پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

علت، علائم و درمان زانو درد

تاریخ : 1396/11/02 علت، علائم و درمان زانو درد

حقایقی در مورد زانو درد

زانو درد یک مشکل رایج است که علل بسیاری هم‌چون آسیبهای  فیزیکی تا عوارض پزشکی،  می‌تواند منجر به آن گردد.
زانو درد می تواند در یک ناحیه‌ی خاص از زانو متمرکز گردد، و  یا در سراسر زانو منتشر شود.
زانو درد اغلب همراه با محدودیت های فیزیکی است.
• یک معاینه کامل فیزیکی،  معمولا علت زانو درد را تشخیص می‌دهد.

درمان زانو درد بستگی به علت اصلی ایجاد کننده‌ی آن دارد.

• پیش بینی  زانو درد معمولا خوب است، اگرچه ممکن است نیاز به جراحی یا سایر مداخلات دیگر داشته باشد.

 

زانو درد چیست؟

زانو درد یک مشکل رایج است، که می تواند در هر یک از ساختارهای استخوانی که در تشکیل مفصل زانو (فمور، تیبیا، فیبول)، زانوپاک (پاتلاا) یا رباط‌ها و غضروف (منیسک) زانو نقش دارند، ایجاد شود. زانو درد می تواند از طریق ورزش، تحت تاثیر عضلات اطراف آن و حرکات آنها افزایش یابد، و از سوی دیگر  باعث مشکلات دیگری(مانند آسیب پا) شود. زانو درد می تواند همه‌ی افراد را و  در هر سنی  تحت تاثیر گذارد،  و درمان‌های خانگی می تواند برای درمان آن مؤثر باشد،  مگر اینکه درد آن بسیار شدید باشد.

زانو درد چیست؟

نشانه‌های ظاهری و علائم زانو درد چیست؟

موقعیت زانو درد، می تواند بسته به نوع ساختاری که در آن درگیر است متفاوت باشد. طی یک عفونت و یا یک فرآیند التهابی، کل زانو ممکن است متورم شده و دردناک باشد، زمانی که منیسک پاره شده  باشد یا  استخوان دچار شکستگی شده باشد، علائم فقط در یک مکان مشخص دیده می‌شود. کیست بیکر معمولا  باعث درد در پشت زانو می‌شود.

شدت درد مفصلی می تواند، از یک درد جزئی تا یک درد شدید و فلج‌ کننده متغیر باشد.

 

برخی از علائم و نشانه های دیگری که همراه با زانو درد هستند، عبارتند از:

• راه رفتن مشکل، به علت بی ثباتی زانو،

• لنگیدن به دلیل ناراحتی موجود

• مشکل راه رفتن به ست بالا یا پایین به علت آسيب به رباط ها،

• قفل شدن زانو (قادر به خم شدن زانو نباشید)

• قرمزی و تورم

• ناتوانی در باز کردن زانو

• انتقال وزن به زانو و پای مقابل.

 

حتما بخوانید: ۵ تمرین مناسب برای افرادی با زانوهای ضعیف

 

علت زانو درد چیست؟

درد‌های زانو را می توان به سه دسته‌ی اصلی تقسم کرد:

• آسیب های حاد: مانند  شکستگی استخوان ، رباط پاره شده، و یا کشیدگی منسکی

• شرایط پزشکی: آرتروز، عفونت

• استفاده از مزمن / استفاده ناصحیح از زانو: استئوآرتریت، سندرم پاتلا، تاندونیت، و بورسیت

 

در زیر لیستی از علل شایع زانو درد را قرار داده‌ایم. این یک فهرست همه جانبه نیست، بلکه نشان دهنده چندین دلیل رایج برای زانو درد ، در هر یک از دسته‌بندی های اشاره شده در بالا است.

 

صدمات حاد زانو

شکستگی : آسیب مستقیم به ساختار استخوانی زانو می تواند،  یکی از استخوان های آن را بشکند. این حالت معمولا آسیب زانویی بسیار آشکار و دردناک است. اغلب شکستگی‌های زانو نه تنها دردناک هستند، بلکه بر عملکرد صحیح زانو  نیز تاثیر می‌گذارند (مانند شکستگی زانو) و یا در حدی دردناک است که نتوان وزن خود را تحمل کرد (مثل شکستگی فلات تیبالی) . تمام شکستگی‌ها نیازمند توجه فوری پزشکی هستند. بسیاری از شکستگی به نیروی قابل توجهی نیاز داشته، و یک معاینه کامل برای تشخیص سایر آسیب‌های احتمالی نیز باید انجام شود.

آسیب دیدگی رباط : شایع ترین آسيب، آسیب به ACL (رباط صلیبی قدامی) است. این آسیب اغلب آسیبی  مربوط به ورزش است، که به دلیل توقف ناگهانی و تغییر جهت آن اتفاق می‌افتد. رباط‌های باقی مانده (رباط متقاطع خلفی، رباط جانبی جانبی و رباط مچ دست) کمتر دچار جراحت می‌شوند.

 

آسیب های منیسک : منیسک (داخلی و جانبی) از غضروف ساخته شده است،  و به عنوان کمک فنر،  بین استخوان‌ ها در زانو عمل می کند. چرخش زانو می تواند به منیسک آسیب برساند.

 

جابجایی : مفصل زانو می تواند جابجا شو، که یک اورژانس پزشکی است فوری  برای درمان این حالت نیاز است. جابجایی زانو می تواند جریان خون را به ساق پا را دچار مشکل کرد و نیز می‌تواند مشکلاتی  مربوط به آن را نیز ایجاد کند. این زخم،  اغلب در حین تصادف با خودرو رخ می دهد،  وقتی که زانو به داشبورد برخورد کند.

صدمات حاد زانو

شرایط پزشکی

آرتروز  یک بیماری خود ایمنی است،  که می تواند بر روی هر گونه مفصل در بدن انسان تاثیر گذارد. آرتروز می تواند درد و ناتوانی شدید، و همچنین تورم را ایجاد کند.

نقرس یک نوع آرتروز است،   که بیشتر در انگشت ‌های بزرگ ایجاد می‌شود ، اما می تواند روی زانوی انسان نیز تاثیر گذارد. نقرس تمایل به انقباض دارد ، و در طول حوادث حاد بسیار دردناک است.

در آرتروز سپتیک (آروز عفونی)، مفصل زانو می تواند آلوده شود؛ این بیماری منجر به درد، تورم و تب می شود. این وضعیت نیاز به درمان با آنتی بیوتیک ها و زهکشی عفونت‌های ایجاد شده در اسرع وقت دارد.

 

شرایط استفاده مزمن / استفاده بیش از حد

تاندونیت پاتلا یک التهاب در تاندون‌های زانوپاک (پاتلا) به استخوان پایینی است. تاندونیت پاتلا،  یک بیماری مزمن است که اغلب در افرادی که در طول ورزش تمرین مشابهی (مانند دوچرخه سواران) را  تکرار می‌کنند، دیده می‌شود.

سندرم پاتلوفمورال،  ناشی از دژنراسیون یا استرس در زیر زانو (پاتلا) است.  سندرم پاتلوفمورال در دوچرخه سواران به وفور ایجاد می‌شود.

استئوآرتریت: پوسته پوسته شدن مفصل مفصل به علت استفاده‌ی بیش از حد و افزایش سن.

 

چگونه پزشکان زانو درد را تشخیص دادند؟

یک فوق تخصص جراحی زانو با پرسش هایی مربوط به سلامت عمومی فرد،  و سپس پرسش‌هایی در باره‌ی ماهیت زانو درد (مدت زمان، شدت درد ، هر چیزی باعث آن می شود، و هر  آن‌چه احساس بهتری به او می‌دهد، و غیره) کار خود را آغاز می‌کند.

بعد، بررسی زانو انجام خواهد شد. این بررسی شامل خم شدن زانو و  طیف وسیعی از حرکات، بررسی پایداری پیوند‌های زانو و ارزیابی هر گونه حساسیت و تورم در آن است.  اغلب مقایسه نتایج زخم دردناک با زانو دیگری که دردناک نیست امری مفید است. در اکثر اوقات، این تمام چیزی است،  که لازم است برای تشخیص و شروع درمان فهمیده شود. در چندین تحقیق، فهمیده شده که بهترین راه تشخیص علت درد استفاده از اشعه ایکس است.

گاهی اوقات متخصص ارتوپد ممکن است بخواهد مطالعات بیشتری مانند آزمایشات زیر را انجام دهد.

 

حتما بخوانید: پیشگیری از کمر درد با رعایت نکات زیر

 

آزمایشات رادیولوژیک

یک اشعه ایکس ساده می تواند شکستگی‌ها و تغییرات دژنراتیو زانو را اتشخیص دهد.

MRI ، برای ارزیابی بافت نرم زانو برای کشیدگی رباط یا غضروف و آسیب‌های عضلانی استفاده می شود.

 

آزمایش های خون

اگر احتمال وجود بیماری‌هایی هم چون نقرس، آرترروز یا سایر بیماری‌های پزشکی وجود داشته باشد، یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی می تواند آزمایش خون انجام دهد.

 

خارج کردن مایع مفصلی

در برخی از شرایط،  بهترین روش تشخیص علت بیماری خروج  یک مقدار کمی از مایع از مفصل زانو است. در طی این کار، یک سوزن کوچک به مفصل و مایع منتقل وارد می‌شود. این کار به روش استریلی انجام می‌شود. سپس مایع برای ارزیابی به آزمایشگاه ارسال می شود. این روش مخصوصا در صورتی مفید است که مفصل زانو، مشکوک به آلودگی باشد و یا برای تشخیص نقرس و اشکال مختلف آرتروز می‌تواند استفاده شود. اگر خون در مفصل،  به علت آسیب بافت‌ها دیده شود، خروج مایع می تواند درد را تسکین دهد.

 

درمان زانو درد چیست؟

درمان زانو درد نیز  به مانند مواردی که می‌توانند دچار زانو درد شوند، دارای تنوع است.

 

داروها

داروها ممکن است  برای درمان یک بیماری با زمینه‌ی  پزشکی یا برای تسکین درد تجویز شوند.

اگر شما از داروهای ضد درد، به صورتی  منظم برای زانو درد استفاده شوند ، باید پزشک از خود بخواهید آن‌ها  را ارزیابی کند.

 

فیزیوتراپی

گاهی اوقات تقویت عضلات در اطراف زانو، آن ها را پایدار تر می کند،  و به بهترین روش برای این کار،  حرکات مکانیکی تضمین شده است. این کار می تواند به جلوگیری از آسیب یا بدتر شدن آسیب کمک کند.

 

تزریق

 تزریق دارو به طور مستقیم، می‌تواند در پاره‌ای از اوقات برای درمان زانو درد شما کمک کننده باشد. دو  مایع شایع برای  تزریق عبارتند از  کورتیکواستروئیدها و روان کننده‌ها . تزریق کورتیکواستروئید می تواند به درمان آرتروز  و سایر التهابات زانو کمک کند. این کار معمولا بایستی برای چند ماه تكرار شوند. روان‌کننده‌ها  که شبیه به مایع موجود در مفصل زانوی شما هستند، می توانند به حرکت و کاهش زانو درد شما کمک کنند.

 

عمل جراحی

عمل بر روی زانو،  از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو تا جایگزینی کامل زانو را در بر می‌گیرد. جراحی آرتروسکوپی، یک روش جراحی بسیار رایج است،  که اجازه می دهد تا پزشک درون زانوی بیمار را از طریق چند سوراخ کوچک و یک دوربین فیبر نوری، با چشم خود بییند. جراح می تواند بسیاری از آسیب ها را تعمیر کرده و قطعات کوچک  استخوان‌ها یا غضروف‌های غلیظ را حذف کند. این یک روش معمول درمان سرپایی است.

جایگزینی جزئی از زانو : جراح بخش آسیب دیده زانو را،  با قطعات پلاستیکی و فلزی جایگزین می‌کند. از آنجایی که فقط بخشی از زانو در این جراجی جایگزین می‌شود، این روش، بهبودی  کوتاه تر به نسبت جابجایی کامل زانو دارد.

جایگزینی کامل زانو : در این روش، زانو با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌شود.

 

شما میتوانید با مراجعه به لیست پزشکان متخصص ارتوپدی سایت خانه پزشکان، لیست کاملی از بهترین متخصص های ارتوپد مشاهده نمائید.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص زانو

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

هنگام زانو درد، بالا انداختن یک قرص شاید آسان ترین راه باشد، اما این فقط یک درمان موقت و سریع است. این مسکن های بدون نیاز به نسخه شاید بتوانند درد و تورم مفاصل را آرام کنند، اما جنبه های منفی نیز دارند، از ناراحتی دستگاه گوارش گرفته تا بالا رفتن خطر حمله قلبی و سکته مغزی. با استفاده از یک یا دو مورد از روش هایی که در ادامه می گوییم خود را از مسکن ها خلاص کنید. این روش ها ایمن و تاثیر گذار هستند.

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص زانو

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص زانو