دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

علائم و راههای درمان قوز قرنیه

تاریخ : 1398/01/18 علائم و راههای درمان قوز قرنیه

قوز قرنیه چیست؟

ما با استفاده از قرنیه که لنز مانند است و می توان گفت مانند شیشه ی جلوی ماشین عمل می کند می توانیم اطراف خود را ببینیم. به طور طبیعی شکل قرنیه برآمده است و حالت خمیدگی دارد و مانند توپ است. گاهی اوقات قرنیه ی چشم آن قدر قدرت ندارد که بتواند این حالت خمیدگی خود را حفظ کند و ممکن است حالت مخروطی یا شیپور مانند پیدا کند. به این حالت قرنیه قوز قرنیه گفته می شود.

 

چه عواملی منجر به بروز قوز قرنیه می گردد؟

فیبرهای خیلی کوچک پروتئینی در چشم که کلاژن نامیده می شوند به قرنیه کمک می کند تا در جای خود ثابت بماند و برآمده نشود. زمانی که این فیبرها ضعیف شوند دیگر نمی توانند کار خود را به درستی انجام دهند و در نتیجه باعث برآمدگی بیش از حد قرنیه می شود. قوز قرنیه همچنین با کاهش آنتی اکسیدان های موجود در قرنیه نیز رخ می دهد. سلول های قرنیه با موادی مانند دود ماشین ها آلوده می گردد که به طور طبیعی آنتی اکسیدان ها این مواد سمی را از کلاژن ها برطرف کرده و آن ها را پاک سازی می کنند. اگر آنتی اکسیدان ها کاهش یابند کلاژن ها ضعیف شده و منجر به برآمدگی بیش از حد قرنیه می گردد. آب سیاه در خانواده معمولا می تواند ارثی باشد. اگر شما آب سیاه دارید و فرزند دارید حتما در سن ده سالگی وی را برای چکاپ چشم هایش نزد پزشک ببرید. معمولا این بیماری در افرادی که سابقه ی بیماری مانند حساسیت دارند زودتر پیشرفت می کند. آب سیاه معمولا در سن نوجوانی آغاز می شود. همچنین در کودکان و افراد سی سال نیز بروز میابد. این عارضه در افراد چهل سال به بالا نیز رخ می دهد اما بسیار کم اتفاق میفتد. تغییر شکل قرنیه ممکن است به سرعت اتفاق بیفتد و ممکن هم است که چندین سال زمان ببرد.

 

آیا قوز قرنیه، بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

تغییرات در قرنیه موجب می شود که فرد برای دید بهتر از عینک و لنز طبی استفاده کند. در صورتی که وضعیت بسیار بحرانی باشد معمولا عمل انتقال قرنیه انجام می گردد. عمل لیزیک برای این افراد خطرناک است زیرا با ضعیف کردن قرنیه وضعیت را بدتر می کند. حتی اگر قوز قرنیه خیلی کم باشد باز هم نباید لیزیک انجام شود.

 

درمان قوز قرنیه

درمان معمولا با تجویز عینک جدید شروع می شود. اگر عینک به بهبود بینایی کمک نکند شاید از لنز تماسی استفاده شود. در موارد نه چندان شدید معمولا عینک جواب می دهد اما اگر نه عینک و نه لنز تماسی جواب ندهند از انتقال قرنیه کمک می گیرند.


دکتر مهرداد محمد پور

فوق تخصص جراحی چشم، قرنیه و لیزیک

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

عضو آکادمی چشم پزشکان آمریکا

عضو جامعه جراحان لیزیک و قرنیه اروپا و آمریکا

خدمات:

جراحی های لیزیک، لازک، فمتولیزیک، آبمروارید، قوزقرنیه، پیوند قرنیه، پیرچشمی

تعیین نمره چشم، عکس رنگی چشم

کارگذاری لنزهای داخل و خارج چشمی

جراحی در معتبرترین و مجهزترین کلینیک های چشم شمال شهر تهران

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

نشانی: خیابان ولیعصر.بالاتر ازخیابان شهیدبهشتی.ایستگاه پله اول.جنب بانک ملی.پلاک2212

تلفن همراه: 09392002452

شماره تماس: 88727469

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص قرنیه

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص قرنیه