یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

عمل پی آر کی (PRK) چیست؟

تاریخ : 1398/01/25 عمل پی آر کی (PRK) چیست؟

عمل جراحی پی آر کی (PRK)

کراتکتومی فوتوفرکتیو نوعی عمل جراحی انکساری چشم می باشد. در این جراحی از نوعی لیزر برای برطرف کردن عیوب انکساری چشم استفاده می شود. در این روش پزشک از لیزر برای تغییر شکل قرنیه ی چشمتان استفاده می کند و کمک می کند که نور در شبکیه ی چشم متمرکز شود . این روش برای افراد نزدیک بین، دوربین و آستیگمات مناسب است. بعد از این عمل معمولا نیازی به عینک و لنز طبی نخواهید داشت اما در برخی افراد باید از عینک همچنان استفاده کنند.

اگر خشکی چشم دارید و یا قرنیه تان نازک است این روش خوبی برایتان می باشد زیرا روش های جراحی دیگر مانند لیزیک برای این افراد مناسب نیست. همچنین اگر فرد پرکاری هستید و یا شغل پر جنب و جوشی دارید این عمل نسبت به سایر عمل های مشابه برایتان کاربردی تر است زیرا در این روش برشی ایجاد نمی شود. افرادی که آب مروارید دارند معمولا همراه آن این عمل را انجام می دهند تا دیدی بهتری داشته باشند. سن مناسب این عمل بالای هجده سال است. برای انجام این عمل نمره ی چشمتان نسبت به سال قبل نباید تغییر کرده باشد. زنان بارداری نمی توانند این عمل را انجام دهند. اگر سابقه ی عفونت چشم نیز دارید این عمل برایتان مناسب نیست.

برای انجام این عمل ابتدا باید آزمایشات و معاینات لازم توسط پزشک برایتان انجام شود. تست بینایی برای کنترل اینکه نمره ی چشمتان عوض نشده باشد. پزشک باید مطمئن شود که چشمتان مشکل یا بیماری دیگری ندارد تا در حین عمل مشکل ساز نشود. پزشک باید سطح قرنیه تان را اندازه گیری کند تا بر اساس آن لنز مناسبی برایتان بسازد. همچنین باید اندازه ی مردمک تان را اندازه بگیرد.

این عمل معمولا پانزده دقیقه زمان می برد و پزشک با استفاده از قطره چشمتان را بی حس می کند . با استفاده از ابزاری چشم تان را کامل باز نگه می دارد و سپس لایه بالایی از سلول های قرنیه را با لیزر، الکل و یا ابزار دیگری برداشته و با استفاده از لیزر فرم قرنیه تان را تغییر می دهد .

بعد از جراحی پزشک چشم تان را بانداژ کرده و محافظ رویش قرار می دهد . بعد از عمل نیاز به بستری شبانه ندارید و می توانید به خانه رفته و استراحت کنید . معمولا نباید تا هفته ی اول رانندگی کنید . معمولا در دو الی سه روز اول چشم درد خواهید داشت که پزشک با داروی مسکن آن را کم می کند . معمولا تا یک ماه اول نیز باید از قطره ی چشمی مخصوص استفاده کنید و باید تا چند وقت هنگام بیرون رفتن از خانه از عینک آفتابی استفاده کنید.


دکتر محمد حسن شاه حیدری

متخصص چشم پزشک

فوق تخصص شبکیه چشم

دکتر چشم پزشک

دکتر شاه حیدری متخصص شبکیه چشم

فارغ التحصیل چشم پزشکی از دانشگاه شهیدبهشتی

فارغ التحصیل فلوشیپ شبکیه از دانشگاه شهید بهشتی

استاد دانشگاه و از پزشکان بیمارستان فارابی معتبرترین بیمارستان چشم پزشکی ایران

انجام عمل جراحی لیزیک, لازک , PRK, جهت برداشتن عینک اصلاح عیوب انکساری با لیزر با پیشرفته ترین دستگاه ها

انجام عمل جراحی کاتارکت ( آب مروارید ) با لیزر در کمترین زمان ممکن و سرپایی بدون نیاز به بیهوشی

انجام کلیه لیزرهای شبکیه جهت کنترل خونریزی و عوارض دیابت

انجام کلیه جراحی های فوق تخصصی شبکیه از جمله درمان پارگی های شبکیه، خونریزی های شبکیه انجام جراحی های مجرای اشکی تشخیص و درمان عوارض چشمی ناشی از دیابت

معاینه و درمان عوارض چشمی نوزادان نارس

نشانی: تهرانپارس، فلکه سوم، ابتدای خیابان ۱۹۶ غربی، نبش طاهری جنوب، ساختمان پزشکان تهرانپارس

تلفن همراه: 09104565905

شماره تماس: 77863526

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص شبکیه چشم

علت مهم نزدیک بینی

علت مهم نزدیک بینی

کار زیاد با کامپیوتر می تواند تاثیرات منفی زیادی روی سلامت چشمان ما بگذارد و موجب تغییرات زیادی در دید ما شود نزدیک بینی از شایع ترین عوارض ناشی از صرف وقت زیاد با مانیتو و صفحه های الکترونیکی مانند موبایل است

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص شبکیه چشم