پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

علائم و درمان پولیپ بینی چیست؟

تاریخ : 1397/12/21 علائم و درمان پولیپ بینی چیست؟

تشخیص

پزشک متخصص با پرسیدن سوالاتی در مورد علائمی که دارید ، با آزمایشات فیزیکی و همچنین بررسی بینی تان می تواند این مشکل را در شما تشخیص دهد . همچنین در برخی موارد پزشک می تواند با انداختن نور در بینی و مشاهده در بینی این پولیپ ها را تشخیص دهد . همچنین راه های تشخیص دیگری همچون تست برای تشخیص کیست های فیبری ، تست حساسیت ، عکس های گرفته شده از بینی و دوربین درون بین بینی نیز وجود دارند.

 

درمان

سینوس های مزمن ، چه با پولیپ و چه بدون پولیپ نیز باید به طور کامل برطرف شوند . برای درمان باید حتما به پزشک مراجعه کنید که بعد از تشخیص درست راه های مناسب درمان چه با دارو و چه با عمل جراحی را برایتان تجویز کند . بهترین راه درمان تنظیم بلند مدت علائم این بیماری از قبیل حساسیت است که ممکن است منجر به بروز التهابات مزمن شود . درمان پولیپ های بینی به این صورت است که یا کاملا برداشته شوند و یا اندازه ی شان کوچک شود . معمولا در مرحله ی اول دارودرمانی شروع می شود ولی در برخی موارد نیاز به عمل جراحی ممکن است پیدا شود اما معمولا عمل جراحی دائمی نیست زیرا ممکن است پولیپ ها دوباره عود کنند .

 

عمل جراحی

اگر استفاده از دارو به رفع پولیپ ها کمک نکند پزشک متخصص عمل جراحی را استفاده می کند . در روش جراحی پزشک با استفاده از آندوسکوپی پولیپ ها را رفع کرده و مشکلات مربوط به سینوس ها را که منجر به بروز عفونت و رشد مجدد پولیپ ها می شود را برطرف می نماید . در جراحی با استفاده از آندوسکوپی، پزشک یک لوله ی باریک را با لنز های ذره بینی و یا یک دوربین کوچک به حفره ی بینی و به سمت حفره ی سینوس ها می فرستد  و سپس با یک ابزار کوچک پولیپ را برداشته و انسدادهایی که در حفره ی بینی بوجود آمده را برطرف می نماید . همچنین پزشک ممکن است با باز کردن حفره ای نزدیک سینوس ها به پولیپ برسد و آن ها را کاملا بردارد . بیشتر روش آندوسکوپی استفاده می شود . بعد از عمل پزشک برایتان اسپری بینی تجویز می کند تا از رشد مجدد پولیپ ها در حفره ی بینی تان جلوگیری کند . همچنین پزشک شستشوی بینی با آب نمک را نیز ممکن است بعد از عمل به شما توصیه کند.

دکتر سید محمدرضا توکلی

متخصص گوش و حلق و بینی

دانشگاه علوم پزشکی اهواز ۱۳۷۲

طی دوره های تکمیلی اندوسکوپی سینوسی و جراحی پلاستیک بینی و صورت با شرکت در کنگره های خارج از کشور به استناد گواهی نامه های موجود در سایت

پزشک نمونه بیمارستان میلاد ۱۳۸۷

پزشک نمونه تامین اجتماعی استان تهران ۱۳۹۵

سر دبیر مجله انجمن گوش و حلق و بینی آوای دوست

عضو هیئت مدیره انجمن راینولوژی ایران

نشانی: تهران، میدان ونک، کوچه صانعی، پلاک 23، طبقه اول، واحد 1


مطب نبوت،میدان نبوت، کوچه فاطمه زهرا، پلاک۶

شماره تماس: 88799781 - 886616676 - 77908908

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص گوش و حلق و بینی(جراحی زیبایی بینی)

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی(جراحی زیبایی بینی)