جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

علائم انسداد لوله های رحمی و اثر آن بر باروری

تاریخ : 1396/11/11 علائم انسداد لوله های رحمی و اثر آن بر باروری

همه چیز در مورد بسته شدن لوله های رحمی

لوله های رحم اعضای بارور زنان هستند که به تخمدان و رحم متصل هستند. هر ماه در طول تخمک گذاری، که تقریبا در میان عادت ماهیانه اتفاق میفتد، لوله های رحمی تخمک را از تخمدان به رحم منتقل میکنند. حاملگی نیز در لوله های رحمی اتفاق میفتد. اگر تخمک با اسپرم بارور شود از طریق لوله به رحم منتقل میشود. اگر لوله های رحمی مسدود باشند مسیر اسپرم برای رسیدن به تخمک و بارور کردن آن نیز مسدود میشود.

لوله های رحم محل اتصال رحم

دلایل شایع انسداد لوله های رحمی شامل :

  1. زخم بافت ها
  2. عفونت
  3. و چسبندگی است. 

علل بسته شدن

  • انسداد معمولا بر اثر چسبندگی و زخم بافت ها ایجاد میشود. 
  • اختلال عفونت لگنی موجب زخم و هیدروسالپینکس میشود. 
  • آماس درونی زهدان: بافت آندومتر اگر بالا بیاید موجب بروز انسداد میشود. 
  • بارداری نابجای قبلی که میتواند موجب بروز انسداد شود. 
  • فیبروئیدها که رشدشان موجب انسداد لوله های رحمی به خصوص در محلی میشود که به رحم متصل میشوند. 


علائم انسداد لوله های رحمی

معمولا علائمی که نشان دهنده ی انسداد لوله های رحمی باشند وجود ندارد و بسیاری از زنان تا زمانیکه برای باروری دچار مشکل شوند از آن آگاه نیستند. در برخی موارد این انسداد خفیف است و درد کمی در اطراف شکم احساس میشود که به آن هیدروسالپینکس میگویند. شرایطی که این انسداد را ایجاد میکند میتواند باعث بروز علائمش نیز شود. برای مثال معمولا قاعدگی بسیار دردناک و شدید میتواند بر اثر انسداد لوله های رحمی باشد، که یکی از دلایل آن میتواند درد تخمدان شود.

دل درد شدید از علائم بسته بودن لوله رحم

اثر آن بر باروری

یکی از علل شایع ناباروری انسداد لوله های رحمی است. اسپرم و تخمک در لوله ها برای باروری به هم میپیوندند و انسداد مانع این پیوند میشود. اگر انسداد کامل باشد باروری بدون درمان غیرممکن است و اگر انسداد خفیف باشد احتمال بارداری خارج از رحم بسیار زیاد است زیرا تخمک بارور به سختی میتواند از لوله ها عبور کند. اگر تنها یک لوله بسته باشد معمولا بر باروری اثر زیادی ندارد زیرا تخمک از طریق لوله ی دیگر میتواند به رحم برسد. 

 

تشخیص

اچ اس سی یک نوع اشعه ی ایکس است که برای تشخیص استفاده میشود. در طول اچ اس سی پزشک یک رنگ را برای رحم و لوله های رحمی معرفی میکند و این رنگ به پزشک کمک میکند تا قسمتهای درونی را با اشعه بهتر ببیند. اگر این روش برای تشخیص اثرگذار نباشد از لاپراسکوپی استفاده میکنند و اگر انسداد مشاهده شود آن را رفع میکنند. 

حتما بخوانید: علائم یائسگی زودرس و نحوه تشخیص و درمان آن

 

درمان انسداد لوله رحم

اگر لوله ها بر اثر زخم های بافتی ریز و چسبندگی بسته باشند پزشک جراحی لاپراسکوپیک را برای رفع آن انجام میدهد. اگر میزان زخم ها زیاد باشد درمان آن امکان پذیر نیست. ممکن است عمل جراحی برای باز کردن لوله ها که بر اثر زایمان قبلی و عفونت ایجاد شدند انجام شود.

درمان انسداد لوله های رحمی

 

امکان باروری بعد از درمان

بعد از درمان امکان باروری وجود دارد و میزان آن وابسته به روش درمانی و شدت انسداد است. بارداری زمانی موفق تر است که انسداد نزدیک رحم باشد. احتمال باروری برای انسدادهای ناشی از عفونت و بارداری زائد قبلی بسیار کم است و بسته به میزان و قسمت برداشتن لوله دارد. قبل از درمان در مورد میزان شانس تان برای باروری صحبت کنید.  

حتما بخوانید: روش‌های درمان ناباروری و نازایی در مردان و زنان

------------------------------------------- 

دکتر پریسا مرتضوی مقدم  جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

لاپاراسکوپی زنان، IUI
تعیین جنسیت
لیزرزیبایی زنان
برطرف کردن افتادگی رحم و مشکلات ادراری
بورد تخصصی ناسیونال
عضو انجمن جراحان ایران
عضو انجمن متخصصین زنان آمریکا

    نشانی: تهران شریعتی، روبروی مترو شریعتی، خیابان شواری(پمپ بنزین)، ساختمان پزشکان رازی، واحد 7

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان