یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

شکستگی کشکک زانو

تاریخ : 1396/10/02 شکستگی کشکک زانو

شکستگی کشکک زانو، استخوان کوچکی که در جلوی زانو قرار دارد است. از آنجا که کشکک به عنوان یک سپر برای زانو عمل می کند، اگر به طور مستقیم بر زانو بیفتید یا با داشبورد خودرو ضربه ببینید برای شکستگی آسیب پذیر است. شکستگی کشکک آسیب جدی است که صاف کردن زانو و راه رفتن را دشوار یا حتی غیر ممکن می کند.برخی از شکستگی های ساده ی کشکک زانو را می توان با گچ گیری یا اسپلینت تا زمانی که استخوان بهبود یابد درمان کرد. اگر چه در اغلب شکستگی های کشکک هنگامی که آسیب رخ می دهد قطعات استخوانی از جای خود جابجا می شوند. برای این شکستگی های پیچیده، بازیابی و تثبیت کاسه ی زانو جراحی مورد نیاز است و بازگشت عملکرد را ممکن می سازد.


شرح بیماری

کشکک زانو می تواند از راه های بسیاری بشکند. ممکن است یک شکستگی ساده و استخوان دو تکه یا چند تکه شود.

شکستگی ممکن است در بالا، مرکز یا قسمت پایین استخوان رخ دهد. گاهی اوقات شکستگی در بیش از یک ناحیه از کاسه ی زانو رخ می دهد.

انواع شکستگی کشکک زانو

شکستگی ثابت کشکک زانو:

در این نوع از شکستگی استخوان در جای خود قرار دارد. این تکه های استخوان ممکن است در تماس با یکدیگر باشند یا تنها یک یا دو میلیمتر از هم جدا باشند. در شکستگی ثابت، استخوان ها معمولا در دوره ی بهبودی در جای خود نگهداری می شوند.

شکستگی غیر ثابت:

در این شکستگی، انتهای استخوان های شکسته جدا می شوند و در یک راستا نیستند. حتی سطح نرم مفصل عادی نیز ممکن است آسیب ببیند. این نوع از شکستگی اغلب نیاز به جراحی دارد تا تکه های شکسته ی استخوان را در جای خود برگرداند.

شکستگی خرد شده:

در این نوع شکستگی  استخوان به سه یا چندین قطعه خرد می شود. بسته به الگوی خاص شکستگی، شکستگی خرد شده ممکن است ثابت یا غیر ثابت باشد.

شکستگی باز:

در این نوع، استخوان ها طوری شکسته می شوند که قطعات استخوان از پوست عبور می کند یا زخم به استخوان نفوذ می کند. شکستگی باز اغلب  شامل آسیب به بافت های نرم اطراف می شود و ممکن است زمان بیشتری یرای بهبود طول بکشد.

شکستگی های باز به طور ویژه جدی هستند زیرا پوست شکافته شده، خطر بیشتری برای عفونت در زخم و استخوان دارد. برای جلوگیری از عفونت درمان فوری ضروری است.


حتما بخوانید: ۵ تمرین مناسب برای افرادی با زانوهای ضعیف


علائم شکستگی کشکک زانو

شایع ترین علائم شکستگی کشکک زانو، درد و تورم در جلوی زانو است. سایر علائم عبارتند از:

  1. کبودی
  2. ناتوانی در صاف کردن زانو یا نگهداشتن زانو در بلند کردن مستقیم پا
  3. ناتوانی در راه رفتن

معاینه ی دکتر

معاینه جسمی 

پزشک زانو را معاینه می کند. لبه های شکستگی اغلب از طریق پوست احساس می شوند مخصوصا اگر شکستگی از نوع غیرثابت باشد. در طول معاینه پزشک هماتروسیس را چک می کند. در این شرایط، خون از انتهای استخوان های شکسته درون فضای مفصل جمع می شود و سبب تورم دردناک می شود. اگر مقدار زیادی خون در زانو داشته باشید پزشک ممکن است برای کمک به تسکین درد، زانو را تخلیه کند. همچنین پزشک ممکن است برای کمک به تشخیص نوع شکستگی عکسبرداری با اشعه ی ایکس را سفارش کند.

درمان شکستگی کشکک زانو

درمان بدون جراحی

اگر تکه های استخوان ثابت باشند ممکن است نیازی به جراحی نباشد. پزشک با گچگیری یا آتل بندی زانو را صاف نگه می دارد. این حالت انتهای استخوان های شکسته را در موقعیت مناسبی نگه می دارد تا بهبودی حاصل شود. براساس نوع شکستگی ممکن است برای بیمار حمل وزنه به پایی که گچ گرفته شده تجویز شود. اگر چه برای بعضی از شکستگی ها وزنه را به مدت 6 الی 8 هفته بیشتر آویزان نمی کنند. پزشک درمورد محدودیت های استفاده از وزنه با بیمار صحبت می کند.

درمان با جراحی

اگر قطعه های استخوان جابجا شده باشد به احتمال زیاد نیاز به جراحی دارد. استخوان های شکسته ی کاسه ی زانو که از هم فاصله دارند به سختی درمان می شوند یا ممکن است بهبود نیابند. عضلات ران که به بالای زانو متصلند بسیار قوی هستند و می توانند تکه های شکسته را طی دوره ی درمان بکشند.

بهبودی

مدیریت درد

اغلب شکستگی ها به طور متوسط  به مدت چند روز یا چند هفته درد دارند. بسیاری از بیماران متوجه می شوند استفاده از یخ، بالا بردن پای حادثه دیده و مصرف داروهای ساده و غیر تجویزی برای رهایی از درد، همه برای تسکین درد ضروری هستند. اگر درد شدید باشد ممکن است دکتر داروی مسکن قوی تری را مانند یک نوع مخدر برای چند روز تجویز کند.

توانبخشی

خواه درمان از طریق جراحی صورت گرفته باشد یا نه، توانبخشی نقش مهمی را در بازگشت به فعالیت های روزمره خواهد داشت. از آنجا که درمان شکستگی کشکک زانو به نگهداشتن ثابت پا در گچ به مدت طولانی نیاز دارد، ممکن است زانو خشک و ماهیچه های ران ضعیف شوند. در طول توانبخشی پزشک یا متخصص فیزیوتراپی به شما کمک می کند تا تمرینات خاصی را انجام دهید:

  1. بهبود دامنه ی حرکت در زانو
  2. تقویت عضلات پا
  3. کاهش خشک شدگی زانو
  4. ضعف عضلانی

بعضی از بیماران بعد از شکستگی ممکن است دچار ضعف دائمی عضله چهار سر ران شوند. از دست دادن حرکت زانو از جمله صاف و خم کردن نیز رایج است این از دست دادن حرکت به معنی ناتوانی نیست.  

نتیجه

مدت زمان بهبود بعد از شکستگی کشکک به چندین عامل بستگی دارد از جمله:

  • شدت آسیب دیدگی
  • از طریق جراحی یا غیر جراحی بودن درمان
  • زمان مورد نیاز برای توانبخشی

اکثر بیماران قادر خواهند بود تا ظرف مدت 3 الی 6 ماه به فعالیت های طبیعی خود بازگردند. برای بیماران با شکستگی شدیدتر این زمان طولانی تر شود. پزشک ممکن است تغییراتی را در سبک زندگی پیشنهاد دهد که به حفاظت زانو کمک و از مشکلات آینده جلوگیری می کند. این  تغییرات ممکن است شامل دوری از فعالیت هایی باشد که خم کردن زانو یا نشستن مکرارا انجام میشود، همچنین از بالا رفتن از پله یا نردبان باید اجتناب کرد.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص زانو

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

هنگام زانو درد، بالا انداختن یک قرص شاید آسان ترین راه باشد، اما این فقط یک درمان موقت و سریع است. این مسکن های بدون نیاز به نسخه شاید بتوانند درد و تورم مفاصل را آرام کنند، اما جنبه های منفی نیز دارند، از ناراحتی دستگاه گوارش گرفته تا بالا رفتن خطر حمله قلبی و سکته مغزی. با استفاده از یک یا دو مورد از روش هایی که در ادامه می گوییم خود را از مسکن ها خلاص کنید. این روش ها ایمن و تاثیر گذار هستند.

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص زانو

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص زانو