یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

علائم عفونت کلیه، علل، راه‌های پیشگیری و درمان آن

تاریخ : 1397/12/21 علائم عفونت کلیه، علل، راه‌های پیشگیری و درمان آن

عفونت کلیه ها

عفونت کلیه ها مسئله ای بسیار دردناک و ناخوشایند است که معمولا در اثر بروز کیست بوجود می آیند که یکی از علل مهم عفونت مثانه نیز محسوب می شود . بیشتر افرادی که کیست دارند معمولا به عفونت کلیه مبتلا نمی شوند اما گاها باکتری هایی از مثانه به سمت یک یا هر دو کلیه می روند. اگر عفونت کلیه با آنتی بیوتیک درمان شود معمولا خطری به همراه نخواهد داشت اما با این وجود بیمار احساس ناراحتی دارد . اگر عفونت کلیه درمان نشود کم کم باعث خراب شدن خود کلیه خواهد شد .

 

علائم عفونت کلیه ها

علائم نشان دهنده ی عفونت در کلیه ها معمولا در همان ساعات اولیه خود را نشان می دهند . معمولا احساس تب ، لرزش و احساس درد در پهلو و کمر خود خواهید داشت . علاوه بر این علائم همچنین علائم دیگری در عفونت مجاری ادراری خود مانند کیست خواهید داشت که علائم آن عبارتند از : احساس ناگهانی دفع ادرار و یا زیاد شدن دفعات ادرار ، احساس درد یا سوزش در زمان دفع ادرار ، ادرار بودار و تیره و وجود خون در ادرار تان.

 

تشخیص عفونت کلیه ها

برای تشخیص عفونت کلیه پزشک متخصص سوالاتی در مورد علائم و سابقه ی پزشکی تان می کند . همچنین ممکن است جهت تشخیص عفونت مجاری ادرار از شما تست ادرار نیز بگیرد . در صورتی که مرد باشید و عفونت ادرار داشته باشید در اسرع وقت پزشک شما را به متخصص اورولوژی معرفی خواهد کرد .

 

درمان عفونت کلیه ها

در بیشتر موارد عفونت کلیه ها پزشک متخصص برای جلوگیری از آسیب رسیدن جدی به کلیه ها برایتان آنتی بیوتیک تجویز می کند . در برخی موارد برای کاهش درد برایتان مسکن نیز تجویز می شود . اگر در موقعیتی باشید که این عفونت بسیار برایتان خطرساز باشد مثلا در هنگام بارداری باید برای درمان به بیمارستان مراجعه کنید و درمان شما آن جا و تحت نظر متخصص انجام شود . پس از مصرف آنتی بیوتیک به مدت دو هفته بعد باید احساس بهتری داشته باشید .

 

پیشگیری از ابتلا به عفونت کلیه ها

بهترین راه برای پیشگیری از عفونت کلیه ها و ورود باکتری های ادراری به مثانه عبارتند از : مصرف نوشیدنی های زیاد به خصوص آب ، به محض احساس ادرار به دفع آن اقدام کنید و هرگز ادرار خود را نگه ندارید ، پس از رابطه ی جنسی به دفع ادرار بپردازید ، دستگاه تناسلی خود را هر روز و مرتب بشویید و ترجیحا قبل و بعد رابطه ی جنسی این کار را انجام دهید ، در صورت داشتن یبوست حتما به درمان آن بپردازید .

در صورت داشتن عفونت ادرار دوز مصرفی آنتی بیوتیک برایتان کمتر خواهد بود . درمان این عفونت ادرار باعث می شود که باکتری ها و عفونت ها از مجاری ادرار به کلیه ها نروند و آن بخش را نیز خراب نکنند.

 

دکتر سهیلا پیرو

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری اورولوژی

بورد تخصصی جراحی کلیه و مثانه از دانشگاه شیراز

فوق تخصص اورولوژی زنان

- درمان های جراحی و مدیکال

- بی اختیاری ادرار در زنان

- سیستوسکپی و جراحی های آندوسکوپی

- درمان سنگ های کلیوی و سنگ شکن

نشانی: تهران: خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد - خیابان منظر نژاد - پلاک 60 - واحد 5

شماره تماس: 22850162 - 22850161

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

دکتر نجفی افزود: مشاهده ادرار قرمز رنگ و یا زرد مایل به قرمز، ممکن است ناشی از وجود بسیاری از گلبول های قرمز در ادرار باشد که در صورت مواجه با چنین موردی فرد باید با انجام آزمایش ادرار به جزئیات پی ببرد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری