یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

علت شب کوری چیست و چگونه درمان میشود؟

تاریخ : 1398/01/25 علت شب کوری چیست و چگونه درمان میشود؟

شب کوری

شب کوری نوعی از تناقضات چشمی است که افرادی که به آن مبتلا هستند در شب دید بسیار کمی دارند و اغلب دیدشان در شب خیلی کم است ولی این بدین معنا نیست که اصلا نتوانند چیزی را ببینند بلکه به سختی می بینند و در رانندگی به مشکل بر میخورند. برخی از نمونه های شب کوری قابل درمان هستند و برخی دیگر درمانی ندارند . برای این مورد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا دلیل بوجود آمدن آن را برایتان مشخص کند.

 

علائم شب کوری

تنها علامت نشان دهنده ی شب کوری این است که در شب هنگام دیدتان بسیار کم می شود . معمولا دید مانند زمانی می شود که به یک لامپ پر نور نگاه کرده اید و همه جا برایتان تاریک می شود و یا زمانی که از نور آفتاب به داخل یک اتاق می روید و در ابتدا همه جا تاریک است . در زمان رانندگی نیز به خصوص زمانی که افراد از نور بالا استفاده کنند دیگر نمی توانید جایی را ببینید.

 

علل شب کوری

برخی از شرایط ممکن است منجر به بروز شب کوری شود که عبارتند از:

نزدیک بینی و یا تاربینی زمانی که جسم دوری را مشاهده می کنید .

آب مروارید و یا تیره شدن عدسی چشم .

تیره و تا شدن رنگدانه های شبکیه .

سندرم آشر که نوعی سندرم ژنتیکی است که هم بینایی و هم شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

افراد مسن تر معمولا بیشتر در معرض مبتلا به آب مروارید هستند بنابراین نسبت به کودکان و جوانان بیشتر در معرض خطر شب کوری قرار دارند. معمولا در سرتاسر جهان و به علت کمبود ویتامین آ بسیاری از افراد به شب کوری مبتلا می شوند . ویتامین آ یا رتینول نقش مهمی برای فرستادن تصاویر به شبکیه ی چشم دارد . افرادی که دیابت دارند و گلوکوز خون شان بالاست معمولا بیشتر در معرض آب مروارید هستند و در نتیجه بیشتر در معرض شب کوری خواهند بود.

 

درمان شب کوری

پزشک پس از معاینات لازم می تواند شب کوری را تشخیص دهد . گاهی اوقات آزمایش خون نیز از فرد گرفته می شود که با آن میزان ویتامین آ و گلوکز خون تان تعیین می شود. اگر شب کوری در اثر کمبود ویتامین آ، آب مروارید و نزدیک بینی رخ داده باشد قابل درمان است. لنزهای طبی و عینک در مورد نزدیک بینی معمولا در شب و روز برای بهبود بینایی تجویز می شوند. در صورت داشتن آب مروارید پزشک با انجام عمل جراحی آن را برطرف می کند. در صورت کمبود ویتامین آ، پزشک مکمل هایی را برایتان می نویسد که باید به موقع و طبق دستور مصرف شود.

اگر شب کوری به دلایل ارثی باشد درمان ندارد زیرا با عمل جراحی و استفاده از عینک پزشک نمی تواند عیوب شبکیه را برطرف کند. این افراد باید از رانندگی در شب بپرهیزند.


دکتر ساسان وجودی

جراح و متخصص بیماری های چشم

جراحی بیماری های شبکیه و لیزر ضایعات شبکیه

فوق تخصص جراحی و لیزر شبکیه (رتین)

جراحی مدرن کاتاراکت (فیکو)

جراحی عیوب انکساری لازک و فمتولیزیک

نشانی: تهران - خیابان شریعتی - بالاتر از میرداماد - خیابان منظرنژاد - پلاک ۵۸ - طبقه دوم - واحد ۵

تلفن همراه: 09124261779

شماره تماس: 26703882 - 26703885

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص شبکیه چشم

علت مهم نزدیک بینی

علت مهم نزدیک بینی

کار زیاد با کامپیوتر می تواند تاثیرات منفی زیادی روی سلامت چشمان ما بگذارد و موجب تغییرات زیادی در دید ما شود نزدیک بینی از شایع ترین عوارض ناشی از صرف وقت زیاد با مانیتو و صفحه های الکترونیکی مانند موبایل است

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص شبکیه چشم