ساره خودرو

سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸

علائم و درمان اختلالات دوران قاعدگی

تاریخ : 1397/02/02 علائم و درمان اختلالات دوران قاعدگی

با هر چرخه ی قاعدگی رحم خود را برای تشکیل جنین و نگه داری از آن آماده می کند. اگر باروری انجام نشود بدن از رحم به بیرون خون میفرستد. در برخی موارد ممکن است در این چرخه اختلالاتی پدید آید که برخی از آن ها را در زیر به آن اشاره می کنیم.

 

 

 

انواع اختلالات قاعدگی

سندرم قبل از قاعدگی، فقدان قاعدگی، درد شکم در قاعدگی، ازیاد خون در قاعدگی

 

سندرم قبل از قاعدگی

این سندرم شامل هر گونه اختلال و یا مشکل در طول عادت ماهیانه است که عملکرد طبیعی آن را با مشکل روبرو می کند.  این علائم ممکن است ساعت ها و یا روزها طول بکشد و نوع و شدت آن در هر فرد متفاوت است. اختلال بی قراری قبل از قاعدگی شدید تر از اختلال قبل از قاعدگی است که حدود سه الی هشت درصد زنان را در سن باروری تحت تاثیر قرار می دهد. اختلال بی قراری قبل از قاعدگی باید توسط پزشک درمان شود. بنابر یافته های دانشکده ژئوکلوژیسک آمریکا حدود هشتاد و پنج درصد زنان حداقل یک بار با سندرم اختلال قبل از قاعدگی مواجه شده اند.

قاعدگی

علائم اختلال قبل از قاعدگی

اگرچه هر فردی ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کند، اما شایع ترین این علائم عبارتند از:

علائم روانی مانند افسردگی، نگرانی و خشم، علائم روده ای معده ای، ورم کردن انگشت ها، قوزک پا و پاها، مشکلات پوستی مانند جوش، سردرد، سرگیجه، غش و ضعف، اسپاسم ماهیچه ها، تپش قلب، حساسیت، عفونت، مشکلات بینایی، عفونت چشم، کاهش روابط، تغییر در اشتها، بالا رفتن حرارت بدن.

با انجام کارهای ساده می توانید این علائم را تا حد چشمگیری کاهش دهید که برخی از آن ها عبارتند از: در هفته سه الی پنج بار ورزش کنید، رژیم غذایی متعادلی که شامل تمام غلات ، سبزیجات، میوه و کاهش نمک و شکر و الکل و کافئین باشد داشته باشید. به میزان کافی خواب و استراحت داشته باشید.

 

فقدان قاعدگی

فقدان قاعدگی معمولا به قطع شدن قاعدگی در طول سه ماه و یا بیشتر را می گویند. دو نوع فقدان قاعدگی وجود دارد که عبارتند از:

فقدان قاعدگی اولیه که عادت ماهیانه در دوران بلوغ اتفاق نیفتد و فقدان قاعدگی ثانویه که قاعدگی نرمال و سالم ناگهان غیر نرمال و قطع شود که ممکن است به دلیل شرایط فیزیکی فرد باشد. فقدان قاعدگی ممکن است به دلیل اتفاقات نرمال مانند بارداری، شیردهی و یا یائسگی رخ دهد. ممکن هم است که علل بروز آن به دلیل مصرف برخ از داروها و یا مشکلاتی مانند چاقی، تغذیه ی نامناسب، ورزش های شدید، سقط جنین و مشکلات تیروئیدی باشد.

اگر فقدان قاعدگی بیش از سه ماه طول کشید و یا تا سن شانزده سالگی و بیشتر عادت ماهیانه نشدید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا در هر شرایط تشخیص و درمان به موقع به نفع شماست.

درمان اختلالات دوران قاعدگی

درد زیر شکم در قاعدگی

این اختلال با دردهای شدیدی که ناشی از عادت ماهیانه می باشد در زیر شکم بروز میابد. دلیل آن بسته به اولیه و یا ثانویه بودن آن است. دردهای زیر شکم اولیه معمولا به دلیل حبس شدن عادت ماهیانه است که باعث بروز درد می شود و دردهای زیر شکمی ثانویه به دلایل شرایط دیگری مانند آماس درونی زهدان است. دلایل دیگر نیز عبارتند از فیبروئیدهای رحمی، بارداری غیرعادی، عفونت، تومور و پولیپ در کانال تخمدان.

هر زنی می تواند با انجام کارهای زیر موجب افزایش این دردها شود که عبارتند از سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل در دوران قاعدگی، اضافه وزن زیاد، زنانی که قبل از یازده سالگی عادت ماهیانه می شوند.

 

علائم دردهای زیر شکمی

شایع ترین علائم آن عبارتند از: باد و یا درد در زیر شکم، درد کمر و پاها، حالت تهوع و استفراغ، اسهال، ضعف و خستگی، سردرد.

مشکلات و اختلالات دوران قاعدگی

ازدیاد خون در قاعدگی

ازدیاد خون در قاعدگی شایع ترین نوع اختلالات دوران قاعدگی است که با خون ریزی شدید همراه است. در برخی موارد خون ریزی به دلیل فعالیت های شدید روزانه ممکن است بیشتر شود. نوع دیگر این شرایط خونریزی غیر طبیعی تخمدان می گویند.

علل ایجاد خونریزی شدید شامل عدم تعادل هورمون ها، فیبروئید رحم، اختلال التهاب لگن، بارداری غیر طبیعی، عفوت، تومور و پولیپ، استفاده از دستگاه های ضد باردری، بیماری های کلیوی، کبدی و تیروئیدی و موارد دیگر.

 

علائم ازدیاد خونریزی در قاعدگی

علائم آن زمانی مشخص می شود که فرد پد بهداشتی اش را مجبور می شود تند تند عوض کند به دلیل خون ریزی زیاد و زمانی که عادت ماهیانه اش بیشتر از هفت روز طول بکشد. علائم دیگر آن لکه بینی در طول و بعد از قاعدگی و دوران بارداری است.

دیگر روندهای تشخیص آن عبارتند از تست خون، تست پاپ اسمیر، فراصوت که از امواج صدای بلند برای عکس برداری استفاده میشود، ام آر آی که با استفاده از آن از اندام های باروری عکس برداری می کنند. لاپاروسکوپی که با انجام عمل جراحی کوچک لوله ی انعطاف پذیری را همراه دوربین متصل به آن و لامپ به درون شکم میفرستند و پزشک می تواند هرگونه چیز غیر طبیعی در داخل بدن را ببیند. هیستروسکوپی که یک هیستروسکوپ را از طریق واژن وارد می کنند و پزشک میتواند درون رحم و تخمدان را ببیند. بیوپسی یا بافت برداری که از دیواره ی رحم با استفاده از یک سرنگ بافت برمیدارند .

پزشک با توجه به فاکتور های زیر یک درمان مناسب برایتان در نظر خواهد گرفت.

سن و سابقه ی بیماری و سلامت عمومی بدن تان، شدت بیماری، علل ایجاد بیماری، علائم موجود و میزان تحمل شما برای انجام روندهای درمانی.

 

درمان اختلالات قاعدگی

با پزشک در مورد اختلالات قاعدگی خود صحبت کنید و ببینید چه روش درمانی برای کاهش و خوب شدن بیماری برای شما بهتر است صورت گیرد. برخی از آن ها عبارتند از :

میزان تحمل فرد، مکمل های هورمونی، داروهای خوراکی، آرام بخش، مکمل های ویتامینی و معدنی، اصلاح تغذیه، داروهای ضد افسردگی، ورزش منظم، عمل جراحی.

 

منبع: summahealth.org


پزشکان مرتبط

دکتر سیمین ظفردوست

دکتر سیمین ظفردوست

جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر فرزانه درویش زاده

دکتر فرزانه درویش زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر مریم امیری

دکتر مریم امیری

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر شهرزاد فتحی

دکتر شهرزاد فتحی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

مقالات مرتبط

چگونه صورت چاق داشته باشیم؟

مشاهده مقاله
چگونه صورت چاق داشته باشیم؟

بیماری ماتیست یا عفونت در زنان شیرده چیست؟ | علائم، تشخیص، درمان

مشاهده مقاله
بیماری ماتیست یا عفونت در زنان شیرده چیست؟ | علائم، تشخیص، درمان

علائم یائسگی زودرس و نحوه تشخیص و درمان آن

مشاهده مقاله

علائم یائسگی زودرس و نحوه تشخیص و درمان آن

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


m_h
1397/02/02

باسلام من ۲۶ ساله هستم ومتاهل یک سال وشش ماه عروسی کردم پنج ماه پیش متوجه شدم پلی کیستیک دارم که با سه دوره قرص پیشگیری درمان شد ی ماه پیش سونو دادم دکتر گفت همه چی نرماله کیستا از بین رفته و تخمدانا برگشتن سایز خودشون قصدبارداری دارم ولی دکتر هیچ قرصی ننوشتن گفتن که قرص نیاز نیست خودت بدون دارم میتونی باردار بشی میخواستم ببینم ایا بدون قرص میتونم باردار شم یا باید قرص استفاده کنم

معرفی بیماری های دکتر زنان

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

بعضی وقت ها باید بیشتر مراقب خودمان باشیم ولی توجه چندانی به این مسئله نداریم. در حالی که همه ما به راحتی می توانیم بیمار شویم و هیچ استثنایی هم برای این موضوع وجود ندارد. گاهی می خواهیم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم ولی برعکس عمل می کنیم و به جای پیشگیری از بیماری، زمینه ابتلا به بیماری را فراهم می کنیم. بعضی وقت ها با خوددرمانی وضعیت بدتری را به وجود می آوریم و گاهی با به تعویق انداختن درمان، برای خود مشکلات زیادی را ایجاد می کنیم.

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

خونریزی از مقعد معمولا به خاطر بواسیر رخ می‌دهد که طی آن رگ‌های خونی در ناحیه‌ی مقعد به طور غیرعادی متورم می‌شوند. معمولا بروز یبوست در دوران بارداری طبیعی است٬ خصوصا در سه ماه‌ی پایانی و در نخستین هفته‌ها بعد از زایمان. اگر حین حرکات روده‌تان دچار فشار شده یا به سختی مدفوع می‌کنید٬ رگ‌های متورم در این شرایط خون می‌آیند. ترک خوردگی‌های پوست مقعد هم می‌تواند دلیل دیگر خونریزی از مقعد باشد.

آخرین مطالب پزشکی دکتر زنان

آخرین مقالات پزشکان دکتر زنان