سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

عدم نزول بیضه ها | توسط دکتر علیرضا سینا

تاریخ : 1397/04/13 عدم نزول بیضه ها | توسط دکتر علیرضا سینا

دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری کودکان، عدم نزول بیضه ها را یکی از شایع ترین ناهنجاری های مادر زادی در پسران می‌داند و می‌گوید: این ناهنجاری در خانواده، نگرانی بسیاری را دلیل می‌شود.

وی با بیان اینکه خطر عدم نزول بیضه ها در کودکی علاوه بر آسیب روانی برای خود فرد، ناباروری و احتمال سرطان بیضه و پیچ خوردگی بیضه در سن بالاتر را نیز به همراه دارد و ادامه می‌دهد: به هر میزان که بیضه ها بالاتر قرار بگیرند این خطرات نیز بیشتر می‌شوند.

دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری کودکان، اینگونه تصریح می‌کند: درصورت تشخیص به موقع این عارضه، جراحی در سن بالای شش ماه انجام و نیز تا نزدیک به هجده ماهگی فرد، به عنوان بهترین زمان برای عمل توصیه شده است.

 

ابهام جنسی

وی با اشاره به اینکه اگر تعیین جنسیت نوزاد با مشاهده دستگاه تناسلی مقدور نباشد ابهام جنسی وجود دارد، عنوان می‌کند: خوشبختانه این مورد، عارضه نادری است که در آن باید ارزیابی های اولیه شامل؛ آزمایش های خون، تست های ژنتیکی و بررسی های تصویر برداری جهت مشخص کردن وضعیت دستگاه تناسلی داخلی در اسرع وقت توسط یک تیم شامل اورولوژیست اطفال، فوق تخصص غدد اطفال و همکاران روانپزشک صورت بگیرد که تا حد امکان آسیب روحی و جسمی به خانواده بیمار و خود بیمار وارد نشود.

دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری کودکان با تاکید بر اینکه خوشبختانه در اغلب موارد با انجام جراحی های یک یا چند مرحله ای، می‌توان بهبود قابل ملاحظه ای را در ظاهر و کارکرد دستگاه تناسلی ایجاد کرد، تصریح می‌کند: گفتنی است که بسیاری از این کودکان نیاز به پیگیری دراز مدت دارند.

 

هیپوسپادیاس

وی با اشاره به اینکه به خروج ادرار از مجرای پایین تر از محل طبیعی، در زیر آلت، عارضه هیپوسپادیاس گفته می‌شود، می‌افزاید:  این عارضه نسبتا شایع است و موارد شدید آن ممکن است بخشی از اختلالات تمایز جنسی باشد.

دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری کودکان با بیان اینکه شیرخواران پسری که دچار این بیماری هستند بعد از شش ماهگی نیاز به جراحی ترمیمی دارند، عنوان می‌کند: در اکثر موارد این عارضه با یک جراحی ترمیمی قابل اصلاح است.

وی در همین خصوص ادامه می‌دهد: والدین شیرخوارانی که به این عارضه مبتلا هستند، در اغلب موارد نباید نگران باشند چرا که کدک آن ها با یک جراحی سر پایی بهبود خواهد یافت و خوشبختانه برای باروری نیز در آینده از این بابت مشکل نخواهد داشت.

 

جراحی بازگشت ادراری

دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری کودکان با بیان اینکه در کودکانی که دچار عونت ادراری کدر می‌شوند یکی از تشخیص های شایع بعد از بررسی کامل، بازگشت ادرار از مثانه به حالب می‌باشد و تصریح می‌کند: این امر می‌تواند زمینه ساز عفونت و آسیب به کلیه ها باشد.

وی با اشاره به اینکه اگر عارضه در سن زیر یک سال تشخیص داده شود، شانس بهبود خود به خودی آن نیز بیشتر است، می‌افزاید: بنابراین برای شیرخوار، آنتی بیوتیک تجویز می‌شود و معمولا تا یک سالگی صبر می‌کنیم، اگر بازگشت ادرار خفیف باشد شانس بهبود بیشتری خواهد داشت و در مواردی که بازگشت ادرار بعد از یک سالگی باشد با عفونت های راحبه همراه است و درمان جراحی ضرورت می‌یابد.

دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری کودکان عنوان می‌کند: این موارد اغلب به عنوان گام نخست پیشنهاد می‌شوند که نیاز به برش جراحی روی شکم ندارد و همچنین با درصد بالای موفقیت همراه است.

 

فتق اطفال

وی با تاکید بر اینکه تورم بیضه در شیرخواران و اطفال عارضه شایعی است، می‌گوید: یکی از دلایل مهم آن، فتق یا بیرون زدگی محتویات شکم به کانال بالای بیضه ها، معروف به کانال اینگوینال می‌باشد و گاهی فقط تجمع مایع اطراف بیضه وجود دارد که اصطلاحا به آن هیدروسل می‌گویند.

دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری کودکان با بیان اینکه در مورد هیدروسل می‌توان تا یک سالگی درمان را به تاخیر انداخت چون ممکن است بهبود خود به خود حاصل شود، ادامه می‌دهد: اما اگر محتویات شکم شامل روده ها یا پرده اطراف آن ها وارد کانال شود، امکان بهبود خود به خود وجود ندارد و جراحی ترمیمی در سن حتی نوزادی نیز توصیه می‌شود که این جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری دراز مدت برای کودک وجود ندارد.


دکتر علیرضا سینا

دکتر علیرضا سینا

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال ( ترمیم ناهنجاری های مادرزادی ادراری تناسلی در کودکان)
انجام جراحی های ناهنجاری های دستگاه ادراری تناسلی بویژه مشکلاتی نظیر عدم نزول بیضه
نقایص مادرزادی مجرای ادرار (هیپوسپادیاس) (اپیسپادیاس)
فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال ( ترمیم ناهنجاری های مادرزادی ادراری تناسلی در کودکان)
رتبه برتر بورد اورولوژی کشور در سال 1381
نخستین فارغ التحصیل رشته اورولوژی اطفال از دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1386
دوره تکمیلی کوتاه مدت در انگلستان در سال 1390

 

نشانی: تهران، خیابــان شـــریعتی بالاتر از تقاطع میرداماد ابتدای خیابان منظرنژاد(نیام) پلاک ۵۸ ساختمان پزشکان منظرنژاد طبقه ۳ واحد ۱۲

شماره تماس: 22879772-22879774

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص کلیه کودکان

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص کلیه کودکان

  • عدم نزول بیضه | تشخیص و درمان

    عدم نزول بیضه | تشخیص و درمان

    دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص اورولوژی اطفال، با اشاره به اینکه خانواده های متعددی مراجعه میکنند با این نگرانی که نوزاد پسرشان بیضه هایش وارد کیسه بیضه نشده است و می افزاید: