شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

سقط های مکرر

تاریخ : 1398/02/18 سقط های مکرر

همه چیز در مورد سقط های مکرر جنین

بسیاری از زنان یک بار یا بیشتر ممکن است سقط جنین داشته باشند. سقط جنین می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. سقط جنین به این معنا نیست که فرد در دفعات دیگر نمی تواند برای باروری اقدام کند. در برخی از زنان سقط جنین ممکن است چندین بار رخ دهد که به آن سقط مکرر جنین گفته می شود. در چنین مواردی فرد نگران می شود که شاید به دلیل بیماری خاصی این اتفاق میفتد. بیش از نیمی از افرادی که این مشکل را دارند قابل درمان هستند و جای نگرانی وجود ندارد. معمولا سه چهارم این بیماران بدون درمان خاصی می توانند بارداری سالمی را نیز در آینده داشته باشند. اگر بیشتر از دوبار سقط داشتید حتما با پزشک خود قبل از بارداری مجدد مشورت کنید زیرا پزشک با درمان هایی خطر سقط را در شما کم می کند. 

 

جراحی 

از روش جراحی برای از بین بردن مشکلاتی مانند وجود فیبروئیدها ، کیست ها و بافت های اضافه که سبب سقط می شود استفاده می کنند. درست کردن فرم کناری رحم نیز احتمال سقط را کمتر می نماید. در این روش از یک دوربین استفاده می شود که از طریق واژن به درون رحم فرستاده شده و بافت درونی آن را ترمیم می کند. این کار یک روزه انجام شده و حدود یه هفته برای بهبودی کامل زمان می برد. 

 

داروهای رقیق کننده ی خون 

زنانی که خون غلیظی دارند با داروهایی مانند آسپرین درمان می شوند. این داروها را زمان بارداری برای جلوگیری از سقط باید مصرف کنند. این داروها بنابر تشخیص پزشک باید مصرف شود تا موجب خون ریزی در فرد نشود.

 

انجام غربال گری های ژنتیکی 

از حدود پنج درصد زوجینی که این مشکل را دارند یک زوج دارای مشکلات کروموزومی هستند. اگر یکی از زوجین دارای مشکل کروموزومی باشد این مشکل بر روی جنین اثر گذاشته و منجر به سقط جنین می شود. به این منظور از خون والدین نمونه گرفته و روی آن آزمایش می شود تا وجود این مشکل بررسی شود. اگر مشکل کروموزومی وجود داشته باشد پزشک توصیه می کند از نظر ژنتیکی درمان انجام شود. اگرچه برخی از زوجین هم هستند که با وجود این مشکل می توانند بارداری سالمی داشته باشند اما پزشک به آن ها توصیه می کند از روش آی وی اف صاحب فرزند شوند. در طول آی وی اف ، اسپرم و تخمک خارج از بدن و در آزمایشگاه با هم ترکیب می شوند و جنین قبل از وارد شدن به رحم از نظر ژنتیکی آزمایش می شود . این روش به والدین این شانس را می دهد که بارداری بی خطری را داشته باشند. 


دکتر مهرنوش نمازی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

دارای بورد تخصصی

جراحی های زیبایی، ترمیمی و لیزر درمانی

 

شماره تماس: 26701678 - 26701783 - 33134867

نشانی: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، قبل از متروی شریعتی، کوچه منظر نژاد، ساختمان پزشکان 53، طبقه 4، واحد 10

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان