شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸

علائم جرم گرفتن گوش و نحوه درمان خانگی آن

تاریخ : 1396/09/10 علائم جرم گرفتن گوش و نحوه درمان خانگی آن

جرم گوش به وسیله ی مواد مخاطی موجود در کانال گوش تولید میشوند. در ادامه به بررسی دلائل، عوامل بروز و درمان های خانگی و طبی این مشکل می پردازیم.


حتما بخوانید: وز وز کردن گوش را جدی بگیرید


جرم گوش | علائم، دلائل بروز و نحوه درمان

جرم گوش به وسیله ی مواد مخاطی موجود در کانال گوش تولید میشوند. اگرچه دانشمندان هنوز نمیداتتد که چرا در گوش ما جرم وجود دارد اما این جرم راه ورود گرد و خاک و اجزای کوچک دیگر را سد میکند و از بروز عفونت و آسیب به پرده ی گوش جلوگیری میکند. به طور طبیعی این جرم خشک می شود و از گوش خارج می شود و همراه خود گرد و غبار و آشغال های درون گوش را خارج میکند. در گوش همه ی افراد جرم وجود دارد اما مقدار و نوع آن مانند رنگ و اندازه ی مو، امری ژنتیکی است.در گوش های کوچک یا گوش هایی که شکل کانال آن متفاوت و عجیب است خارج شدن این جرم اضافی به طور طبیعی کمی مشکل است و موجب انباشته شدن و فشرده شدن جرم در داخل گوش میشود.

دلایل جرم گوش

انسداد و فشرده سازی جرم در گوش زمانی اتفاق میفتد که جرم درون گوش به شدت در داخل کانال گوش هل داده و فشره شود. پزشکان انسداد گوش را یکی از شایع ترین مشکلات گوش می دانند. شایع ترین دلیل فشرده شدن جرم در گوش استفاده از گوش پاک کن و یا هر جسم دیگری مثل سنجاق سر و دستمال کاغذی های رول شده است که موجب از بین رفتن جرم سطحی گوش میشود و بقیه ی جرم ها را عمیقا به کانال گوش منتقل میکند.

علائم جرم گوش

علائم فشرده شدن جرم در گوش عبارتند از: کاهش شنوایی ، گوش درد ،حساسیت کامل یا جزئی، احساس صدای زنگ در گوش ، خارش و یا آب دادن کانال گوش


حتما بخوانید: عفونت گوش در کودکان و نوزادان | نشانه ها و نحوه پیشگیری 


چه زمانی باید برای درمان جرم گوش اقدام کنید

اگر هر گونه علائمی از فشردگی جرم در گوش خود احساس می کنید به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. شرایط دیگر ممکن است موجب ایجاد  این علائم شوند و باید قبل از هرگونه درمان خانگی  مطمئن شوید که جرم گوش تان جدی و خطر زا است. اگر علائم زیر را دارید به بیمارستان مراجعه کنید: اگر احساس فشردگی شدید یا عدم تعادل یا ناتوانی در راه رفتن دارید. حالت تهوع های مکرر یا تب شدید داشته باشید و یا اگر ناگهان حس شنوایی خود را از دست دادید.

آزمایشات

پزشک می تواند انسداد جرم گوش را با شنیدن علائم تان که به وی می گویید و همچنین با دیدن گوش تان با یک گوش بین تشخیص دهد.

علائم جرم گرفتن گوش و نحوه درمان خانگی آن

درمان و خود درمانی جرم گوش در خانه

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که جرم گوشتان را با روش هایی در خانه برطرف کنید اما نباید با لوله یا شی تیز به پرده ی گوشتان آسیب برسانبد. جرم نرم شده ی اضافه از طریق دبراکس و یا مارین به گوش آسیب دیده وارد میشود و بعد از پنج دقیقه در حالی که سر به یک سمت خم شده است اجازه خروج مواد از گوش را می دهد.

یک سرنگ لامپ مانند ممکن است با ملایمت و با جریان سریع آب گرم به گوش وارد می شود. آب باید هم دما با دمای بدن باشد تا موجب سرگیجه نشود.استفاده از شمع گوش معمولا پیشنهاد داده نمی شود . در این روش از یک شمع توخالی که از جنس پارافین دارد و مخروطی شکل است استفاده می کنند. انتهای مخروطی شمع درون گوش قرار داده می شود و در طرف دیگر آن شمع را روشن میکنند. مواظب باشید که آتش به موهایتان نگیرد. در حالیکه شعله می سوزد فضای خالی ایجاد شده و اجازه ی خروج جرم از گوش می شود. آزمایشات پزشکی محدودی که در این زمینه وجود دارد اما این آزمایشات نشان می دهد که هیچ گونه فضای خالی ایجاد نمی شود و هیچ جرمی نیز از گوش خارج نمی شود. علاوه بر این، انجام این کار می تواند آسیب های جدی بسیاری به گوش وارد کند.

درمان پزشکی جرم گوش

پزشک ممکن است جرم گوش تان را با یک قاشق پلاستیکی کوچک که آلت تراش نامیده می شود گوش تان را پاک کند و یا با استفاده از آب گرم ،سدیم بی کربنات، یا با استفاده از قطره های گوش دیگر گوش تان را پاک سازی کند. پزشک همچنین ممکن است با استفاده از ساکشن گوشتان را تمیز و جرم گوشتان را بر طرف کند.

پیشگیری از انسداد جرم گوش

برای جلوگیری از انسداد جرم گوش از فرو کردن اشیای نوک تیز و ساب های پنبه ای و سایر اشیا که منجر به حل دادن جرم گوش به درون کانال گوش شود خود داری کنید.

نظریه

عوارض انسداد گوش عبارتند از : سوراخ شدن پرده ی گوش ، عفونت گوش میانی ، عفونت گوش خارجی، از دست دادن دائمی شنوایی از طریق ضربه.

منبع: WebMD

آشنایی با کلینک فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش

کلینیک تخصصی و فوق تخصصی سروش مجهزترین مرکز ارزیابی شنوایی، تعادل و سمعک در مرکز تهران است.

هدف از راه اندازی این کلینیک حل مشکل بیماران است که مشکل شنوایی و تعادل دارند.

از این رو کلیه ی تخصص ها و دستگاه های مورد نیاز در این مجموعه گرد هم آمده است.

کلینیک سروش با ۱۰ پرسنل فعال خود همواره آماده ی خدمت به هموطنان عزیز می باشد.

 

لطفا برای دریافت زودترین نوبت و دریافت خدمات رایگان از کلینیک سروش حتما اعلام کنید که از طرف سایت خانه پزشکان تماس میگیرید.

آدرس و تلفن جهت تماس با کلینیک فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش

تلفن: ۸-۸۸۱۴۰۹۸۵

فکس: ۸۸۱۴۰۹۸۴

ایمیل: info@soroush-clinic.ir

آدرس: هفت تیر، ابتدای پل کریمخان زند، پلاک ۶۳، طبقه دوم

مرکز تخصصی و فوق تخصصی ارزیابی شنوایی، تعادل و سمعک سروش همه روزه (شنبه تا پنج شنبه) صبح و عصر آماده ی خدمت رسانی به شما هم وطنان عزیز می باشد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


حسین محمودی
1398/04/01

Good

معرفی بیماری های جراح و متخصص گوش و حلق و بینی(جراحی زیبایی بینی)

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی(جراحی زیبایی بینی)