پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

علل و عوامل شایع درد زانو در زنان و نحوه درمان آن

تاریخ : 1396/07/29 علل و عوامل شایع درد زانو در زنان و نحوه درمان آن

در ادامه به بررسی عواملی می‌پردازیم که متفاوت از مردان، موجب درد زانو در زنان می‌شود.


حتما بخوانید: داروهای طبیعی برای درمان زانو درد


علل شایع درد زانو در زنان

زنان بیشتر از مردان از آسیب زانو رنج می برند. حتی در زنانی که آسیب حادی را تجربه نمی کنند، شکایت در مورد درد زانو رایج است. برخی عوامل فیزیولوژیک خاص زنان را نسبت به صدمات زانو آسیب پذیر تر می کند.

تفاوت آناتومی پا در زنان

همه ما آناتومی عمومی مشابهی داریم، اما تفاوت های خاصی بین مردان و زنان وجود دارد. زنان معمولا پایین تنه پهتری نسبت به مردان دارند. علاوه بر این، آنها انحنای داخلی بیشتری در استخوان ران از ران پا به زانو دارند. این تفاوت های آناتومی می تواند زنان را به برخی از انواع درد زانو سوق دهد.

زنان از عضلاتشان متفاوت از مردان استفاده می کنند

حتی هنگام انجام اقدامات مشابه مانند لگد زدن توپ، برخی شواهد نشان می دهد که مردان و زنان گروه های عضلانی اصلی خود را به طور متفاوتی به کار می گیرند. به عنوان مثال، محققان پزشکی ورزشی، زنان و مردان را در ضربه به توپ فوتبال مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که مردان برای لگد زدن با پاعضله خم کننده ران پا و عضله دور کننده (عضلات بیرونی) گیرش عقبی را بیشتر از زنان فعال می کنند. همچنین تفاوت هایی در میزان چاقی بین مردان و زنان وجود دارد.

همه این تفاوت ها در عملکرد عضالات با هم ممکن است بیشتر باعث شود که زنان از پارگی رباط صلیبی قدامی یا ACL رنج ببرند. نحوه به کارگیری عضلات مختلف ممکن است باعث ایجاد درد زانو مزمن ناشی از فعالیت های خاص شود.

عوامل هورمونی ممکن است باعث درد زانو را در زنان تشدید کند

هم مردان و هم زنان هورمون استروژن تولید می کنند، اما زنان آن را در مقادیر بیشتری تولید می کنند. این سطوح بالاتر از استروژن در گردش، دوره های تولید مثل زنان را تنظیم می کند، اما استروژن نیز ممکن است برای مفاصل بد باشد. سطوح بالاتر استروژن با تغییرات در تشکیل فیبروبلاست ها، سلول هایی که کلاژن را در بافت همبند تولید می کنند، مرتبط است. علاوه بر این، استروژن می تواند در حفظ آب در بافت نرم زانو تاثیر  بگذارد. به طور خلاصه، این اثرات استروژن می تواند رباط ها را تضعیف کند و آنها را بیشتر آسیب پذیر کند، مانند کشش یا پاره شدن ACL.

اگر از درد زانوها رنج می برید، یک جراح ارتوپد می تواند کمک کند. متخصصان ارتوپد می توانند عواملی را که موجب درد زانو شما می شوند را شناسایی کنند و گزینه های مناسب درمان مانند درمان فیزیوتراپی یا جراحی ارتوپدی را پیشنهاد دهند. از این رو پیشنهاد می‌کنیم از یکی بهترین پزشکان فوق تخصص جراحی زانو مشاوره بگیرید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص زانو

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

داروهای طبیعی برای درمان زانو درد

هنگام زانو درد، بالا انداختن یک قرص شاید آسان ترین راه باشد، اما این فقط یک درمان موقت و سریع است. این مسکن های بدون نیاز به نسخه شاید بتوانند درد و تورم مفاصل را آرام کنند، اما جنبه های منفی نیز دارند، از ناراحتی دستگاه گوارش گرفته تا بالا رفتن خطر حمله قلبی و سکته مغزی. با استفاده از یک یا دو مورد از روش هایی که در ادامه می گوییم خود را از مسکن ها خلاص کنید. این روش ها ایمن و تاثیر گذار هستند.

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص زانو

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص زانو