خانه پزشکان

چهار شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

عفونت قارچی واژن، علائم، علت و پیشگیری

تاریخ : 1398/01/12 عفونت قارچی واژن، علائم، علت و پیشگیری

عفونت قارچی واژن

عفونت تخمیری واژینال ، که با خارش، فشار و ناراحتی در دیواره ی واژن همراه است به عفونت قارچی معروف است. عفونت قارچی ممکن است در طول زندگی یک فرد بیشتر از سه الی چهار بار برای فرد رخ دهد . بیشتر زنان معمولا دو دوره آن را تجربه می کنند . عفونت قارچی معمولا در اثر رابطه ی جنسی منتقل نمی شود و علت آن رابطه ی جنسی نمی تواند باشد اما معمولا در اولین روابط جنسی احتمال بروز آن بیشتر می شود . برخی از شواهد نشان می دهند که رابطه ی جنسی اورال معمولا آن را تشدید می کند . راه های درمانی دارویی برای آن وجود دارند . اگر این عفونت مدت زمان زیادی بوجود آمده باشد معمولا درمان آن نیز بیشتر طول می کشد .

 

علائم عفونت قارچی واژن

معمولا عفونت قارچی خفیف و متوسط دارای علائم زیر است :

خارش و ناراحتی در واژن ، احساس سوزش به خصوص در زمان دفع ادرار ، قرمزی و التهاب لبه های بیرونی واژن ، درد و سوزش در واژن ، وجود جوش روی واژن ، ترشحات سفید و پنیر مانند غیر طبیعی و زیاد از واژن ، خیس شدن بیش از حد ناحیه ی واژن.

 

عفونت قارچی شدید

اگر دارای عفونت قارچی شدید باشید معمولا دارای علائم زیر خواهید بود :

علائم و نشانه های شدید مربوط به قرمزی، خارش و حتی تاول و زخم در واژن ، در سال بیشتر از چهار بار به عفونت قارچی مبتلا شدن ، عفونت قارچی تان با قارچ های کمتر شایع بوجود آمده باشد ، در زمان بارداری ، دیابت کنترل نشده داشته باشید .

 

علل مبتلا شدن به عفونت قارچی

واژن به طور طبیعی دارای ترکیبی متعادل از مخمرهایی مانند باکتری و کاندیدا است . باکتری های مخصوصی نیز وجود دارند که جلوی رشد بیش از حد این باکتری ها را می گیرند . اما این تعادل گاهی ممکن است بر هم بخورد. رشد بیش از حد کاندیدا در عمق واژن می تواند منجر به بروز عفونت قارچی در فرد شود . رشد بیش از حد مخمرها ممکن است در موارد زیر رخ دهد : مصرف آنتی بیوتیک که تعادل طبیعی قارچ های طبیعی واژن را بر هم می زند ، بارداری ، دیابت کنترل نشده ، سیستم ایمنی ضعیف شده ، مصرف قرص های هورمونی یا هورمون درمانی که میزان استروژن بدن را بالا می برد .

 

پیشگیری از مبتلا شدن به عفونت قارچی

تا حد امکان لباس زیر نخی بپوشید و از پوشیدن لباس های تنگ دوری کنید ، شستن بیش از حد واژن باکتری های مفید را از بین می برد ، تا حد امکان از مصرف زیاد آنتی بیوتیک خودداری کنید، سعی کنید از تامپون همیشه استفاده نکنید . لباس های مرطوب مانند مایو را برای مدت طولانی نپوشید و پس از استفاده کاملا بشویید و خشک کنید.


دکتر فاطمه شهسوار حقیقی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دارای بورد تخصصی

درمان نازایی / درمان انواع عفونت / جراحی های ترمیمی / مشاور تنظیم خانواده / درمان ناباروری

در مرکز فوق تخصصی بهاران

نشانی: تهران خیابان ولی عصر جنوبی، خیابان مختاری ، روبروی داروخانه مهرداد ابتدای کوچه افرادی،پلاک 497

تلفن همراه: 09379241086

شماره تماس: 55475832 - 55378020

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی