دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

عفونت بعد از بلفاروپلاستی

تاریخ : 1396/05/18 عفونت بعد از بلفاروپلاستی

عفونت بعد از بلفاروپلاستی ، یکی از عوارض بسیار نادر بعداز جراحی زیبایی پلک میباشد.

میزان بروز عفونت بعد از جراحی بلفاروپلاستی در حدود ۰٫۰۴ در صد میباشد.

عفونت در اطراق چشم به دو قسمت ، سلولیت پره سپتال ( Preseptal cellulitis ) ، و سلولیت اربیتال ( orbital cellulitis ) تقسیم میشود.

سلولیت پره سپتال ، نوعی از عفونت بعد از بلفاروپلاستی میباشد که ، درگیری دورچشم به ناحیه پوست و بافت زیر پوست ، قدام به سپتوم حدقه چشم محدود میشود.

در بیماران مبتلا به سلولیت پره سپتال ، پلکها گرم ، متورم ، قرمز و در صورت لمس ، دردناک هستند.

آبسه بخیه ها نوعی خفیف از سلولیت پره سپتال میباشد.

در صورت وجود هر یک از علائم و نشانه های فوق که به درمانهای معمول آنتی بیوتیک خوراکی پاسخ مناسب ندهد ، مشاوره جراح و متخصص چشم پزشکی لازم و ضروری است.

سلولیت اربیت ، نوعی از عفونت بعد از بلفاروپلاستی ، که عفونت از سد سپتوم حدقه چشم گذشته است .

در بیماران مبتلا به سلولیت ارییت ، برخلاف نوع سلولیت پره سپتال ، درد بیشتری وجود دارد ، پروپتوز ( proptosis ) چشم رخ میدهد و حرکت چشمها همراه با محدودیت و دردناک میباشد .

کاهش دید از علائمی هست که نشان از پیشرفت بیماری و عفونت به سمت سلولیت اربیت میدهد.

از علائم دیگری که نشان از پیشرفت عفونت به سمت سلولیت اربیت میدهند ، شامل ورم ملتحمه چشم میباشد.

مارکوس گان مثبت (RAPD ) ، یکی از نشانه های مهم در معاینه بیماران مبتلا به سلولیت اربیت میباشد.

باکتریهای عامل سلولیت پره سپتال و سلولیت اربیت ، مشابه میباشند ، و شامل استرپتوکوک پیوژنز ( Streptoccus Pyogenes ) ، استافیلوکوک اورئوس                       ( Staphylococcus aureus ) و هموفیلوس آنفولانزا نوع B  میباشند.

درمان عفونت بعد از بلفاروپلاستی

 در مراحل اولیه ، آنتی بیوتیکهای خوراکی همراه با پیگیری بالینی میباشد.

بیماران مبتلا به عفونت بعد از بلفاروپلاستی معمولا در ۲۴ تا ۳۶ ساعت اول ، بهبود نسبی پیدا میکنند.

در صورتیکه در زمان مورد نظر بهبود مورد نظر حاصل نشود ، درمان سلولیت اربیت باید در نظر گرفته شود . در این بیماران باید درمان هرچه سریعتر شروع شود تا از عوارض خطرناک مربوط به سلولیت اربیت جلوگیری شود .

در بیماران مبتلا به سلولیت اربیت ، مشاوره متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص پلاستیک چشم ، متخصص عفونی و متخصص مغز و اعصاب الزامی میباشد.

بیماران مبتلا به سلولیت اربیت ، باید در بیمارستان بستری شوند و تصویربرداری سی تی اسکن انجام شود. در این بیماران آنتی بیوتیکهای وریدی به سرعت آغاز میشود.

در صورتیکه عوارض سلولیت اربیت از جمله آبسه حدقه چشم رخ بدهد ، اقدام جراحی برای تخلیه آبسه باید انجام پذیرد.

لازم به ذکر است که در صورت نیاز به مداخله جراحی ، نیاز به یک جراح و متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص پلاستیک و حدقه چشم الزامی است .

در بعضی از شرایط خاص ، حضور یک متخصص گوش و حلق و بینی و متخصص فک و صورت در کنار یک فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم و حدقه چشم لازم میشود.


جراحی پلک (بلفاروپلاستی) مانند تمام عمل‌های جراحی شامل یک دوره‌ی بهبودی پس از عمل است. دانستن آنچه که باید بعد از جراحی انتظار داشت به اندازه‌ی اطلاع از فرایند جراحی حائز اهمیت می‌باشد. در ادامه می‌توانید اطلاعاتی را در مورد دوره‌ی بهبودی پس از جراحی پلک کسب کنید. علاوه براین، اطلاعاتی در مورد نحوه مراقبت از خود در حین فرایند بهبودی و مدت زمان این فرایند ارائه شده است.

هدف از نکات ارائه شده برای دوره بهبودی بعد از عمل بلفاروپلاستی کنترل میزان تورم و کبودی و در نهایت کاهش مدت زمان دوری از منظر عموم می‌باشد.

بیماران بصورت سرپایی یا با یک شب بستری در بیمارستان تحت جراحی پلک قرار می‌گیرند. جراح با توجه به شرایط خاص بیمار در مورد گزینه‌ی مناسب تصمیم خواهد گرفت. پس از جراحی پلک ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان باشد. بهترین محیط برای بهبودی بر اساس اولویت‌های بیمار و پزشک تعیین خواهد شد.

در ابتدای دوره‌ی بهبودی بیماران می‌توانند انتظار مقداری قرمزی و تورم در اطراف نواحی برش داشته باشند. چشم‌ها ممکن است بیش از حد دچار آبریزش باشند. پلک‌ها بطور معمول سفت بوده و همراه با درد می‌باشند. هر گونه خشکی که در ناحیه چشم رخ می‌دهد را می‌توان با پمادی که جراح در اختیار بیمار قرار می‌دهد، تسکین داد. هرچند بیماران ممکن است در اثر استفاده از پماد دچار تاربینی موقت شوند. بطور کلی، تاربینی موقت یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی جراحی پلک است. بهبودی همچنین می‌تواند شامل حساسیت موقت به نور باشد.
بلافاصله بعد از جراحی
 

یک فرد بالغ باید حداقل ۲۴ ساعت بعد از جراحی همراه با شما باشد

به مدت ۴۸ ساعت بعد از جراحی باید در هنگام استراحت سر خود را بالا نگاه دارید یا دو بالش در زیر سر خود قرار دهید.
داروهای مسکن تجویزی را قبل از اینکه احساس درد کنید مصرف نمایید. پیشگیری از درد راحت‌تر از کنترل آن است.
در روز جراحی و چند روز بعد از آن فعالیت‌های خود را محدود کنید. معمولاً بازگشت به حالت طبیعی و از سر گرفتن فعالیت‌های جسمانی پرفشار ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد.
از کیسه‌ی یخ بر روی ناحیه‌ی جراحی استفاده کنید.
اگر بطور ناگهانی از حالت خوابیده بلند شوید یا بنشینید ممکن است احساس سرگیجه کنید. بعد از جراحی اگر در حالت خوابیده هستید، قبل از ایستادن یک دقیقه بنشینید. به آرامی بایستید تا بتوانید تعادل خود را پیدا کنید. در صورتی که هنگام نشستن یا بلند شدن احساس سرگیجه داشتید، باید بلافاصله دراز بکشید تا احتمال غش کردن به حداقل برسد.

در شرایط زیر فوراً اقدامات مراقبتی را انجام دهید

    چشم‌ها شروع به خونریزی کنند.
    در تنفس مشکل داشته باشید.
    درد قفسه سینه داشته باشید.
    درد ناگهانی یا شدید در چشم
    مشکل بینایی بدتر شود یا بینایی خود را از دست دهید.
    بخیه‌ها باز شوند.

مراقبت بعد از جراحی پلک

 

در هفته‌ی اول بعد از عمل، بیماران باید از انجام هرگونه فعالیتی که ممکن است باعث خشکی چشم شود از جمله خواندن، تماشای تلویزیون، استفاده از لنز و خیره شدن به صفحه کامپیوتر اجتناب کنند. تورم و کبودی را می‌توان با بالا نگه داشتن سر تا حد ممکن در چند روز اول بهبودی به حداقل رساند. بیماران ممکن است در حدود روز دهم بهبودی بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرند.

در چند هفته‌ی اول بعد از جراحی، توصیه به استفاده از عینک آفتابی می‌شود تا از تحریک چشم‌ها در اثر نور خورشید و باد جلوگیری شود. بیماران ممکن است متوجه شوند که چشم‌هایشان در چند هفته‌ی اول به راحتی خسته می‌شود؛ به همین دلیل پزشکان توصیه به چرت زدن می‌کنند.

طی ۳ تا ۴ هفته‌ی اول بعد از جراحی، باید از هرگونه فعالیتی که باعث افزایش جریان خون به چشم‌ها می‌شود اجتناب شود از جمله خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین، فعالیت‌های ورزشی و حتی گریه کردن. پزشک به بیمار خواهد گفت که چه زمانی می‌توان هرگونه رژیم ورزشی را از سر گرفت.


مراقبت از محل برش

برش‌های پوست را باید از روز بعد از جراحی سه بار در روز با آب و صابون شست. این کار باید با ملایمت بسیار زیاد انجام شود و سپس محل برش را خشک کنید. پس از خشک کردن، نواحی برش باید با یک گوش پاک‌کن آغشته به ۵۰ درصد هیدروژن پراکسید ۳٪ و ۵۰ درصد آب پاک شوند. سپس باید این نواحی را بطور مداوم با پماد آنتی‌بیوتیک پوشاند. در صورتی که پماد آنتی‌بیوتیک نداشته باشید، یک پوشش نازک از وازلین نیز موثر خواهد بود. باید اجازه داد که نواحی برش خشک شده و پوسته پوسته شوند.

استفاده از قطره چشم برای هر چشم در هر چند ساعت یک بار باعث مرطوب شدن و طراوت چشم‌ها می‌گردد. دوش گرفتن در روز بعد از جراحی مانعی ندارد. هنگام شستن و خشک کردن صورت خود با ملایمت برخورد کنید تا آسیبی به ناحیه‌ی جراحی یا بخیه‌ها نرسد. در صورتی که لیفت ابرو  یا لیفت صورت انجام داده باشید، بخیه‌ها در برش‌های ایجاد شده در خط رویش مو زده می‌شوند. باید مراقب باشید که هنگام شانه زدن موهای خود این بخیه‌ها را بیرون نکشید.

۶ هفته بعد از جراحی استفاده از ویتامین E یا کره کاکائو و ماساژ ملایم نواحی برش می‌تواند باعث شود که جای زخم‌ها کمتر محسوس باشند. برش‌ها بطور طبیعی به مدت چند ماه قرمز خواهند بود اما به تدریج ناپدید می‌شوند. برش‌ها را می‌توان ۱۰ روز بعد از جراحی با مواد آرایشی مخفی کرد. محل برش‌ها تا ۶ ماه بعد از جراحی نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی تمام برش‌ها ضروری است.


رژیم غذایی

بعد از بیهوشی عمومی یا قرار گرفتن تحت آرام‌بخش داخل وریدی، باید در ابتدا از مایعات شفاف استفاده کنید. طی چند روز بعد، مصرف مواد غذایی سرشار از کالری و پروتئین بسیار مهم است. تغذیه باید بطور منظم انجام شود. با مصرف مایعات به مقدار کافی از کم آبی بدن خود جلوگیری کنید. مصرف مایعات مانع از حالت تهوع و استفراغ می‌شود. سعی کنید از هیچ وعده غذایی صرفنظر نکنید. در صورت ادامه این روند حال بهتری خواهید داشت، قدرت خود را باز می‌یابید، درد کمتری را تجربه می‌کنید و سریع‌تر بهبود می‌یابید.

کاهش فعالیت ممکن است باعث افزایش یبوست شود بنابراین بهتر است میوه‌جات را به رژیم غذایی خود اضافه کرده و مصرف مایعات را افزایش دهید.
مدت زمان دوره بهبودی

بهبودی بعد از جراحی پلک معمولاً چند هفته طول می‌کشد. ظرف دو روز تا یک هفته، بخیه‌ها کشیده می‌شوند. در هفته‌ی اول بیماران باید به مقدار زیاد استراحت کنند. قرمزی و تورمی که پس از عمل بلفاروپلاستی رخ می‌دهد با گذر زمان برطرف می‌شود. بهبودی همچنین بدین معنی است که باید از انجام هر کاری که باعث افزایش جریان خون به چشم می‌شود پرهیز کرد. بیماران ممکن است بتوانند تقریباً طی ۱۰ روز بعد از جراحی به کار خود بازگردند.

برای برخی افراد، فرایند بهبودی می‌تواند طولانی باشد و دچار افسردگی شوند، بخصوصی در مراحل اولیه‌ی بهبودی که صورت متورم و کبود است. اما بعد از چند هفته بیشتر بیماران متوجه تغییرات خوشایند در ظاهر خود می‌شوند. نتایج جراحی پلک (یعنی چشم‌هایی جوان و بازتر) به بیمار یادآوری می‌کنند که به چه دلیل تحت این عمل قرار گرفته است.

 

تهیه و تنظیم : دکتر کیوان خسروی فرد ، جراح و متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک