چهار شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

سونوگرافی زنان

تاریخ : 1398/06/09 سونوگرافی زنان

در سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصاویری از داخل بدن استفاده می کنند. از این روش برای تشخیص درد ، تورم ، عفونت اندام های داخلی ، بررسی وضعیت جنین در زنان باردار و مغز و باسن نوزاد استفاده می شود.

سونوگرافی یک فرآیند امن و غیر تهاجمی است و از تابش یونیزه شده استفاده نمی کند. برای انجام سونوگرافی نیاز به آماده سازی خاصی نیست . اما ممکن است از شما بخواهند که قبل از انجام سونوگرافی از خوردن و آشامیدن بپرهیزید ، آب زیاد بخورید ، وسایل های زینتی خود را در منزل بگذارید و لباس بلند بپوشید.

در روش های تصویربرداری با اشعه ایکس مانند سی تی اسکن ، بدن تحت تابش مقدار مشخصی از اشعه یونیزان قرار میگیرد که اگر بیشتر از حد معمول باشد باعث می شود کارکرد سلولها اختلال پیدا کند اما در سونوگرافی اینگونه نیست.

سونوگرافی یک روش مفید برای بررسی بسیاری از اندام های داخلی بدن است برخی از موارد اهمیت بالاتری دارند مانند :

 1. کبد
 2. کیسه صفرا
 3. پانکراس
 4. رحم ، تخمدان
 5. طحال
 6. چانکراس
 7. چشم ها
 8. تیروئید و غدد پاراتیروئید
 9. اسکروتوم
 10. قلب و عروق خونی

انواع سونوگرافی :

روش های مختلف سونوگرافی شامل :

 • سونوگرافی ترانس واژینال :

برای تصویربرداری سونوگرافی داخل واژن مورد استفاده قرار میگیرد که ترانس های واژینال در دوران اولیه بارداری مورد استفاده قرار میگرند.

 • سونوگرافی معمولی :

در این سونوگرافی از یک مبدل استفاده می شود و در نواحی مختلف شکم برای تولید تصاویر دو بعدی از جنین در حال رشد صورت میگیرد.

 • سونوگرافی تخصصی :

این نوع شبیه سونوگرافی معمولی است و در آن پزشک یک مشکل مشکوک را هدف قرار می دهد و از تجهیزات پیچیده تر برای تشخیص آن استفاده می کنند.

 • سونوگرافی سه بعدی :

با استفاده از پروپ های مخصوص از قبل طراحی شده و نرم افزارهای تخصصی مثلا برای تولید تصاویر سه بعدی از جنین در حال رشد است.

 • اکوکاردیوگرافی جنینی :

استفاده از امواج اولتراسوند برای ارزیابی آناتومی و عملکرد قبل کودک است.

 • تصویربرداری رنگی یا کالر داپلر :

این روش تصویر برداری تغییرات جزئی در فرکانس امواج فراصوتی را اندازه گیری می کند. زیرا آنها از اجسام متحرک مانند سلول های خونی تصویربرداری می کنند.

سونوگرافی زنان

مکانیسم سونوگرافی چگونه است ؟

امواج مورد استفاده در سونوگرافی امواج صوتی و همان صدا هستند که هیچ ضرری برای بدن ندارند. جنس آنها مانند صداست و به علت بالا بودن فرکانس قابل شنیدن برای گوش انسان نیستند اما مانند صوت هستند و در برخورد لا موانع منعکس می شوند.

برای انجام سونوگرافی ، با استفاده از یک دستگاه خاص به نام سونولوژیست که آن را روی اندام شما قرار می دهد امواج با فرکانس بالا به درون بدن تابانده می شوند. این امواج بعد از برخورد با بافت های مختلف بدن بازتابیده شده و امواج بازتابش شده به همان دستگاه مجددا دریافت می شود.

بدن انسان از بافت های مختلفی تشکیل شده است که توانایی بازتابش امواج صوتی در انها متفاوت می باشد بعضی از آنها امواج را بهتر و بعضی کمتر منعکس می کنند.

این امواج بازتابیده شده از بدن توسط یک کامپیوتر تجزیه و تحلیل می شود و تبدیل به یک تصویر می گردد. پزشک این تصاویر را می بیند و ممکن است بعضی از آنها را چاپ کند.

سونوگرافی ممکن است دو بعدی و یا سه بعدی باشد . در سونوگرافی بافت های نرم مورد بررسی قرار میگیرند و از آن برای تشخیص مشکلات استخوانی استفاده نمی شود اما می توان مشکلاتی مانند رباط تاندون و بسیاری از بافت های دیگر را بررسی کرد.

در سونوگرافی زنان از سونوگرافی برای بررسی رحم ، تخمدان ها و فضای کلی لگن برای تشخیص بیماری های فیبروم رحم ، توده های خوش خیم و بدخیم رحمی ، کسیت های طبیعی و غیر طبیعی تخمدان ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد .

با توجه به آنکه برای تشخیص سرطان رحم و تخمدان از سونوگرافی استفاده می شود اما برای تشخیص به موقع این سرطان ها انجام پاپ اسمیر امکان پذیر می باشد.


مقاله پیشنهادی :  مراقبت های دوران بارداری

سونوگرافی رحم در زنان به چه منظور انجام می شود؟

 1. بررسی شکل ، محل قرارگیری ، اندازه رحم و تخمدان ها
 2. بررسی ضخامت رحم ، وجود مایع یا توده در رحم ف لوله های فالوپ یا نزدیک مثانه
 3. سنجش ضخامت و گردن رحم
 4. بررسی تغییر شکل احتمالی در مثانه
 5. تشخیص بارداری خارج از رحم

بعضی از بیماری ها با استفاده از سونوگرافی قابل تشخیص هستند که در ادامه به توضیح انها می پردازیم :

 • کیست تخمدان :

کیست تخمدان توده ای مایع دار است که می تواند داخل تخمدان باشد یا به بیرون از تخمدان متصل باشد. با انجام سونوگرافی اندازه و نوع ان مشخص می شود.

 • تنبلی تخمدان :

اگر اختلالات هورمونی پیش بیاید فولیکول ها در تخمدان ها رشد نمی کنند و تخمدان ها بزرگتر از حد نرمال خود می شوند و فولیکول های کوچک متعدد در محیط تخمدان ها تجمع می یابند. که با استفاده از انجام سونوگرافی تنبلی تخمدان تشخیص داده می شود.

 • بیماری پستان :

کیست و تومورهای پستان یکی از شایع ترین بیماری ها در بانوان می باشد . در این بیماری فاکتور ارث و ژنتیک کاملا شناخته شده است. سن شیوع این بدخیمی معمولا 40 سالگی به بالاست و امروزه از 30 سالگی به بعد شروع می شود و می توان با انجام سونوگرافی این کیست ها را به موقع تشخیص داد تا سریعتر درمان شود.

 • سونوگرافی در مامایی :

کاربردهای متعددی سونوگرافی در مامایی دارد که تحولات زیادی در مراقبت های بهداشتی از مادر و جنین و نیز مراقبت های دوران بارداری انجام داده است. در مواردی که IUD جا به جا شده است سونوگرافی محل دقیق آن را مشخص می کند.

 • استفاده از سونوگرافی در تعیین سن حاملکی :

سونوگرافی در ماه های مختلف حاملگی انحام می شود. اما بهترین زمان تعیین سن حاملگی و میزان تکامل جنین هفته های 18 تا 20 بارداری است. اما برای تشخیص برخی اختلالات مانند عدم شکل گیری مغز جنین ، تشخیص دوقلویی انجام سونوگرافی در کمتر از 12 هفتگی حاملگی نیز توصیه می شود.

 • بررسی سقط جنین :

سونوگرافی زنان همچنین در بررسی سقط جنین و تعیین بیمارانی که در خطر سقط هستند و یا بارداری خارج از رحم دارند به کار می رود. زنانی که سابقه سقط جنین دارند باید در صورت بروز هر گونه خونریزی از دستگاه تناسلی ، کاهش حرکات جنین و یا از بین رفتن حرکات جنین سریع به اورژانس یا یک مرکز تخصصی زنان و زایمان مراجعه نماید.

سونوگرافی سن بارداری

آمادگی های پیش از سونوگرافی رحم :

 1. مثانه باید پر از آب باشد . زیرا مثانه پر باعث می شود تصویر شفاف تر شود و بررسی رحم و تخمدان ها راحت تر انجام شود. همچنین مثانه پر گازهای روده را که مزاحم سونوگرافی هستند به بالا می راند و آنها را از صحنه تصویربرداری دور می کند.
 2. نوشیدن آب ، چای ، آب میوه و ... برای پر شدن مثانه کافی است و از داروهای ادرارآور بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.
 3. سونوگرافی باید از روی پوست با ژل مناسب انجام شود.
 4. وجود موی اندک در ناحیه سونوگرافی مزاحمتی ایجاد نمی کند اما اگر موی زیاد در محل باشد باید تراشیده شود.
 5. اگر زخم باز دارید نمی توانید سونوگرافی انجام دهید زیرا ژل سونوگرافی موجب تحریک زخم یا آلودگی بیشتر آن می شود.
 6. انجام سونوگرافی داخل واژن در ماه های پایین حاملگی اشکالی ندارد و در ماه های بالاتر نیازی به انجام این روش نیست.

خانه پزشکان لیستی از بهترین متخصص زنان و زایمان و نازایی برای سما فراهم کرده است.


 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر زنان

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

بعضی وقت ها باید بیشتر مراقب خودمان باشیم ولی توجه چندانی به این مسئله نداریم. در حالی که همه ما به راحتی می توانیم بیمار شویم و هیچ استثنایی هم برای این موضوع وجود ندارد. گاهی می خواهیم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم ولی برعکس عمل می کنیم و به جای پیشگیری از بیماری، زمینه ابتلا به بیماری را فراهم می کنیم. بعضی وقت ها با خوددرمانی وضعیت بدتری را به وجود می آوریم و گاهی با به تعویق انداختن درمان، برای خود مشکلات زیادی را ایجاد می کنیم.

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

خونریزی از مقعد معمولا به خاطر بواسیر رخ می‌دهد که طی آن رگ‌های خونی در ناحیه‌ی مقعد به طور غیرعادی متورم می‌شوند. معمولا بروز یبوست در دوران بارداری طبیعی است٬ خصوصا در سه ماه‌ی پایانی و در نخستین هفته‌ها بعد از زایمان. اگر حین حرکات روده‌تان دچار فشار شده یا به سختی مدفوع می‌کنید٬ رگ‌های متورم در این شرایط خون می‌آیند. ترک خوردگی‌های پوست مقعد هم می‌تواند دلیل دیگر خونریزی از مقعد باشد.

آخرین مطالب پزشکی دکتر زنان

آخرین مقالات پزشکان دکتر زنان