خانه پزشکان

چهار شنبه ۵ تیر ۱۳۹۸

سه اشتباه عاطفی که شادی شما را محدود می کند

تاریخ : 1397/03/22 سه اشتباه عاطفی که شادی شما را محدود می کند

انجام این کارها واقعا می تواند احساسات شما را در زندگی بدتر کند .

احساسات شما بر همه تصمیماتی که می گیرید ، تاثیر می گذارد . آنها بر روابط ، زندگی کاری ، رفاه روانشناختی و سلامت جسمی شما تاثیر می گذارند . مطالعات نشان می دهد مهارت های عاطفی حتی می تواند تعیین کند که چقدر شما موفق خواهید بود .

با وجود نقش بزرگی که احساسات در زندگی دارند ، بیشتر مردم به احساسات خود فکر نمی کنند .

مردم به ندرت در مورد احساسات صحبت می کنند و بسیاری از ما تا به حال آموزش ندیده ایم که چگونه با آنها برخورد کنیم . در نتیجه ، اکثر مردم - حتی افراد باهوش و موفق - اشتباهات عاطفی خواهند داشت .

اشتباهات عاطفی که شادی شما را محدود می کند

1. انکار چگونگی احساسات

اگر زخمی روی پای خود داشته باشید ، احتمالا نمیتوانید آن را انکار کنید . قطعا تمایل به درمان زخم های فیزیکی بدون فکر کردن خواهید داشت . اما ممکن است زخم های احساسی خود را نادیده بگیرید .

حتی اگر احساسات خود را با گفتن "من واقعا اهمیتی نمی دهم که این کار را نکردم" یا با گفتن "نه ، من عصبانی نیستم"، دست کم بگیرید یا سعی کنید خود را طوری نشان دهید که مشکلی ندارید ، باز هم احساسات از بین نمی روند .

بسیاری از مردم فکر می کنند سرکوب زخم های احساسی آنها به معنای قوی بودن ذهن است . در واقع ، آنها فقط سخت بازیگری می کنند .

شاید پذیرفتن این وضعیت سخت و دشوار باشد ، اما اذعان به احساسات برای اتخاذ بهترین تصمیم بسیار مهم خواهد بود و برای رسیدن به درد روحی شما به روشی سالم ضروری است .

 

مقاله پیشنهادی : مدیریت و پیشگیری مشکلات بین کودکان و خانواده

 

2. اجتناب از احساسات ناراحت کننده

ترس ، غم و اندوه ، خجالت زده و ناامید ، فقط یک حس احساسی ناخوشایند است که هیچ کس نمی خواهد احساس کند . اما بعضی از مردم برای جلوگیری از این احساسات زندگی خود را محدود می کنند .

باید برای رشد شخصیتی خود اجازه دهید که احساس ناراحتی را تجربه کنید . اگر واقعا میخواهید احساسات مثبت را تجربه کنید ، باید احساسات منفی را نیز تجربه کنید . به خاطر داشته باشید که اگر شما همیشه احساس خوشحالی کنید ، نمیتوانید قدر آن را بدانید .

هر بار که با شرایط ناراحت کننده مواجه می شوید ، فرصتی برای اعتماد به خود به دست می آورید . هنگامی که شما یاد می گیرید می توانید ناراحتی را تحمل کنید ، بیشتر تمایل به مواجهه با ترس و برداشتن قدمی در جهت شرایط سخت خواهید داشت.

اشتباهات عاطفی که شادی شما را محدود می کند

3. به دنبال شادی گشتن

این روزها شادی همه خشم است . همه در حال صحبت کردن درباره چیزهایی هستند که باید در حال حاضر انجام دهند تا احساس خوشحالی کنند .

اما به دنبال شادی گشتن نتیجه معکوس می دهد . اصرار به داشتن احساس شادی بیشتر آن لحظه را خراب می کند . این ایده که شما به اندازه کافی خوشحال نیستید فشار زیادی بر روی شما می گذارد تا لذت بیشتری در زندگی تان تجربه کنید و میدان رقابت برای انجام کار های مختلف و  تلاش برای تحمیل شادی ، قطعا یک روش برای احساس بدتر داشتن در زندگی شما است .

علاوه بر این ، بعضی از مردم به دنبال بدست آوردن لذت لحظه ای به جای لذت درازمدت هستند . خوردن دومین دسر شاید باعث شود که برای یک دقیقه احساس خوبی داشته باشید . عقب انداختن یک پروژه برای تماشای نمایش مورد علاقه باعث می شود که از احساس خستگی و نا امیدی اجتناب کنید .

اما لذت لحظه ای و افراط ، باعث بدبختی  شما در دراز مدت می شود . تادیب نفس که نیاز به تحمل  بعضی از شرایط سخت و ناراحتی ها دارد به شما در طول زندگی کمک خواهد کرد .

 

مقاله پیشنهادی : شناخت تفاوت های روانشناسی همسرمان

 

چگونه مهارت های احساسی خود را بهبود دهید

مهارت های احساسی مانند هر مهارت دیگری است شما می توانید با تمرین آن ها را  بهتر کنید . اما قبل از اینکه بتوانید آن ها را بهبود دهید ، مهم است که برخی از اشتباهات عاطفی که ممکن است در بر داشته باشید را ارزیابی کنید .

محققان تخمین می زنند که هر فرد در حدود 60000 فکر در هر روز دارد و بسیاری از این افکار شامل فکر کردن به یک چیز برای بارها و بارها است .

برای مثال ، من هرگز وقت کافی ندارم . من هیچی ندارم بپوشم . من احمق هستم . خانه من به اندازه کافی تمیز نیست . اگر من پول بیشتری داشته باشم ، زندگی من بهتر خواهد بود .

تکرار کار های یکسان ، تمرکز بر افکار منفی ، و نگرانی در مورد چیز هایی که نتوان زمان و انرژی ذهنی را در آن کنترل کرد . کلید ساخت عضلات ذهنی بیشتر رهانیدن ذهن از عادت های روانی است که فرد را درگیر خود می کند .

احساس ناراحتی یا ناامیدی  از نظر سلامتی مشکلی ندارد. اما خود خواهی متفاوت است. خود خواهی شامل بزرگ کردن بدبختی و متقاعد کردن خودتان است که مشکلات شما بدتر از دیگران است و اگر شما دقت نکنید ، این مشکلات از بین نخواهند رفت .

هنگامی که خود را در چنین موقعیتی دیدید و به این افکار فرو رفتید، یک نفس عمیق بکشید و یک قدم اقدامی را که می خواهید برای بهبود زندگی خود به سرعت انجام دهید ، شناسایی کنید.

منبع: psychologytoday.com


پزشکان مرتبط

کلینیک روانشناسی آراما

کلینیک روانشناسی آراما

درمان افسردگی ،اظطراب،وسواس

دکتر معصومه طهرانی جوان

دکتر معصومه طهرانی جوان

كارشناس ارشد روانشناسی شخصيت

مقالات مرتبط

شناخت تفاوت های روانشناسی همسرمان

مشاهده مقاله
شناخت تفاوت های روانشناسی همسرمان

مراقب صحبت کردن با فرزندتان باشید!

مشاهده مقاله
مراقب صحبت کردن با فرزندتان باشید!

دلایل بی میلی خانمها از روابط جنسی

مشاهده مقاله

دلایل بی میلی خانمها از روابط جنسی

لیست پزشکان پربازدید

دکتر ساسان وجودی فوق تخصص شبکیه چشم دکتر ژیلا حضرتی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد
دکتر آرزو خسروی متخصص و فوق تخصص قلب و عروق دکتر مریم حقدار ساحلی دکتر روانپزشک
دکتر هاشم شمشادی فوق تخصص جراحی پلاستیک،ترمیمی و زیبایی دکتر سعید فتح آبادی متخصص پوست و مو
دکتر الهام یعقوبی جراحی زیبایی بینی دکتر شیرین شمس جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
دکتر علیرضا سینا متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی) دکتر معصومه طهرانی جوان روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر رامین ارژنگ فوق تخصص زانو

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره