یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

علائم حمله قلبی

تاریخ : 1396/12/07 علائم حمله قلبی

علائم حمله قلبی و کارهای اورژانسی که باید انجام دهید

آیا از علائم حمله ی قلبی آگاهی دارید؟ حمله ی قلبی یکی از تهدید کننده های جدی زندگی است که نیازمند عکس العمل فوری است. حتی علائم کوچک را نادیده نگیرید. درمان فوری باعث حفظ زندگی و کم شدن اثر آن بر قلب می شود.

 

شناخت علائم

این علائم در هر فردی متفاوت است. همه ی حمله های قلبی ناگهانی و با درد قفسه ی سینه همراه نیستند. در حقیقت بعضی مواقع اصلا نشانه ای ندارند بخصوص در افراد دیابتی. این حمله ها ممکن است کم کم و با درد خفیفی ایجاد شوند. ممکن است این علائم وقتی در حال استراحت هستید یا در حال فعالیت هستید رخ دهند. معمولا شدت آنها به سن ، جنسیت، و شرایط سلامتی تان بستگی دارد.

 

مقاله پیشنهادی : بیماری‌ قلبی | انواع، عوامل، علائم، نحوه پیشگیری و درمان

 

علائم هشدار دهنده

ناراحتی در قفسه سینه مانند فشار، حس پر بودن یا دردهای انسدادی که بیشتر از چند دقیقه رخ می دهند.

درد و ناراحتی که در پشت قفسه سینه تان یا نقاط بالایی بدنتان ممکن است رخ دهد مانند بازوها، پشت، گردن، معده ، دندانها و فک.

تنگی نفس بدون دلیل با درد یا بدون درد در ناحیه قفسه سینه.

علائم دیگر همچون عرق سرد، حالت تهوع و استفراق، اضطراب ، سوء هاضمه و خستگی بی دلیل نیز از دیگر نشانه های آن میتوانند باشند. زنان نشانه های بیشتری نسبت به مردان در گردن، کمر، شانه ها، بالای کمر و شکم درد ممکن است داشته باشند.

علائم حمله قلبی

هنگام بروز علائم چه باید بکنیم؟

اگر کسی در اطرافتان درد قفسه ی سینه یا علائم دیگر را داشت فورا با اورژانس تماس بگیرید. اگرچه می توانید با ماشین فرد را به بیمارستان برسانید اما بهترین کار بردن بیمار همراه آمبولانس است. پرسنل اورژانس در همان آمبولانس درمان را تا رساندن فرد به بیمارستان آغاز می کنند و همچنین اگر فردی ایست قلبی کند می توانند او را احیا کنند. اگر به اورژانس دسترسی ندارید سریعا فرد را به بیمارستان برسانید و اگر خودتان دچار این علائم شدید تا حد امکان پشت فرمون ننشینید تا بیمارستان برسید مگر اینکه مجبور باشید. بسیاری از افراد به دلیل اینکه شک دارند این علائم مربوط به حمله ی قلبی است درمان را شروع نمی کنند زیرا نمی خواهند خانواده و دوستانشان را نگران کنند. اما سلامتی بهتر از نگرانی دیگران است این را به یاد داشته باشید.

انجام دادن سریع عملیات اورژانسی موجب حفظ زندگی می شود اگر این عملیات به سرعت بعد از بروز علائم انجام شود از حمله ی قلبی میتواند جلوگیری کند. هرچه دیرتر برای درمان اقدام کنید عمرتان کوتاهتر و آسیب به قلبتان بیشتر می شود.  تقریبا نیمی از افرادی که در اثر حمله ی قلبی مرده اند در همان ساعات اولیه ی بروز علائم جان خود را از دست داده اند.

 

مقاله پیشنهادی : چرا ژاپنی‌ها کم‌ترین نرخ حملات قلبی را دارند؟

 

قبل از رسیدن اورژانس چه کنیم؟

فرد را آرام کنید و در حالت نشسته یا دراز کشیده قرار دهید.اگر فرد با آسپرین حساسیت ندارد به او یک آسپرین کودک جویدنی یا بلعیدنی دهید ( قرص جویدنی معمولا سریع تر از بلعیدنی اثر میگذارد) . اگر تنفس فرد قطع شود خودتان یا فرد دیگر تنفس مصنوعی بدهید و اگر بلد نبودید تا زمان رسیدن اورژانس ازشان نحوه ی تنفس دادن را بپرسید و اجرا کنید.

علائم حمله قلبی و کارهای اورژانسی که باید انجام دهید

آماده باشید

همیشه آماده باشید و حمله ی قلبی با نقشه ی قبلی رخ نمی دهد پس بهتر است آمادگی لازم را برای مقابله با آن داشته باشید.کارهایی که قبل از شروع علائم می توانید انجام دهید عبارتند از:

علائم حمله قلبی و نشانه های پرخطر را همیشه به یاد داشته باشید. به یاد داشته باشید تنها پنج دقیقه بعد از شروع علائم زمان دارید و میتوانید با اورژانس تماس بگیرید.  در مورد علائم هشدار دهنده با خانواده و دوستانتان صحبت کنید و آنها را از این علائم باخبر کنید و اهمیت تماس با اورژانس را حتما به آنها یادآور شوید. فاکتورهای پرخطر را بشناسید و راهکارهای کاهش آنها را بیاد داشته باشید. یک برنامه از وضعیت فعلی تان مانند حساسیت ها و داروهای مصرفی تان، شماره پزشکتان و افرادی که میتوانند شما را به بیمارستان برسانند تهیه کنید تا در هنگام بروز علائم از آن استفاده شود و این اطلاعات را در کیف پولتان قرار دهید. همیشه سعی کنید همراه با فردی باشید تا در مواقع اضطراری بتواند فورا شما را به بیمارستان برساند.

منبع: webmd.com

------------------------------

دکتر اشرف باقری

دکتر اشرف باقری

بورد تخصصی بیماری های قلب و عروق

فارغ التحصیل بیمارستان شهید رجایی

نشانی: تهران خیابان ولیعصر، بالاتر از میرداماد خیابان شهید بنیسی (فرزان غربی)، روبروی بیمارستان ناجا پلاک ۹۲، واحد ۸، زنگ ۲۴

شماره تماس: 88884585 - 86082049

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص داخلی - فوق تخصص قلب

عوامل افزایش ابتلا به بیماریهای قلبی

عوامل افزایش ابتلا به بیماریهای قلبی

بر اساس تحقیقات انجام‌گرفته مشخص شده که هفت عامل می‌تواند باعث ابتلای زودهنگام افراد به مشکلات، اختلالات و نارسائي‌های قلبی و عروقی شود و زندگی اشخاص را با خطر مرگ روبرو سازد.

روشهای ساده برای مقابله با سوزش قلب

روشهای ساده برای مقابله با سوزش قلب

یک پنجم از بزرگسالان به طور هفتگی از سوزش قلب رنج می‌برند. این افراد می‌توانند به طرق مختلف با سوزش درونی خود مقابله کنند. در ادامه به چند نمونه از روش‌های مقابله با این مشکل می‌پردازیم.

آخرین مطالب پزشکی متخصص داخلی - فوق تخصص قلب

آخرین مقالات پزشکان متخصص داخلی - فوق تخصص قلب