پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

عدم نزول بیضه | تشخیص و درمان

تاریخ : 1398/03/20 عدم نزول بیضه | تشخیص و درمان

عدم نزول بیضه در کودکان 

دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص اورولوژی اطفال، با اشاره به اینکه خانواده های متعددی مراجعه میکنند با این نگرانی که نوزاد پسرشان بیضه هایش وارد کیسه بیضه نشده است و می افزاید: این نوزادان دچار عدم نزول بیضه مادرزادی هستند که این مسئله در بچه هایی که نارس متولد میشوند شیوع بیشتری دارد.
دکتر علیرضا سینا با بیان اینکه در موارد مواجه با نوزادان نارس و دچار عدم نزول بیضه، این اطمینان خاطر را به خانواده ها میدهیم که با چند ماه صبر کردن بیضه وارد محل قرار گیری اش که کیسه بیضه است میشود، می گوید: اما گاهی اوقات نوزادانی هستند که نارس متولد نمیشوند و اتفاقا به موقع متولد شده اند اما یک یا هر دو بیضه‌شان تا محل طبیعی خود پایین نیامده است که این پدیده هم امری شایع است و در بیشتر مواقع علت آن نیز شناخته شده نیست.
دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص اورولوژی اطفال با اشاره به اینکه اولین کاری که برای این نوزادان میتوان انجام داد معاینه ای دقیق است، ادامه میدهد: در خیلی از نوزادان اگرچه بیضه پایین نیامده است اما بیضه در مسیر نزول خود که نزدیک به محل کیسه بیضه‌ست قابل لمس است که در این حال چند ماهی فرصت میدهیم چرا که ممکن است بیضه پایین آید و به محل طبیعی خود برسد اما در مواردی نیز وجود دارد که بیضه اصلا قابل لمس نیست یا در بررسی ها بیضه درون شکم قرار دارد و یا حتی در تصویربرداری ها بیضه ای مشخص نمیشود.

 

عدم نزول بیضه در کودکان


دکتر علیرضا سینا با تاکید براینکه در این موارد بعد از 6 ماهگی انجام جراحی را برای نوزاد توصیه میکنیم، می افزاید: زمان مناسبی که برای پایین آوردن بیضه ها پیشنهاد میشود بین 6 تا 12 ماهگی است و در بعضی موارد تا 18 ماه را نیز ذکر کرده اند.
دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص اورولوژی اطفال با اشاره به اینکه عدم نزول بیضه خطراتی چون ابتلا به سرطان در سنین بالا،  ناباروری و احتمال پیچ خردگی بیضه را در نتیجه دارد، می گوید: جراحی که برای پایین آوردن بیضه انجام میشود، جراحی به نسبت ساده و سرپایی است ولی به عنوان عملی بسیار ظریف از آن یاد میشود.
دکتر علیرضا سینا ادامه میدهد: در اکثر موارد جراح موفق میشود بیضه را به محل درست آن برساند و در موارد نادری وجود دارد که بیضه بسیار بالا قراردارد و درون شکم است که در این موارد نیاز به اتاق عمل است و باید طی بیهوشی با دستگاه مخصوصی داخل شکم را دید تا محل دقیق بیضه را مشخص کنیم و طی یک یا دو مرحله میتوان بیضه را به محل طبیعی خود رساند.
دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص اورولوژی اطفال با بیان اینکه این کودکان بعد از عمل نیز نیاز به پیگیری دارند و باید از وضعیت و رشد بیضه‌هایشان در دراز مدت مطلع شویم، تصریح میکند: بعد از 18 سالگی نیز باید آزمایش اسپرم انجام دهند تا از کیفیت اسپرم برای باروری مطمئن شویم.
دکتر علیرضا سینا با اشاره به اینکه متاسفانه در موارد عدم نزول بیضه دو طرفه، احتمال ناباروری وجود دارد و بنابراین پیگیری آن اهمیت بیشتری دارد، می افزاید: در اغلب موارد عدم نزول بیضه یک طرفه است و بیضه آنقدری بالا نیست و با یک جراحی سبک نیز میتوان بیضه را بر سرجایش رساند.
دکتر علیرضا سینا، فوق تخصص اورولوژی اطفال در پایان عنوان میکند: حالت نسبتا شایع دیگری نیز به نام بیضه ارتجاعی وجود دارد که گاهی بیضه درون کیسه بیضه قراردارد و گاهی نیز بالاتر میرود که در این موارد با معاینه ای دقیق تکلیفشان مشخص میشود و اغلب نیازی به جراحی ندارد و تنها نیازمند پیگیری دقیق است چرا که با رشد کودک ممکن است بیضه به بالا حرکت کند و در سنین بالاتر به عمل نیاز پیدا کند. 
 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص کلیه کودکان

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص کلیه کودکان