خانه پزشکان

چهار شنبه ۵ تیر ۱۳۹۸

شش خاصیت شگفت انگیز زعفران

تاریخ : 1396/12/22 شش خاصیت شگفت انگیز زعفران

خواص عالی زعفران برای سلامتی

تسکین معده ی مضطرب، کاهش افسردگی، بهبود دهنده ی علائم سندرم قبل از قاعدگی، کاهش دهنده ی انسولین ثابت، محافظ قلب، محافظت از بینایی

زعفران یا ادویه ی خوش رنگ طلایی، تنها به غذا طعم و رنگ نمی دهد و در طب سنتی آسیایی فواید بسیاری برای آن ذکر شده است. علوم جدید سعی بر این دارند تا خواص قدرتمند ترکیبات زعفران را بیشتر کشف کنند.

در خانواده ی ادویه ها زعفران یک عضو مجلل و تشریفاتی است. به عنوان یکی از قوی ترین علل آن می توان به طعم بی نظیر، رنگ و رایحه ی خوب آن اشاره کرد که میتواند طعم و رنگ بی نظیری به دسرها و بریانی های شما دهد. این ادویه ی طلایی از کلاله های خشک شده ی گل آبی و بنفش زعفران گرفته می شود و مخصوص خاورمیانه است و سه هزار سال است که در این نواحی مورد استفاده قرار می گیرد. در علوم پزشکی آسیا، زعفران به دلیل ویژگی های درمانی بسیار مورد توجه است و برای درمان اختلالات، عفونت ها، بیماری های گلو و اختلالات قاعدگی بسیار کاربرد دارد. در واقع می توان گفت این نوعی ادویه ی پر استعداد است. ویژگی درمانی زعفران باعث شده در علوم پزشکی جدید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

 

مقاله پیشنهادی : 9 عادت شبانه که باعث افزایش وزن می‌شود

 

1 تسکین دهنده ی معده ی مضطرب

در طب سنتی زعفران برای درمان اختلالات شکمی مورد استفاده قرار می گرفت. زعفران می تواند درد های سوزشی، سوزش قلب و سو هاضمه ناشی از عفونت معده را درمان کند. مطالعات روی حیوانات نشان داد که عصاره ی زعفران و ترکیبات فعال آن خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می تواند زخم معده و آسیب روی موش ها را کاهش دهد.

شش خاصیت شگفت انگیز زعفران

2 کاهش دهنده ی افسردگی

افسردگی مشکل شایعی است که 19 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده است. با وجود قرص های ضد افسردگی فراوان، زعفران به عنوان یک داروی موثر و طبیعی ظاهر شد. در مطالعه ای در مورد قدرت درمانی زعفران این ادویه ی طبیعی را یک داروی قوی و موثر برای رفع افسردگی دانستند.

خواص عالی زعفران برای سلامتی

3 بهبود دهنده ی مشکلات قاعدگی

حدود 85 درصد از زنان در طول قاعدگی از سندرم قاعدگی ماهیانه رنج می برند. تحقیقات نشان دادند که زعفران می تواند به طور قابل توجهی علائم این قاعدگی را کاهش دهد و موجب کاهش درد و علائم آن می شود.

 

مقاله پیشنهادی : فواید نوشیدن آب گرم

 

4 کاهش دهنده ی انسولین ثابت

انسولین ثابت حالتی است که سلول های شما به طور طبیعی نمی توانند به هورمون انسولین جواب دهند و این منجر به بروز دیابت در افراد می شود. کراکتین موجود در زعفران حریف این ثبات انسولین در بدن می شود. مطالعه ی روی حیوانات نشان داد که وقتی موش ها رژیم غذایی پر قند داشتند انسولین ثابت در بدن شان افزایش یافت و کراکتین موجود در زعفران انسولین ثابت در بدنشان را کم کرد. اگرچه بهترین راه کاهش غذاهای قندی است اما زعفران ممکن است کمک به جلوگیری از اثرات بد شکلات و آبنبات کند.

شش مورد از فواید زعفران

5 محافظ قلب

زعفران یک داروی واقعی برای قلب شماست. خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن می تواند به بهبود قلب کمک کند. مطالعات روی حیوانات نشان داد که کراکتین زعفران به کاهش کلسترول کمک می کند. در حقیقت بر اساس برخی از تحقیقات یکی از دلایل اینکه کشورهای مدیترانه ای مانند اسپانیا بیماری قلبی کمتری دارند به دلیل مصرف زیاد زعفران است.

 

مقاله پیشنهادی : درمان بیش فعالی

 

6 محافظت از بینایی

خواص زعفران

با افزایش سن معمولا بینایی نیز ضعیف می شود و با گسترش آن سلول های حساس بینایی شروع به تاریک شدن می کنند. اگرچه تحقیقات نشان می دهند که اثر تکمیلی زعفران در دراز مدت می تواند عملکرد این سلول ها را بهتر کند. ستاره های بینایی کروکین و کراکتین هستند که از بینایی محافظت می کنند همچنین می توانند مرگ سلول ها را نیز تنظیم کنند. واضح است که چنین ادویه ای با این ویژگی ها وجود ندارد بنابراین در آشپزخانه سعی کنید از زعفران بیشتر استفاده کنید و در این صورت بدنتان از شما متشکر خواهد بود!

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های سلامت

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید ، علل و درمان و پرهیزها و پیشگیری از ابتلا به آن

آخرین مطالب پزشکی سلامت

آخرین مقالات پزشکان سلامت