دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

عصب کشی دندان و درمان ریشه

تاریخ : 1398/03/27 عصب کشی دندان و درمان ریشه

عصب کشی یا ترمیم ریشه ی دندان

عصب کشی توسط دندان پزشک و طی تقریبا دو جلسه انجام می گردد. قبل از انجام این کار پزشک عکس هایی  را با اشعه ی ایکس از دندان آسیب دیده تان می گیرد، این کار باعث می شود تا بتواند کانال دندان را کامل ببیند و قسمت های آسیب دیده را کاملا شناسایی نماید. برای این کار معمولا پزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند. در مواردی که دندان کاملا از بین رفته و هیچ حسی ندارد از هیچ گونه بی حسی استفاده نمی کند. در طول انجام کار پزشک از یک برگه پلاستیکی در اطراف دندان استفاده می کند تا مطمئن باشد که محل در حال ترمیم با آب دهان خیس نشود و همچنین از تنفس مواد شیمیایی توسط بیمار جلوگیری نماید. سپس پزشک با وسیله ای دهان تان را کامل باز نگه می دارد تا کاملا بر دندان آسیب دیده مسلط شود و عصب های خراب و عفونت کرده را کاملا از دندان و لثه خارج کند. چنانچه دندان تان ورم کرده و آبسه زده باشد پزشک همزمان آن را نیز خالی می کند. 


پس از انجام این کار پزشک کاملا محل ترمیم شده را تمیز می کند تا بتواند محل خالی شده در دندان را پر کند. کانال دندان معمولا خیلی کم عرض است و پر کردن آن کمی مشکل است بنابراین پزشک با سوهان مخصوص کمی کانال دندان را گشادتر می کند تا بتواند کاملا تمام دندان را پر کند. این مرحله کمی زمان بر است و ممکن است حتی طی چند جلسه انجام شود. البته زمان بر بودن آن بستگی به محل دندان دارد زیرا دندان های جلو معمولا یک ریشه دارد و زمان کمتری می برد اما دندان های عقب و آسیاب معمولا دو ریشه دارد و زمان بر تر هستند.  چنانچه دندان در حال ترمیم عفونت کند پزشک برای خشک کردن عفونت از آنتی بیوتیک استفاده می کند. معمولا دندان هایی که پر می شوند آسیب پذیرتر هستند بنابراین پزشک در این موارد به بیمار پیشنهاد می دهد تا کاور دندان برایش بگذارد تا از دندانش محافظت کند. این کاور نیز پوششی است که کاملا سطح دندان  را می پوشاند. در برخی موارد پزشک باید حتما از کاور دندان استفاده کند زیرا احتمال شکستگی دندان بسیار زیاد است. همچنین معمولا اندازه ی دندان کوچک تر می شود که این پوشش جای خالی را پر می کند. 

 

فواید عصب کشی

عصب کشی دندان برای محافظت از دندان و درمان عفونت انجام می گیرد و در اکثر موارد موفقیت آمیز انجام می گیرد. طبق تحقیقات دندان های ترمیم شده از این طریق حدود هشت الی ده سال کار می کنند. 

 


 

دکتر محمود عباسیان

جراح دنداپزشک

برخی از خدمات دندانپزشکی که در مرکز دکتر محمود عباسیان به صورت تخصصی ارائه میگردد :

۱-بخش معاینه و تشخیص: ویزیت، رادیو گرافی پری اپیکال، رادیو گرافی بایت وینک

۲-بخش جراحی فک و صورت: کشیدن دندان، جراحی دندان کائین و عقل نهفته و …

۳-بخش ترمیمی و زیبایی: کامپوزیت لامینت(ونیر)، ترمیم آمالگام، ترمیم کامپوزیت، بیلیچینگ دو فک، کاشت نگین و …

۴-بخش اندو(درمان ریشه): درمان ریشه های تمام دندان و …

۵-بخش پریو(بیماری های لثه): جرمگیری کامل دو فک،بروساژ دو فک،افزایش طول تاج همراه با فلپ،پیوند لثه یک دندان و …

۶-بخش پروتز: پروتز ثابت، پروتز متحرک، دستگاه عادت شکن و …

 

 

شماره تماس: ٧٧٧٤٣٠١١-٧٧٧٤٣٠١٠

نشانی: بالاتر از فلكه اول تهرانپارس - خ ١٥٤ شرقى - ساختمان پزشكان سريتا - طبقه ٣ واحد ١٢

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دندانپزشکان

آخرین مطالب پزشکی دندانپزشکان