دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

بیماری دیستونی

تاریخ : 1396/08/12 بیماری دیستونی

دیستونی یک بیماری عصبی دردناک است که باعث می شود عضلات شما به حالت غیر طبیعی درآیند یا پیچ و تاب بخورند یا به لرزش بیفتند. دیستونی معمولا در یک عضله یا گروهی از عضلات شروع می شود، اما می تواند گسترش یابد. این اختلال ناشی از عملکرد غیرطبیعی در قسمتی از مغز است.در ادامه با بررسی عوامل بروز بیماری دیستونی به معرفی روشهای درمانی این عارضه خواهیم پرداخت.

 


حتما بخوانید: 9 اصل ساده پیشگیری از سکته مغزی با تغییر سبک زندگی


علت و درمان انواع بیماری دیستونی

دیستونی به صورت کانونی، قطبی یا عمومی تعریف شده است:

  • - دیستونی کانونی در یک گروه عضلانی قرار دارد
  • - دیستونی سه گانه بر دو یا چند ناحیه بدن متصل است
  • - دیستونی متمرکز بر هر دو پاها و حداقل یک قسمت دیگر بدن تاثیر می گذارد

دیستونی کانونی می تواند بر روی عضلات اطراف گردن (دیستونی گردن رحم یا تورتیکولیس)، چشمان شما (بلیفارو اسپاسم)، طناب های صوتی (اسپاسمودیسم) یا فک، زبان یا دهان (دیستونی اروماندیبولار) تاثیر بگذارد. گرفتگی در هنگام نوشتن، که بر عضلات بازو تاثیر می گذارد، نوعی دیستونی است. اگرفرد به دیستونی قبل از سن 20 سالگی مبتلا شود، احتمال دارد این بیماری از یک گروه از عضلات به دیگری یا به کل بدن شما گسترش یابد.

 

علت بیماری دیستونی

علت دقیق دیستونی اغلب ناشناخته است. یک اختلال ژنتیکی یا یک بیماری مانند بیماری پارکینسون، بیماری ویلسون یا یک اختلال عصبی دیگر گاهی اوقات باعث این بیماری است.

دانشمندان تحقیقاتی را برای تعیین علل ریشه ای دیستونیا انجام داده اند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به دیستونی معمولا در فعالیت مغز کنترل عضلات و حرکات فعالیت غیر طبیعی دارند. با این حال مشخص نیست که آیا این فعالیت غیر طبیعی ناشی از دیستونی است یا به علت آن ارتباط دارد.

تحقیقاتی در مورد سلول های عصبی درگیر در حرکت انجام شده است. یک مجموعه از سلول های عصبی، فعالیت عضلات درگیر در یک حرکت خاص را افزایش می دهند، در حالی که یک مجموعه دیگر فعالیت آن عضلات را در مقابل حرکت کاهش می دهند. شواهد نشان می دهد که در دیستونی، مجموعه ای از سلول های عصبی که قصد کاهش فعالیت ماهیچه های مخالف حرکت را دارند، به درستی عمل نمی کند. این اختلال ممکن است منجر به انقباض عضلات بیش از حد در ارتباط با دیستونی باشد.

درمان بیماری دیستونی

 درمان دیستونی

اگر شکل خفیفی از دیستونی دارید که بر سلامت شما اثر نمی گذارد، ممکن است به هیچ وجه نیازی به درمان نداشته باشید. در غیر این صورت، درمان علت اصلی دیستونی اگر مشخص شود، هدف اصلی در درمان شما است.

درمان شامل موارد زیر است:

  • - فیزیوتراپی
  • - داروهای آنتی کولینرژیک
  • - آرامبخش عضلانی
  • - داروهای موثر بر دوپامین
  • - توکسین بوتولینوم

در موارد شدید دیستونی، جراحی مغز معمولا تسکین دهنده است. نکات نهایی و اقدامات مورد نیاز تحت نظر دکتر مغز و اعصاب باید دنبال شود.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


سوزان فرهودی
1398/05/05

میخاستم بدونم آیا با تزریق دیستونی تیک برطرف میشه ؟؟؟

معرفی بیماری های متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

اسکیزوفرنی و راه های درمان

اسکیزوفرنی و راه های درمان

پژوهشگران پس از تحقیقات فراوان روی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی متوجه شدند با کمک گرفتن از داروهای ضدالتهابی می توانند بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی را درمان کنند و در پیشگیری از این بروز این عارضه قدمی بردارند!

اشنایی با انواع سر درد

اشنایی با انواع سر درد

سردرد می تواند پیامد مسموم شدن از مواد گوناگون، گرسنگی، عفونت، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا از غذا و یا نوشابه خیلی سرد باشد. علل جدی سردرد، مانند غده مغزی بسیار کم هستند و شما باید سریعاً علل عمومی این بیماری آزار دهنده را تشخیص داده، درمان کنید. سردردهای مسمومیت شامل خماری و سردردمربوط به پیامد داروها و مواد شیمیایی یا آلودگیهایی که شما به طور ویژه ای نسبت به آنها حساسیت دارید می باشد. سردردهای غذایی و ورزشی ممکن است مربوط به رهایی از مسمومیت باقی مانده از سوخت چربی بدن باشد .

آخرین مطالب پزشکی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آخرین مقالات پزشکان متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات