خانه پزشکان

چهار شنبه ۵ تیر ۱۳۹۸

شبکه های اجتماعی ، افزایش افسردگی و آنچه پدر و مادر می توانند انجام دهند

تاریخ : 1397/03/27 شبکه های اجتماعی ، افزایش افسردگی و آنچه پدر و مادر می توانند انجام دهند

شما می دانید رسانه های اجتماعی دارای خطراتی هستند . در اینجا چگونگی صحبت کردن با بچه هایتان درباره آن به بحث خواهیم پرداخت.

والدین در همه جا نگرانی مشابهی در مورد چگونگی تاثیر فناوری های دیجیتالی بر زندگی اجتماعی و عاطفی فرزندان خود دارند . سرفصل های خبر ها نیز ترس های ما را با داستان هایی از جمله " چگونه فیس بوک باعث افسردگی می شود" ، افزایش می دهد .

خود جوانان به سرعت از زندگی اجتماعی خود در رسانه های اجتماعی دفاع می کنند . اکثریت نوجوانان گزارش داده اند که رسانه های اجتماعی به آنها کمک می کند احساس بیشتری نسبت به دوستان خود داشته باشند و در زمان های دشوار پشتیبانی حیاتی داشته باشند . با این حال، در همان زمان ، از هر پنج نوجوان ، یک نفر به دلیل آنچه در رسانه های اجتماعی مشاهده می کند ، احساس بدتری نسبت به زندگی خود دارد .

شبکه های اجتماعی و افزایش افسردگی

اگر منتظر یک مطالعه قطعی باشید که به ما بگوید که آیا رسانه های اجتماعی برای سلامتی روانی نوجوانان "خوب" یا "بد" است ، باید مدت طولانی صبر کنید . و این بدان معنا نیست که ما نمی توانیم چیزی را از تحقیقاتی که درباره جوانان و رسانه های اجتماعی انجام شده است یاد بگیریم .

خطرات مرتبط با رسانه های اجتماعی به طور مرتب در رسانه ها گزارش می شود ، و شما ممکن است برخی از آنها را در حال حاضر خود و یا با بچه های خود تجربه کرده باشید . یک مطالعه جدید (Primack et al.، 2018) تحقیقات مهمی را به بحث اضافه می کند که حاکی از آن است که تجربیات منفی در رسانه های اجتماعی به طور قابل توجهی با افزایش احساس افسردگی ارتباط دارد .

در میان بیش از 1000 دانشجو بین 18 تا 30 ساله ، این مطالعه نشان داد که هر 10 درصد افزایش تجارب منفی با افزایش 20 درصدی احتمال علائم افسردگی ارتباط دارد . شرکت کنندگان در این مطالعه گزارش دادند که تجربیات منفی در رسانه های اجتماعی منجر به نشانه های افسردگی بیشتر می شود .

 

مقاله پیشنهادی : مدیریت و پیشگیری مشکلات بین کودکان و خانواده

 

با توجه به این تحقیق ، چگونه والدین از این اطلاعات برای کمک به فرزندان نوجوان خود استفاده می کنند ؟

این مطالعه موردی متمرکز بر بزرگسالان است ، اما والدین می توانند مانع از بروز این مشکلات در کودکان و مخصوصا در نوجوانان خود شوند . البته ، نوجوانان ، گروهی متغیر هستند که در یک مرحله زندگی پر از هورمون ، مبارزه با هویت و شدت فشار اجتماعی قرار دارند . بسیاری از ( یا بیشترین ) نوجوانان نمی خواهند با والدین خود درباره برخی از احساسات منفی خود صحبت کنند ، بنابراین والدین باید راهی برای ارتباط با آنها در مورد این مسئله پیدا کنند ،  به طریقی که احساس مزاحمت یا تهدید عاطفی برای آن ها ایجاد نکنند .

بعضی از والدین خطرات رسانه های اجتماعی را کنترل می کنند که نیاز به این دارد که کودکان را کنترل کنند و یا استفاده از کلیه رسانه های اجتماعی را به طور کامل کنار بگذارند. اما بر اساس تجربه گفتن «نه» به کودک غالبا اثر متضاد دارد : این باعث رفتار مخفیانه و ترکیبی از احساسات ناراحت کننده یا عصبی می شود . به جای کنترل بچه ها ، راه حل این است که بهترین درس ها را به بچه ها آموزش دهید تا احساس نکنند که مجبور به شرکت در رفتارهای ناسالم یا خود مخرب هستند . ( اگر استفاده از رسانه های اجتماعی باعث افزایش احساسات منفی شود ، این رفتار در نهایت خود مخرب است . )

بر اساس مطالعات انجام شده مستقیم ترین راه ، این است که بطور مستقیم از فرزند خود بپرسید که آیا بعد از گذراندن وقت در رسانه های اجتماعی احساس بد یا بدتر می کند . شما می توانید سؤالات مستقیم مانند این را بپرسید : " آیا همیشه احساس می کنی بد یا افسرده هستی وقتی که چیزهای خاصی را در رسانه های اجتماعی میبینی یا می خوانی ؟ اگر اینطور است ، آیا این امر برای انجام این کار مناسب است ؟ وقتی آنها را در رسانه های اجتماعی میبینی ، بدتر می شوی ؟ " اگر فرزندی دارید که به طور واضح در پاسخ به چنین سوالات مستقیم صحبت خواهد کرد ، این سوالات شروع خوبی خواهند بود .

شبکه های اجتماعی و افزایش افسردگی

اگر شما مانند خیلی از والدین در مورد چگونگی برخورد با مسائل عاطفی با نوجوانان خود گیج شده اید ، روش دیگری می تواند بسیار مفید باشد . به جای درخواست یک سری سوالات در مورد احساسات تجارب خود را به اشتراک بگذارید . تجربیات عاطفی خود را با رسانه های اجتماعی ترسیم کنید و تجربیات منفی خود را بازگو کنید .

مهمترین درس این است که بچه ها را با مفاهیم مربوط به روابط و عزت نفس تعلیم دهید : هیچ کس همیشه احساس خوبی ندارد و آنچه که در ظاهر می بینیم به ندرت در زندگی واقعی وجود دارد . با تلاش برای تعامل با فرزندتان و هدایت رشد احساسی آنها، شما یک پدر و مادر آگاهانه هستید و به آنها نشان می دهید که فقط در مورد نمرات و یا توانایی استخدام در آینده توجه ندارید ؛ شما واقعا به چگونگی احساس آنها اهمیت می دهید .

منبع: psychologytoday.com


پزشکان مرتبط

کلینیک روانشناسی آراما

کلینیک روانشناسی آراما

درمان افسردگی ،اظطراب،وسواس

دکتر معصومه طهرانی جوان

دکتر معصومه طهرانی جوان

كارشناس ارشد روانشناسی شخصيت

مقالات مرتبط

شناخت تفاوت های روانشناسی همسرمان

مشاهده مقاله
شناخت تفاوت های روانشناسی همسرمان

مراقب صحبت کردن با فرزندتان باشید!

مشاهده مقاله
مراقب صحبت کردن با فرزندتان باشید!

دلایل بی میلی خانمها از روابط جنسی

مشاهده مقاله

دلایل بی میلی خانمها از روابط جنسی

لیست پزشکان پربازدید

دکتر ساسان وجودی فوق تخصص شبکیه چشم دکتر ژیلا حضرتی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد
دکتر آرزو خسروی متخصص و فوق تخصص قلب و عروق دکتر مریم حقدار ساحلی دکتر روانپزشک
دکتر هاشم شمشادی فوق تخصص جراحی پلاستیک،ترمیمی و زیبایی دکتر سعید فتح آبادی متخصص پوست و مو
دکتر الهام یعقوبی جراحی زیبایی بینی دکتر شیرین شمس جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
دکتر علیرضا سینا متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی) دکتر معصومه طهرانی جوان روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر رامین ارژنگ فوق تخصص زانو

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره