پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

شکستگی زانو، تشخیص، انواع و درمان

تاریخ : 1397/01/17 شکستگی زانو، تشخیص، انواع و درمان

شکستگی یا شکستگی های مفاصل زانو شامل موارد زیر است:

شکستگی استخوان آخری یا میانی ران، شکستگی انتهای بالایی درشت نی، شکستگی استخوان کشکک.

انتهای پایینی استخوان ران پهن است و دارای دو منحنی است که به آن برآمدگی استخوان می گویند. یک انحنا در قسمت درونی است که به آن برآمدگی استخوان میانی می گویند و انحنای دیگری در قسمت بیرونی قرار دارد که به آن برآمدگی استخوان عرضی می گویند. در قسمت جلویی این استخوان ها به هم متصل می شوند. در بزرگسالان شکستگی این ناحیه به دلیل جراحت های شدید مانند تصادفات جاده ای اتفاق میفتد. هر چه سن بالاتر می رود با یک افتادن ساده ممکن است شکستگی رخ دهد.

 

علائم شکستگی زانو

شکستگی این نقطه دارای علائم زیر ممکن است باشد.

بیمار راجع به چگونگی تصادف و یا افتادن خود کامل توضیح می دهد، درد شدید و ورم در ناحیه ممکن است بوجود آید، بدشکلی ممکن است در زانو و یا ران دیده شود، ناتوانی در بالا بردن پا و یا راه رفتن، قوزک پا و انگشتان به راحتی با وجود جراحت هایی در عصب های رگی و یا حتی شکستگی، حرکت می کنند. در افراد پیرتر ممکن است درد و ورم کمتر باشد و ناتوانی در بالا بردن پا و یا راه رفتن معمولا به ما هشدار می دهد که شکستگی رخ داده است.

شکستگی زانو، تشخیص، انواع و درمان

تشخیص شکستگی زانو

تشخیص شکستگی به راحتی با اشعه ی ایکس که از مفصل های زانو در هر دو طرف گرفته می شود انجام می گیرد. گاهی اوقات تشخیص شکستگی توسط عکس برداری با اشعه ی ایکس بسیار دشوار است. در چنین مواردی معمولا سی تی اسکن سه بعدی از زانوی شکسته گرفته می شود. این روش کمک می کند تا درمان مناسبی برای آن در نظر گرفته شود. این شکستگی ها بر اساس الگوی شکستگی به سه نوع تقسیم می شوند که عبارتند از:

مفصل فوقانی که در آن شکستگی در خط مفصل زانو اتفاق نمیفتد، مفصل میانی که شکستگی تا مفصل زانو امتداد میابد اما قسمتی از مهره ی استخوان به استخوان ران متصل می ماند، مفصل تکمیلی که شکستگی تا انتهای خط مفصل زانو امتداد میابد اما مهره ی استخوان کاملا از استخوان ران جدا می شود.

 

مقاله پیشنهادی : علت، علائم و درمان زانو درد

 

درمان شکستگی زانو

درمان شکستگی زانو بسته به نوع شکستگی و شدت آن انجام می شود و اینکه آیا مفصل جابه جا شده است یا نه.

شکستگی هایی که مفصل در آن جدا نشده است با گچ کردن از ران تا انگشتان درمان می شود، گچ باید شش الی دوازده هفته باقی بماند که زمان آن بر اساس سن و شرایط عمومی بیمار متفاوت است. زودتر در آوردن گچ و کار کردن با عضو آسیب دیده معمولا پیشنهاد می شود، این باعث می شود تا زانو در حالیکه هم تراز است قابل حرکت باشد. در طول زمانی که زانو در گچ است هر ده الی پانزده روز باید عکس گرفته شود تا مطمئن شویم که جابه جایی صورت نگرفته باشد و درمان شکستگی معمولا در افراد چاق سخت تر است.

همه ی شکستگی هایی که با در رفتگی مفصل همراه هستند باید جراحی شوند، و ثابت کردن آن نیز تنها از طریق گذاشتن پلاتین و پیچ و مهره کردن آن امکان پذیر است. شکستگی مفصل فوقانی با میخ قابل درمان است. شکستگی مفصل میانی تنها با پیچ و مهره قابل درمان است و شکستگی مفصل تکمیلی که درمان آن با پلاتین و پیچ و مهره امکان پذیر است.

همه چیز در مورد شکستگی زانو

مشکلات شکستگی زانو

مشکلات رایجی که معمولا به دنبال این شکستگی ها پدید می آیند عبارتند از:

عدم توانایی در حرکت زانو، که در شکستگی های مفصل فوقانی و تکمیلی در صورت تاخیر در جراحی زانو و درمان به موقع صورت می گیرد.

عدم جوش خوردن محل شکستگی، که در مفصل فوقانی و میانی بیشتر رخ می دهد.

آماس مفاصل زانو به دلیل شکستگی و جوش خوردن اشتباه و یا آسیب به غضروف زانو در هنگام جراحت.

معمولا اکثر شکستکی ها بعد هشت الی دوازده هفته درمان می شود و فرد می تواند راه برود. عدم تحرک در زانو معمولا با عمل جراحی ثابت کننده ی مفاصل قابل درمان است. در هنگام جراحی دقت بسیاری به پوست و ماهیچه های اطراف می شود بنابراین در این محل ها زخم های بد نما معمولا ظاهر نمی شوند. شکستگی ها معمولا به دلیل ضعف ماهیچه هاست و خوب شدن آن نیز زمان می برد. بدون انجام فیزیوتراپی بعد از عمل، معمولا هشت ماه الی یک سال تا بهبودی کامل زمان می برد. اگر می خواهید خیلی سریع به حالت قبل از شکستگی برگردید بهتر است از حرکات فیزیوتراپی استفاده کنید.

منبع: joint-pain-expert.net

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

------------------------------

مقالات مرتبط

 

انواع درد آرنج به همراه درمان

مشاهده مقاله
انواع درد آرنج به همراه درمان

شکستگی استخوان سینه

مشاهده مقاله
شکستگی استخوان سینه

خطرا ت زیاد نشستن

مشاهده مقاله

خطرا ت زیاد نشستن

 

------------------------------

پزشکان مرتبط

 

مرتضی آقایی افشار

دکتر مرتضی آقایی افشار

متخصص آسیبهای ورزشی،عضلانی،اسکلتی

رامین ارژنگ

دکتر رامین ارژنگ

فوق تخصص جراحی زانو

حسن درتاج

دکتر حسن درتاج

فوق تخصص جراحی شانه

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص زانو

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

هنگام زانو درد، بالا انداختن یک قرص شاید آسان ترین راه باشد، اما این فقط یک درمان موقت و سریع است. این مسکن های بدون نیاز به نسخه شاید بتوانند درد و تورم مفاصل را آرام کنند، اما جنبه های منفی نیز دارند، از ناراحتی دستگاه گوارش گرفته تا بالا رفتن خطر حمله قلبی و سکته مغزی. با استفاده از یک یا دو مورد از روش هایی که در ادامه می گوییم خود را از مسکن ها خلاص کنید. این روش ها ایمن و تاثیر گذار هستند.

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص زانو

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص زانو