جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

سیستوسکوپی چیست؟

تاریخ : 1396/11/10 سیستوسکوپی چیست؟

سیستوسکوپی چیست؟

سیستوسکوپ یک لوله ی نازک همراه یک دوربین و لامپ در انتهای آن است. در طول سیستوسکوپی پزشک این لوله را از طریق مجرای پیشاب وارد مثانه تان میکند و میتواند درون مثانه را ببیند. تصاویر گرفته شده توسط دوربین روی مانیتور نمایش داده میشود و پزشک میتواند آن را ببیند.

 

دلایل انجام سیستوسکوپی

اگر مشکلات ادرای مثل نیاز مداوم به ادرار کردن یا ادرار دردناک دارید پزشک این روش را استفاده میکند. همچنین اگر پزشک خون در ادرارتان ببیند یا عفونت مشاهده کند یا درد لگنی داشته باشید از این روش استفاده میکند. سیستوسکوپی چندین حالت را شامل تومور، سنگ مثانه و سرطان را نشان میدهد. همچنین برای تشخیص انسداد مثانه، بزرگ شدن غدد پشت یا زائده های غیر سرطانی از این روش استفاده میکند. سیستوسکوپی همچنین برای درمان شرایط زیرساختی مثانه استفاده میشود. دکتر به منظور برداشتن تومورهای کوچک وسنگ مثانه یک وسیله ی جراحی کوچک را وارد مثانه میکند.

پزشک قبل و بعد از انجام این کاراگر دستگاه ایمنی تا ضعیف باشد برایتان آنتی بیوتیک تجویز میکند. همچنین ممکن است تست ادرار نیز بگیرد. اگر دارو مصرف میکنید از پزشک بپرسید میتوانید مصرف کنید یا ممکن است منجر به خونریزی شود.

 

بیهوشی درطول سیستوسکوپی

این روند در مطب یا بیمارستان انجام میشود. بیهوشی موضعی که برای بیماران سرپایی استفاده میشود و همان روز بعد عمل میتوانید مرخص شوید و غذا بخورید. بیهوشی کلی که در طول آن کلا بیهوش هستید و تا چند ساعت نمیتوانید چیزی بخورید. بیهوشی ناحیه ای که در کمر شما تزریق میشود که کمر و پایین تنه را بی حس میکند.

 

روند سیستوسکوپی

قبل از انجام کار باید به توالت بروید و مثانه را خالی کنید و لباس جراحی بپوشید و روی تخت جراحی قرار بگیرید. پرستار برای جلوگیری از عفونت به شما آنتی بیوتیک میدهد و سپس بیهوش میشوید. پزشک یک لوله با ژل را به دقت وارد مثانه میکند که ممکن است با سوزش همراه باشد. اگر روند تحقیقی باشد دکتر از لوله انعطاف پذیر استفاده میکند. بافت برداری معمولا نیاز به لوله کلفت تر و سفت تر دارد. پزشک از لنز درون لوله درون مثانه را نگاه میکند و بهتر میتواند تشخیص دهد. با بیهوشی موضعی عمل 5 دقیقه طول میکشد و با بیهوشی کلی 15 الی 30 دقیقه.

 

خطرات احتمالی سیستوسکوپی

تا دو الی سه روز بعد عمل سوزش ادرار طبیعی است. ممکن است بیش از قبل نیاز به ادرار کردن داشته باشید و ادرارتان را نگه ندارید که منجر به انسداد مثانه میشود. خون در ادرار نیز بعد عمل طبیعی است. برخی افراد مشکلات پیچیده تری ممکن است داشته باشند. ورم مجرای پیشاب که بسیار معمول است و ادرار کردن را دشوار میکند و اگر 8 ساعت بعد عمل مشکل داشتید با پزشک مشورت کنید.ایجاد عفونت در موارد نادر با ورود جرم از طریق مجرای ادراری ، خونریزی که افراد کمی به آن دچار میشوند و اگر خونریزی داشتید با پزشک مشورت کنید.

----------------------------------------------------------------------------------------

دکتر سهیلا پیرو

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری اورولوژی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مثانه از دانشگاه شیراز
فوق تخصص اورولوژی زنان
درمان های جراحی و مدیکال بی اختیاری ادرار در زنان
سیستوسکپی و جراحی های آندوسکوپی
درمان سنگ های کلیوی و سنگ شکن

نشانی: تهران: خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد - خیابان منظر نژاد - پلاک 60 - واحد 5

شماره تماس: 22850162/22850161

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

دکتر نجفی افزود: مشاهده ادرار قرمز رنگ و یا زرد مایل به قرمز، ممکن است ناشی از وجود بسیاری از گلبول های قرمز در ادرار باشد که در صورت مواجه با چنین موردی فرد باید با انجام آزمایش ادرار به جزئیات پی ببرد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری