جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

علت و نحوه درمان زردی در کودکان چگونه است؟

تاریخ : 1397/03/04 علت و نحوه درمان زردی در کودکان چگونه است؟

زردی چیست؟

زردی یک بیماری شایع، موقت و بی ضرر در نوزادان تازه متولد شده است. این بیماری بر روی نوزادان کامل و زودرس تأثیر می گذارد و معمولا در طول هفته اول زندگی نوزاد ظاهر می شود.

زردی زمانی رخ می دهد که یک ماده طبیعی در خون به نام بیلی روبین ایجاد می شود. بیلیروبین یک رنگدانه نارنجی / قرمز در خون است. بیلیروبین با تجزیه عادی گلبول های قرمز تولید می شود. برای همه افراد، سطح بیلیروبین خون پایین است. همانطور که بیلی روبین شروع به ساخت می کند، آن را بر روی بافت چربی زیر پوست قرار می دهد و باعث می شود پوست کودک و سفیدی چشم نوزاد زرد شود.

 

درمان زردی چگونه است؟

سطح بالایی از بیلی روبین در خون می تواند باعث هایپر بیلی روبین شود. این سطح بالا می تواند برای یک کودک خطرناک باشد. مهم است که نمونه های خون دوره ای برای بررسی سطح بیلی روبین و در صورت لزوم برای درمان زردی برای اطمینان از رشد سالم کودک انجام شود. تغذیه نوزاد هر 2 تا 3 ساعت توصیه می شود که سطح زردی را کاهش دهد. در صورت تغذیه با شیر مادر، اگر بیلی روبین با تغذیه مکرر از بین نرود، مکمل ممکن است توسط متخصص اطفال توصیه شود. فتوتراپی با یا بدون بیلی بلنکت شایعترین نوع درمان زردی است. این درمان برای چند روز مورد استفاده قرار می گیرد تا کبد به اندازه کافی بالغ شود تا بیلی روبین خود را اداره کند.

زردی در کودکان

فتوتراپی چیست؟

برخی از زردی های "نرمال" در عرض یک یا دو هفته بدون درمان ناپدید خواهند شد. سایر نوزادان به علت شدت زردی، علت زردی یا مدت زمانی که زردی ظاهر می شود، نیاز به درمان دارد.

فتوتراپی (درمان نوری) فرآیند استفاده از نور برای از بین بردن بیلی روبین در خون است. پوست و خون نوزاد شما این امواج نور را جذب می کنند. این امواج نور جذب پوست و خون کودک شما می شود و بیلی روبین را به محصولاتی تبدیل می کند که می توانند از طریق سیستم خود دفع کنند.

 

مقاله پیشنهادی : مدیریت و پیشگیری مشکلات بین کودکان و خانواده

 

در طول بیش از 30 سال، درمان فتوتراپی در بیمارستان توسط یک ردیف از چراغ ها یا نور افکن هایی که به در یک فاصله مشخص از نوزاد قرار دارد، استفاده شده است. این باعث می شود که نور مستقیم بر روی کودک بدون لباس (با پوشک) بتابد و البته چشم کودک باید با پد های نرم مخصوص نیز محافظت شود و پوشیده شود. امروزه پیشرفت های فن آوری به سیستم جدید فتوتراپی منجر شده است که به درمان مؤثر بدون دردسر های درمان فتوتراپی سنتی کمک می کند.

علت و نحوه درمان زردی در کودکان چگونه است

آیا عوارض جانبی در استفاده از فتوتراپی وجود دارد؟

نوزادان تحت هر نوع درمان فتوتراپی دفع مکرر مدفوع که گاهی سبز رنگ هستند، دارند. این طبیعی است زیرا این بدین معنی است که بدن بیلی روبین را از بین می برد. این موقت خواهد بود و باید بعد از درمان متوقف شود. اگر پس از درمان متوقف نشد، با متخصص اطفال خوب تماس بگیرید.

 

مقاله پیشنهادی : علت و درمان دل درد در کودکان

 

بیلی بلنکت چیست؟

پزشک شما ممکن است بیلی بلنکت را به عنوان جایگزین و یا درمان اضافی برای زردی کودک شما تجویز کند . این سیستم از فیبر نوری استفاده می کند و تکنولوژی پیشرفته را در درمان فتوتراپی که در بیمارستان یا خانه است ارائه می دهد .

بیلی بلنکت بالاترین سطح نور در دسترس برای درمان نوزاد شما را فراهم می کند . این شکل نور نیز در نور خورشید یافت می شود . قدرت نور ناشی از بیلی بلنکت به همان اندازه است ، با این حال امن تر است زیرا بیلی بلنکت انرژی فوق العاده فرابنفش و مادون قرمز مخرب را فیلتر می کند .

منبع: med.umich.edu


پزشکان مرتبط

 

دکتر علیرضا سینا

دکتر علیرضا سینا

فوق تخصص کلیه کودکان

دکتر حامد شفق

دکتر حامد شفق

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان

دکتر مهرناز شهرستانی

دکتر مهرناز شهرستانی

متخصص کودکان و نوزادان

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر کودکان

آخرین مطالب پزشکی دکتر کودکان

آخرین مقالات پزشکان دکتر کودکان