دکتر ندا رشتچیان

یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷

عدم تحمل لاکتوز : علائم ، درمان و استراتژی های مقابله

تاریخ : 1396/04/16 عدم تحمل لاکتوز : علائم ، درمان و استراتژی های مقابله

عدم تحمل لاکتوز : علائم ، درمان و استراتژی های مقابله

عدم تحمل لاکتوز ، نا توانی در هضم کردن شکر اصلی موجود در شیر و یا سایر محصولات لبنی است. طبق گفته موسسه ملی بهداشت (NIH  ) ، این اتفاق ناشی از کمبود لاکتاز ، آنزیم مسئول متابولیسم لاکتوز در روده ی کوچک است.


به گفته ی دکتر سوفی بالزورا ، متخصص گوارش در مرکز پزشکی نیویورک لانگون در نیویورک ، عدم تحمل لاکتوز در هر لحظه از زندگی افراد ممکن ایجاد شود و در طول هر زمانی ممکن است در برخی از افراد توسعه یابد.
عدم تحمل لاکتوز با حساسیت شیری متفاوت است ، زیرا حساسیت شیری واکنش نسبت به پروتئین های شیر است نه لاکتوز. این نیز مانند بیماری سلیاک ( یک بیماری خودایمنی ناشی از گلوتن ) نیست ، که در صورت مصرف می تواند اثرات مضر داشته باشد.


حتما بخوانید: آشنایی با انواع بیماری های غددنشانه ها و علل :


طبق گفته ی موسسه ملی بهداشت (NIH  ) ، عدم تمایل به تولید آنزیم لاکتاز ممکن است به علت ژنتیکی در برخی افراد باشد و همچنین این بیماری می تواند از بیماری روده کوچک ، یا آسیب ( از جمله جراحی یا عفونت ) به آن ناشی شود.

در بیماری عدم تحمل لاکتوز در بزرگسالان ، لاکتوز تخمیر شده و توسط باکتری ای در روده بزرگ از طریق متابولیسم دگرگون می شود و گاز و اسید های چرب کوتاه زنجیر تولید می شود. طبق گفته ی بلزورا : این امر منجر به گرفتگی شکم ، نفخ ، اسهال ، استفراغ و حالت تهوع می شود. شدت علائم تا حد بسیار زیادی به مقدار لاکتاز موجود در سیستم گوارش که در حال مصرف است بستگی دارد.


اگرچه کاهش جذب کاتالاز می تواند جذب نادرست لاکتوز را به همراه داشته باشد ، تنها افرادی که سطح پایین لاکتاز دارند علائم شایع عدم تحمل لاکتوزِ ذکر شده را بروز می دهند. به گفته ی کلینیک مایو ، اکثر افراد مبتلا به کمبود لاکتاز علائم و نشانه ها را بروز نمی دهند.


طبق گفته NIH ، نوزادان نیز ممکن است شیر مادر را تحمل نکنند ، امّا نوزادان تا 2 سالگی هیچ نشانه و علامتی را نشان نمی دهند. عدم تحمل شیر مادر در کودکان آفریقایی و آمریکایی بسیار راحت تر از کودکان قفقازی می تواند به وجود بیاید.


حتما بخوانید: 12 فایده ی غیر منتظره ی نوشیدن آب گرم برای بدنتشخیص و آزمایش ها


عدم تحمل لاکتوز در افراد مبتلا به علائم شکمی مانند گرفتگی و نفخ ، پس از مصرف شیر و سایر محصولات لبنی مشکوک است. علائم معمولا به مدت 30 دقیقه تا دو ساعت پس از مصرف شیر یا سایر محصولات لبنی ظاهر می شود.

تشخیص اولیه عدم تحمل لاکتوز می تواند بسیار ساده باشد.
طبق گفته ی بالزورا : " راه سریع برای تشخیص تحمل یا عدم تحمل لاکتوز این است که بیمار از مصرف لاکتوز برای مدت زمان مشخص جلوگیری کند. " معمولا حدود دو هفته کافی است. سپس ، این غذاها را می توان به تدریج مجددا به رژیم غذایی وارد کرد ، و اگر علائم بازگشت ، احتمالا تا حدودی لاکتوز غیر قابل تحمل است.
اکثر بیماران نیازی به مراجعه به متخصص و آزمایشات تشخیصی در آزمایشگاه ندارند. با این حال ، علائم عدم تحمل لاکتوز می تواند با سایر مشکلات دستگاه گوارش مانند سندرم روده تحریک پذیر و بیماری کرون همپوشانی داشته باشد.

آزمایش هیدروژن نفس یک آزمایش عینی ، غیر تهاجمی ، ارزان و آسان برای انجام آزمایش است که می تواند برای تایید تشخیص اولیه عدم تحمل لاکتوز استفاده شود. بر اساس تحقیقات منتشر شده در  World Journal of Gastroenterology ، یک آزمایش تنفس به درستی انجام شده می تواند به بیماران کمک کند تا تعیین کنند آیا آنها نیاز به کاهش شیر و فراورده های لبنی دارند یا خیر.


حتما بخوانید: 6 علامتی که نباید به سادگی از آن گذشتدرمان و دارو


بر اساس گفته ی بالزورا ، بیماران اول باید مطمئن شوند که با حذف لاکتوز از رژیم غذاییشان ، از کلسیم و ویتامین D محروم نمی شوند.
یک مطالعه منتشر شده در شماره ژوئن 2017 نشریه تغذیه ای دریافت که افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز که شیر را از رژیم غذایی خود حذف می کنند ، میزان ویتامین D در خون آن ها پایین می آید.
این مطالعه که بر روی 1495 مرد و زن کانادایی انجام شد ، به این نتیجه رسید که افرادی که شیر را از رژیم غذایی خود حذف می کنند کوتاه قد تر می شوند.


قرص ها یا قطره هایی که حاوی لاکتاز هستند می توانند قبل از غذا مصرف شوند تا به کاهش علائم و یا از بین بردن علائم کمک کنند. به عنوان مثال ، قرص لاکتات یا شیر لاکتید اجازه می دهد بسیاری از مردم بدون هیچ مشکلی محصولات لبنی راهضم کنند. بعضی از مردم می دانند که مصرف پروبیوتیک ها می تواند در فرآیند هضم بیشتر از لاکتاز به آن ها کمک کند ، اما لاکتید واقعا استاندارد است و ما نیز آن را پیشنهاد می کنیم.


با این حال ، با توجه به یافته های کلینیک مایو ، این محصولات که ذکر شد به همه ی بیماران کمک نمی کند. به پیشنهاد این کلینیک بیماران باید با یک لیوان شیر شروع کنند و آن را به تدریج افزایش دهند تا سیستم گوارش آن ها بهبود یابد. همچنین طبق مطالعاتی که انجام شده این امر نیز اثبات شده و بیمارانی که این روش را در پیش گرفتند ناراحتی کمتری داشتند.


در یک مطالعه 2017 توسط دانشمندان در دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی و دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی انجام شد ، دریافتند که پروبیوتیک ها نیز ممکن است درمان مفید باشند. این مطالعه که در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد ، دریافت که درد شکمی در 70 درصد افرادی که پری بیوتیک ها را به مدت 35 روز مصرف کرده بودند ، هنگام نوشیدن شیر ، کاهش می یافت. نود درصد از افراد نیز افزایش قابل توجهی در باکتری های تخمیر لاکتوز داشتند.


حتما بخوانید:چربي‌سوزي با اين خوراكي‌هااستراتژی های مقابله


عدم تحمل لاکتوز را می توان با تغییرات غذایی ساده درمان کرد. راه ساده این است که فرد مصرف شیر و فرآورده های لبنی را در رژیم غذایی خود کاهش دهد. و هچنین ممکن است این شخص برای درمان شیر و فرآورده های لبنی را بخش های مختلف تقسیم کند و آن را با غذاهای دیگر مصرف کند. لبنیات پردازش شده مانند ماست و پنیرها معمولا بهتر تحمل می شوند ، زیرا لاکتوز در طی آماده سازی آن ها به طور جزئی توسط باکتری متابولیزه شده است.


طبق گزارش کلینیک کلیولند ، غذاهای پر لاکتوز عبارتند از :
-    شیر ، میلک شیک و سایر نوشیدنی های شیری
-    غذاهای ساخته شده با شیر
-    کرم پودر کرم و قهوه ساز یا کافه کریمه
-    پنیر
-    بستنی ، یخ شیر ، شربت
-    پودینگ ها و کاستاردها
-    کره


حتما بخوانید: با خوردن این آبمیوه واکسینه شوید 


محصولات جایگزین

بسیاری از محصولات غدایی در بازار وجود دارند که لاکتوز در آن ها وجود ندارد یا بسیار کم است. این یک گزینه ی بسیار مناسب برای کسانی است که نمی خواهند از محصولات شیری مورد علاقه ی خود دست بکشند. البته گزینه های زیاد دیگری نیز برای این افراد وجود دارد.


پیش بینی می شود که در بین سال های 2017 تا 2021 محصولات غذایی بدون لاکتوز ، 10 یا 11 درصد رشد کنند.
گزینه های دیگری نیز وجود دارد مانند شیر برنج ، سویا و شیر بادام که می تواند به عنوان جایگزینی برای شیر گاو مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این ، برخی از محصولات شیری که می توانند آسان تر هضم شوند نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. طبق گفته ی NIH این محصولات عبارت اند از :


-    آبدوغ و پنیر
-    محصولات شیر آشامیدنی مانند ماست
-    شیر بز
-    بستنی
-    میلک شیک (Milkshakes  )
-    پنیر های کهنه یا سخت

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد

درمان یوبوست با روشهای زیر

درمان یوبوست با روشهای زیر

هنگامی که دچار یبوست می شویم چه راه و روشهای درمانی می توانند به ما کم کنند و باعث رفع آن می شوند چه کارهایی به ما در این زمینه کمک می کنند یبوست می تواند ریشه در فشار به ناحیه کمر درطول روز، خواب نا آرام شب، و حتی جوش های روزهای بعد داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید که تمامی این موارد می تواند با کمک توصیه های تخصصی زیر برطرف گردد. توصیه هایی که با پیشگیری از مشکلات آتی، به شما آرامش خاطر می دهد.

جلوگیری از سرطان کبد با مصرف مرغ و ماهی

جلوگیری از سرطان کبد با مصرف مرغ و ماهی

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که در مجله داروشناسی و دارودرمانی منتشر شده است، کسانی که مرغ و ماهی بیشتری مصرف می‌کنند، کمتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان کبد قرار خواهند داشت. در این مطالعه، محققان به بررسی مجموعه‌ای از مطالعات پیشین پرداختند که در حد فاصل سال‌های 1956 و 2013 منتشر شده بود. نتایج نشان داد افرادی که گوشت سفید بیشتری می‌خورند، 22 تا 31 درصد کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد