پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

تاریخ : 1394/10/14 علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

خونریزی از مقعد معمولا به خاطر بواسیر رخ می‌دهد که طی آن رگ‌های خونی در ناحیه‌ی مقعد به طور غیرعادی متورم می‌شوند. معمولا بروز یبوست در دوران بارداری طبیعی است٬ خصوصا در سه ماه‌ی پایانی و در نخستین هفته‌ها بعد از زایمان. اگر حین حرکات روده‌تان دچار فشار شده یا به سختی مدفوع می‌کنید٬ رگ‌های متورم در این شرایط خون می‌آیند. ترک خوردگی‌های پوست مقعد هم می‌تواند دلیل دیگر خونریزی از مقعد باشد. این ترک‌های دردناک در پوست مقعد می‌تواند به خاطر دفع دشوار مدفوع در نتیجه‌ی یبوست باشد که در دوران بارداری طبیعی است.
چه وقت باید بابت این مشکل به پزشک مراجعه کنم؟
سعی کنید اطلاعات دقیقی درباره‌ی خونریزی به دکتر بدهید. اگر در دستمال توالت یا در شلوارتان خون دیدید٬ در برخی موارد تشخیص این مسئله که خون از واژنتان می‌آید یا از مقعد٬ دشوار خواهد بود؛ اینجاست که به تشخیص پزشک نیاز دارید. البته خونریزی مقعد همیشه نشانه‌ای از مشکلات حاد در زنانی که در سن بارداری هستند محسوب نمی‌شود. اما پزشک برای اطمینان از این مسئله به شما آزمایش خواهد داد.
برای پیشگیری از این مسئله چه کار می‌توانم انجام دهم؟
هم بواسیر و هم ترک‌های پوستی مقعد اغلب به دلیل یبوست رخ می‌دهد. در اینجا به برخی راهکارهای پیشگیری از آنها اشاره می‌کنیم:
-سعی کنید آب زیاد بخورید. خوردن روزانه یک لیوان آبمیوه خصوصا آبمیوه‌ی طبیعی بسیار مفید است.
-ورزش منظم. پیاده‌روی٬ شنا و یوگا همه و همه برای درمان یبوست و تناسب اندام و سلامتی بسیار مفید است.
-به صدای بدنتان گوش دهید. هر وقت لازم دیدید حتما به حمام بروید و هیچوقت از آن فرار نکنید.
-اگر می‌خواهید مکمل‌های حاوی فیبر بدون نسخه تهیه کرده و مصرف کنید٬ حتما با پزشک خود در این باره مشورت کنید.
-سعی کنید روزانه غذاهای سرشار از فیبر مانند غلات٬ نان گندم و میوه‌های تازه و سبزیجات بخورید.
(منبع: mayoclinic)

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر زنان

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

بعضی وقت ها باید بیشتر مراقب خودمان باشیم ولی توجه چندانی به این مسئله نداریم. در حالی که همه ما به راحتی می توانیم بیمار شویم و هیچ استثنایی هم برای این موضوع وجود ندارد. گاهی می خواهیم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم ولی برعکس عمل می کنیم و به جای پیشگیری از بیماری، زمینه ابتلا به بیماری را فراهم می کنیم. بعضی وقت ها با خوددرمانی وضعیت بدتری را به وجود می آوریم و گاهی با به تعویق انداختن درمان، برای خود مشکلات زیادی را ایجاد می کنیم.

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

خونریزی از مقعد معمولا به خاطر بواسیر رخ می‌دهد که طی آن رگ‌های خونی در ناحیه‌ی مقعد به طور غیرعادی متورم می‌شوند. معمولا بروز یبوست در دوران بارداری طبیعی است٬ خصوصا در سه ماه‌ی پایانی و در نخستین هفته‌ها بعد از زایمان. اگر حین حرکات روده‌تان دچار فشار شده یا به سختی مدفوع می‌کنید٬ رگ‌های متورم در این شرایط خون می‌آیند. ترک خوردگی‌های پوست مقعد هم می‌تواند دلیل دیگر خونریزی از مقعد باشد.

آخرین مطالب پزشکی دکتر زنان

آخرین مقالات پزشکان دکتر زنان