دکتر ندا رشتچیان

یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷

شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی مچ‌ پا و نحوه درمان هرکدام از آن‌ها

تاریخ : 1396/08/01 شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی مچ‌ پا و نحوه درمان هرکدام از آن‌ها

در ادامه به بررسی مشکلات شایع و رایج در ارتوپدی مچ پا و دیگر اعضای پا پرداخته و اقدامات و ویژگی هر کدام از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.


حتما بخوانید: نکاتی که پیش از مراجعه به یک جراح متخصص ارتوپد باید در نظر بگیرید


مشکلات رایج ارتوپدی پا و مچ پا

هر روز، پا و مچ پا ما فشار زیادی را از بدن متحمل می شود. فشاری که ما به مچ پای خود وارد می آوریم اغلب بیش از حد توان آن است. اما اگر در ناحیه پا و مچ پای خود احساس درد و ناراحتی دارید با کمک متخصصان ارتوپد می توانید بدون این دردها به زندگی ادامه بدهید. برای تشخیص دقیق نوع عارضه پیشنهاد می‌کنیم از پزشک متخصص مشاوره بگیرید که در این راستا می‌توانید به صفحه پزشکان فوق تخصص مچ پا در تهران مراجعه نمایید. مشکلات ارتوپدی رایج که متخصصان ارتوپد به درمان آنها می پردازند به شرح زیر است:

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا باعث پارگی رباط بیرونی که از مچ پا حمایت می کند می شود و می تواند خفیف یا شدید باشد که در نوع شدید رباط به طور کامل پاره می شود و باعث می شود که مچ پا از بین برود. اگر مچ پا فرد مکررا پیچ بخورد، ممکن است رباط مچ پا ضعیف شود تا اینکه باعث ناپایداری مزمن ناشی از پیچ خوردگی مکرر مچ پا شود.این به نوبه خود می تواند به دیگر مشکلات مچ پا، از جمله کبودی غضروف بین پاشنه و قلم پا و یا التهاب و تورم در اطراف مچ پا منجر شود. در نهایت این مشکلات می توانند منجر به آرتریت شوند.

آرتیریت

آرتریت باعث التهاب بافتی بین مفاصل میشود. این التهاب باعث درد، تورم و آسیب مفصلی می شود.اگر درمان نشود، درد پای دردناك و درد مچ پا از آرتریت می تواند بدتر شود، و در نهایت تبدیل به درد خیلی بدتری شود كه دیگر حتی نمی توانید بین فاصله های كوتاه راه بروید. آرتریت شدید می تواند تحرک شما و کیفیت زندگی شما را محدود کند. با این حال، با درمان مناسب، می توانید آرتریت را بهتر کنید و زندگی سالمتری داشته باشید. آرتریت هر فرد متفاوت است، بنابراین پزشک شما گزینه های درمان مناسب برای شما را مورد بحث قرار خواهد داد. درمان ممکن است از روش های محافظه کارانه مانند داروهای ضد التهابی، استفاده از بریس، ارتوز و یا فیزیوتراپی تا آتروسکوپی یا عمل جراحی تعویض مفصلی متفاوت باشد.

بونیون (انحراف قوزک انگشت شست)

بونیون یک برآمدگی التهابی استخوانی است که در انگشت پا جایی که انگشت به پا متصل است، بیرون زده است. بونیون ناشی از فشار زیاد انگشت شست پا بر علیه انگشتان کناری است که این فشار باعث می شود انگشت شست پا ورم کند و این برآمدگی علت درد باشد. این ناهنجاری رایج می تواند ناشی از پوشیدن کفش هایی باشد که بیش از حد تنگ هستند یا می تواند به عنوان یک نتیجه از یک ساختار ژنتیکی یا یک بیماری پزشکی مانند آرتروز ایجاد شود. بونیون به آرامی در طول زمان بدتر می شود، و اگر خیلی شدید باشد، می تواند توانایی راه رفتن، افزایش خطر ابتلا به آرتروز و / یا بورسیت را مختل کند.

شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی مچ‌ پا و نحوه درمان هرکدام از آن‌ها

شکستگی پا و مچ پا

مچ پا از سه استخوان تشکیل شده و پایه آن شامل 26 استخوان است. شکستگی ها در هر یک از این استخوان ها میتواند رخ دهد و معمولا به علت آسیب دیدگی هایی مانند سقوط، ضربه، یا پیچ خوردگی شدید می باشد. علائم آن عبارتند از:

  • - درد فوری و شدید
  • - ورم
  • - کبودی و قرمزی
  • - کاهش دامنه حرکتی
  • دشواری در راه رفتن یا قرار دادن وزنه روی پا / مچ پا آسیب دیده
  • - قلمبه شدگی یا انحراف قابل مشاهده

سندرم تونل تارسال

 تونل تارسال فضایی است که در آن عصب پا (عصب تیبالی) به مچ پا میرود. خیلی از ساختارهای دیگر نیز در اینجا یافت می شوند، از جمله تاندون ها، رگ ها و شریان ها، و بنابراین فضای کمتری برای گسترش وجود دارد.سندروم تونل تارسال زمانی اتفاق می افتد که تونل متورم می شود، فشرده سازی عصب تیبالی و ایجاد درد پا و درد مچ پا، سوزش، و سوزش در داخل مفصل مچ پا، پاشنه، قوس و سینه پا اتفاق می افتد. علائم به صورت پیشرفته روزانه افزایش می یابند و معمولا با افزایش فعالیت، مانند پیاده روی و ورزش، بدتر می شود. ایستادن طولانی مدت در یک مکان ممکن است یک عامل تشدید کننده باشد.

از آنجایی که پیچ خوردگی شدید می تواند  علائم شکستگی را پنهان کند، هر آسیب به پا و مچ پا باید توسط یک پزشک ارتوپد بررسی شود.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص مچ پا

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص مچ پا

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص مچ پا