خانه پزشکان

پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸

علل، علائم و درمان شناورها در چشم

تاریخ : 1398/01/21 علل، علائم و درمان شناورها در چشم

شناورها کدامند؟

همان طور که از نامشان پیداست، شناورها معمولا کوچک، به رنگ سیاه و مانند نقطه، موج دار یا برجسته هستند که معمولا حرکت می کنند و با حرکتشان گویی چشم فرد حرکت می کند و خیلی در پشت زمینه ی چشم که گویی دیواری سفید و درخشان است نمایان می شوند.

 

چه عواملی منجر به بروز شناورها در چشم می شود؟

معمولا برخی از شرایط و عللی که در چشم ممکن است بوجود آید سبب بروز این شناورها در چشم می گردد برخی از آن عوامل عبارتند از:

تغییر در زجاجیه: کناره ی بخش سیاهی چشم با ماده ای ژله ای مانند که شبیه جواهر شفاف است پر شده که به آن زجاجیه می گویند. زجاجیه به شبکیه متصل است که بسیار نازک، دارای بافت بسیار حساسی است که در سطح کناری چشم قرار گرفته است. مانند فیلم یک دوربین، سلول های موجود در شبکیه نورهای دریافت شده را به ضربه های الکتریکی تبدیل می کنند. این ضربه های الکتریکی به وسیله ی عصب های بینایی به مغز فرستاده می شوند که در نهایت به شکل تصویر در می آیند .

با افزایش سن ، بخش ژله ای مانند زجاجیه بیشتر حالت مایع پیدا می کند و بخش های مختلف زجاجیه می توانند منقبض شده و غلظت چسبناکی پیدا می کنند . این حالت منجر به بروز شناور در چشم می شود.

جداسازی زجاجیه ی پیشین: با مایع شدن زجاجیه ، اندازه ی آن کوچک شده و از کنار شبکیه دور می شود که به این حالت جداسازی زجاجیه ی پیشین می گویند. در بسیاری از افراد این حالت در حال پیشرفت است اما هیچ گونه علائمی که نشان دهنده ی آن باشد وجود ندارد  اما در برخی از افراد شناورهای جدید دیده می شود . به طور کلی جداسازی زجاجیه در امور چشمی امری اورژانسی نمی باشد.

 

در چشم خود شناور دیدیم چه باید بکنیم ؟

در صورت مشاهده ی شناور در چشم باید نزد چشم پزشک رفته تا بررسی های مورد نیاز را برایتان انجام دهد. چشم پزشک ممکن است وسیله ی بسیار کوچکی را درون چشم بفرستد تا لبه های دورتر شبکیه را که با بررسی های معمولی قابل رویت نیست را ببیند . هرکسی که قبلا سابقه ی وجود شناور در چشم داشته و دوباره آن را مشاهده کرده برای معاینه باید نزد پزشک برود زیرا ممکن است نشانی از اشک شبکیه و یا جداسازی شبکیه باشد .

 

درمان شناورها

در همه ی موارد باید علل درونی که منجر به بروز شناورها شدند درمان شود. هر گونه عللی از جمله خون ریزی یا التهاب باید بررسی و درمان شوند . در برخی موارد بنابر تشخیص پزشک باید بیمار چکاب های دوره ای را انجام دهد تا مطمئن شود که شکستگی یا اشک در شبکیه وجود ندارد. تنها راه از بین بردن شناورها از طریق عمل جراحی است که آن ها را بر می دارند.


دکتر محمدرضا منصوری

جراح و متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه و لیزر جراحی عیوب انکساری با لیزر

نشانی: تهران - ملاصدرا-بین شیراز و شیخ بهایی-جنب بانک ملت-ساختمان85-پلاک109-واحد203

شماره تماس: 88057081-88057082-88057083

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص شبکیه چشم

علت مهم نزدیک بینی

علت مهم نزدیک بینی

کار زیاد با کامپیوتر می تواند تاثیرات منفی زیادی روی سلامت چشمان ما بگذارد و موجب تغییرات زیادی در دید ما شود نزدیک بینی از شایع ترین عوارض ناشی از صرف وقت زیاد با مانیتو و صفحه های الکترونیکی مانند موبایل است

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص شبکیه چشم