین انجام شود. در صورت مبتلا بودن مادر به ایدز سزارین باید پیش از پاره شدن کیسه آب در هفته 38 بارداری انجام شود.
 6. در صورت مبتلا بودن مادر به زگیل و تبخال تناسلی باید سزارین انجام شود.
 7. در صورت داشتن دو قلو و یا چند قلو معمولا سزارین صورت می گیرد.
 8. چنانچه مادر در نوبت قبلی نیز سزارین انجام داده باشد ( طبق پروتکل زایمان طبیعی پس از سزارین، در صورتی که مادر سابقه تنها یکبار سزارین را داشته باشد انجام زایمان طبیعی دارای منع پزشکی نیست)
 9.     عمل‌های دیگری بر روی رحم انجام شده باشد.
 10.    دیستوشیپی
 11.  زجر جنینی
 12. توده خوش خیم و یا بد خیم در مسیر زایمان وجود داشته باشد که منجر به ایجاد انسداد در مسیر زایمان واژینال شود.

معمولا در زمان سزارین مادر بیدار است و از بی حسی در ناحیه ی کمر و ستون فقرات استفاده می شود ولی در موارد خاص باید از بی هوشی استفاده شود. در مواردی که از بی حسی موضعی استفاده می شود مادر می تواند بدون احساس درد در لحظه ی تولد نوزاد خود را ببیند. 

 

عوارض سزارین

عوارض عمل سزارین بر مادر و نوزاد

عوارض سزارین بر روی نوزاد

کارشناسان در تحقیقات خود دریافته اند نوزادانی که به روش سزارین متولد می شوند نسبت به نوزادانی که با پاره شدن کیسه آب به صورت طبیعی به دنیا می آیند ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به برخی از بیماری ها قرار بگیرند. برخی از این بیماری ها عبارتند از:
•    کم خونی 
•    دیابت
•    تولد زود رس
•    اختلال در تنفس
•    فشار خون ریوی
•    جراحت و کبودی
از طرفی نوزدانی که در هفته های پایانی از طریق سزارین زودتر متولد می شوند در جوانی و نوجوانی با خطر ابتلا به بیماری های قلبی مواجه هستند.

عوارض سزارین بر مادر

برخی از خطرات  سزارین برای مادر شامل موارد زیر است: 
•    عفونت زخم
•    لخته شدن خون
•    حمله قلبی 
•    بروز مشکلات برای بارداری بعدی
•    احتمال باز شدن زخم
•    خونریزی بیش از اندازه
•    احتمال ایجاد یبوست به علت مصرف داروهای بیهوشی

 

سوالات متداول در خصوص سزارین که باید بدانید

عمل جراحی سزارین

1. علت افزایش شیوع سزارین

هر چند عوامل متعددی در افزایش شیوع سزارین در سال های اخیر وجود دارد اما برخی از مهمترین آن ها عبارتند از:

•    شرایط اقتصادی و اجتماعی
•    توانایی و مهارت شخصی پزشک
•    دفعات زایمان مادر
•    تمایل شخصی خود مادر 
•    احساس درد کمتر
هدف سزارین در ابتدا  کاهش خطر مرگ مادرانی بود که با توقف زایمان طبیعی مواجه می شدند. اما به مرور زمان اندیکاسیونهای انجام آن افزایش یافت. از این رو یکی از مهم ترین چالش های سازمان بهداشت کاهش میزان سزارین است. 

2. آیا بعد از سزارین امکان انجام زایمان طبیعی وجود دارد؟

 زایمان طبیعی برای مادری که سابقه چندین بار سزارین دارد می تواند ریسک بالایی داشته باشد و از طرفی باعث آسیب به رحم شود. اما در صورتی که مادر یک زایمان سزارین با برش افقی رحم را تجربه کرده باشد، انجام زایمان طبیعی برای وی بدون اشکال می¬باشد.
چند قلوزایی و سزارین
نوع زایمان در این شرایط  به سن جنین و نحوه قرارگیری آنها در رحم بستگی دارد. اگر مادر بیشتر از دو قل را باردار باشد احتمال زایمان سزارین بیشتر می‌شود.

3. احتمال مرگ مادر و جنین در سزارین

احتمال مرگ مادر در سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است. علت آن هم عفونت، خونریزی و ایجاد لخته خون در عروق است. به علت اینکه جفت به وسیله دست از رحم جدا می‌شود احتمال عفونت افزایش می‌یابد.

4. پس از سزارین در چه مواردی باید به پزشکتان مراجعه کنید ؟

 1. درد سینه همراه با قرمزی و تب
 2. ترشح بدبو
 3. درد داشتن در هنگام ادرار
 4. درد و ورم پا
 5. خونریزی زیاد و یا لخته های بزرگ

5. چه زمانی نیاز به عمل اورژانسی سزارین پس می آید ؟

 1.  در حالتی که ضربان قلب نوزاد وارد شرایط خطرناک شود و دکتر تصمیم بگیرد که نوزاد دیگر قادر به تحمل شرایط فعلی نیست باید سریعا با سزارین نوزاد خارج شود.
 2. گاهی به صورت ناگهانی جفت از رحم خارج می شود که در این صورت نیز باید فورا سزارین صورت گیرد.
 3. اگر مادر عمل قبلی سزارین داشته باشد و نوزاد بعدی را به شکل طبیعی به دنیا بیاورد احتمال آسیب به رحم می باشد.
 4. اگر جنین دچار فروافتادگی بندناف شود ممکن است اکسیژن نوزاد قطع شود و فورا پزشک باید نوزاد را خارج کند.
 5.  
مقاله پیشنهادی : پمپ درد پس از سزارین چیست

 6. چه زمانی بعد از سزارین امکان بارداری مجدد وجود دارد؟

در هنگام بارداری و زایمان، بدن مقدار زیادی مواد مغذی و خون از دست می‌دهد و باید بعد از زایمان فرصت برای تامین این مواد به بدن داده شود. طبق گفته پزشکان متخصص، بهتر است 18 ماه بعد از سزارین برای بارداری مجدد اقدام شود. در این زمان بدن فرصت دارد تا زخم های موجود را التیام بخشد. بارداری بلافاصله بعد ازسزارین ممکن است باعث پارگی رحم شود و احتمال  زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم را افزایش می‌دهد.

7. چگونگی کوچک شدن رحم پس از سزارین

بعد از زایمان وزن رحم تقریبا 1000 گرم و عرض آن 5.12 و طول 17.5 تا 19 سانتی متر می رسد. بعد از سپری شدن 6 هفته وزن ، طول و عرض به حالت اولیه خود باز می گردد . سرعت و چگونگی کوچک شدن رحم به زایمان های قبلی ، فعالیت بدنی ، رعایت موارد بهداشتی و سلامتی عمومی او باز می گردد.

 

نویسنده : دکتر فروزش ازگمی

جراح زنان زایمان، سزارین ؛سوالات خود را در صفحه پزشک بنویسید و سوالات دیگر را بخوانید؛ شماره تماس: 22775690 - 22776401

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


مهرنوش ملکی
1398/07/26

بی نظیرترین بهترین فوق العاده ترین دکتر هستن ایشون.خدا حفظشون کنه

معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان