دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

عوامل ابتلا به سندرم پرش عضلانی خوش‌خیم (فاسیکولاسیون) و نحوه درمان آن

تاریخ : 1396/10/01 عوامل ابتلا به سندرم پرش عضلانی خوش‌خیم (فاسیکولاسیون) و نحوه درمان آن

سندرم پرش عضلانی خوش‌خیم یا فاسیکولاسیون یا ماهیچه‌لرزه شامل لرزش عضلانی، مورمور شدن یا بی‌حسی در یک یا چند عضله است. اغلب تکان ناگهانی عضلات نگرانی چندانی ایجاد نمی‌کند اما بسیاری از افراد همچنان برای جلوگیری از مشکلات پیشرفته‌تر به پزشک متخصص ارتوپدی یا فوق تخصص مفاصل و عضلات(روماتولوژی) برای درمان آن مراجعه می‌کنند.

سندروم پرش عضلانی خوش‌خیم بسیار نادر رخ می‌دهد و ممکن است با اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا همان بیماری لو ژیگر اشتباه گرفته شود. با توجه به عدم درک تفاوت میان این عوارض، تشخیص و تعیین نهایی عارضه بایستی توسط پزشک متخصص صورت گیرد. درمان پرش عضلانی بر کنترل نشانه‌ها و کاهش سطح فشار و استرس ناشی از آن برای حفظ کیفیت زندگی فردی، تمرکز دارد.


حتما بخوانید: چرا خوابیدن روی پهلوی چپ برای بدن مفید است؟


سندرم خوش‌خیم پرش عضلانی چیست؟

افراد مبتلا به سندروم ماهیچه‌لرزه ممکن است پرش و تکان و یا بی‌حسی‌هایی را در عضلات خود احساس کنند. توجه داشته باشید که لرزش عضلانی امری طبیعی و برای هر فردی ممکن است اتفاق بیافتد. لرزش پلک چشم و یا عضلات پا از نمونه‌های شایع است. در نمونه بی‌خطر این لرزش آن‌قدر سریع است که توسط فرد حس شود اما حرکت تند و سریع در جهت عضلات ایجاد نخواهد کرد.

عضلات از بافت‌های عضلانی و فیبرهای عصبی تشکیل می‌شوند که باهم به این بخش از بدن تحرک بلافاصله‌ای را می‌بخشند. پرش عضلانی زمانی اتفاق می‌افتد که اختلالی در میان کار این دو بخش عضلات صورت گرفته و این عارضه خارج از کنترل مغز است به‌طوری‌که نتیجه این تحرکات غیرقابل پیش پینی هست.

افراد مبتلا به سندروم پرش عضلانی خوشم خیم این حرکات و مورمور شدن را به‌طور مداوم در یک یا بیش از یک عضله را حس می‌کنند. این مشکل درنهایت می‌تواند به‌طور مزمن رخ دهد به‌طوری‌که برای مدتی فرد را درگیر و با مدتی غیبت مجدداً بازگردد. این تحرکات ناخوشایند ممکن است به‌طور تصادفی در هر یک از عضلات رخ‌داده و در مرور زمان بهتر یا بدتر شود.

عوامل

عوامل ابتلا به سندرم پرش عضلانی خوش‌خیم (فاسیکولاسیون) و نحوه درمان آن

ابتلا به سندورم پرش عضلانی خوش‌خیم نادر است و همچنان عامل اصلی ابتلا به آن ناشناخته مانده اما یک نظریه این مشکل را به عفونت‌های ویروسی ربط می‌دهد.

جدا از این نوع بیماری، مجرد بروز پرش عضلانی حتی بدون ابتلا به این نوع از سندورم می تواند از عوامل متعددی ازجمله مواد و داروهای آلرژی‌زا نیست نشأت گیرد.

داروهایی زیر می‌توانند در بروز سندورم پرش لرزه نقش داشته باشند:

 • - بتا آگونیست ها
 • - کلرفنیرامین
 • - درامامین
 • - دیفن هیدرامین (بنادریل)
 • - نورتریپتیلین (پامولور)
 • - متیل فنیدات (ریتالین)
 • - Pseudoefhedrine

این لرزه‌ها معمولا با قطع مصرف داروهای فوق متوقف‌شده و سندورم ماهیچه‌لرزه را دیگر تجربه نخواهد کرد. تکان خوردگی عضلات همچنین می‌تواند نتیجه ضربه خوردن، زخم و یا نشانه‌ای از افسردگی یا اضطراب باشد. این لرزش‌ها همچنین ممکن است با دیگر بیماری‌هایی مرتبط با استرس مانند سندرم روده تحریک‌پذیر، سوزش سر دل و سردرد نیز مرتبط باشد.

برخی از افراد که در بعضی از مواد معدنی مانند کلسیم یا منیزیم کمبود دارند؛ لرزش ماهیچه در آن‌ها نیز مشاهده‌شده است. برخی دیگر از عوامل سطحی و فعالیت مانند موارد زیر نیز در بروز این بیماری نقش دارند.

نشانه‌ها

عوامل ابتلا به سندرم پرش عضلانی خوش‌خیم (فاسیکولاسیون) و نحوه درمان آن

نشانه‌های سندروم ماهیچه‌لرزه خوش‌خیم در هر فرد ممکن است متفاوت باشد اما نشانه مشترک در اکثریت آن‌ها، لرزش مداوم یک یا دو عضله در بدن است. بروز این لرزش در هر جای بدن ممکن است اما به‌طور معمول این لرزش‌ها برای مدت طولانی در یک نقطه متمرکز خواهد شد.

این لرزش‌ها بیشتر در زمان استراحت قابل تشخیص هستند ­و ممکن است در برخی مواقع درد یا ضعف را نیز در نواحی لرزش حس نمود.

طبق یک گزارش، حدود 70 درصد از افراد لرزش ماهیچه را احساس می‌کنند و از میان این افراد، بی‌حسی، درد و لرزش‌های کوچک را نیز ممکن است در خود تجربه نمایند.

باوجود عدم شفافیت ارتباط استرس و اضطراب با این بیماری، بسیاری از افراد وخیم‌تر شدن شرایط را با افزایش استرس روزمره، گزارش کرده‌اند. باوجود مشارکت تمامی بیماران در لرزش، نشانه‌های زیر می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد.

 • - عدم توانایی ورزش کردن
 • - خارش عضلات
 • - حرکت ناگهانی و یا ناخواسته عضلات فرد
 • - سفتی
 • - خستگی جامع
 • - نشانه‌های اضطراب مانند گرفتگی گلو، تنگی نفس و سردرد

حتما بخوانید: شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی مچ‌ پا و نحوه درمان هرکدام از آن‌ها


تشخیص

در هنگام تشخیص سندروم پرش عضلانی خوش‌خیم، دکتر شما به مجموعه موارد متعددی در شما نگاه می‌اندازد. ممکن است آزمون‌هایی در مورد واکنش‌پذیری و سرعت عمل تاندون ها نیاز باشد و از شما در مورد سوابق دارویی، پزشکی، شخصی و سطح استرس پرسیده خواهد شد. ممکن است بررسی‌هایی نیز بر توانایی و مقاومت عضلات، صورت گیرد. دیگر بررسی‌ها نیز ارتباط و یا نقش دیگر اختلالات مانند MS را در این عارضه مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

اگر دکتر شما به این نتیجه برسد که شرایط وخیم‌تر از حد معمول خود است؛ ممکن است ارزیابی‌های عصبی، کارآمدی جریان خون  و الکترومیگورافی نیز برای شناسایی آسیب‌های عصبی، نیاز شود. سندورم پرش عضلانی خوش‌خیم ارتباطی با آسیب عصبی ندارد اما شناسایی آن می‌تواند وجود دیگر اختلالات را روشن نماید.

درمان

اضطراب را می‌توان با مصاحبه و افزایش ارتباط کاهش داد به‌ طوری‌ که نگهداری از گیاه و یا حیوانات مفید خانگی می‌تواند مؤثر باشد. به‌محض شناسایی این بیماری، درمان بر روی  مدیریت نشانه‌های برآمده متمرکز خواهد شد.

در حال حاضر روش درمان قطعی و دائمی برای از بین بردن نشانه‌های این بیماری وجود ندارد. بااین‌حال دکتر شما ممکن است درمان‌های دارویی برای رفع لرزش و گرفتگی را تجویز نماید. برخی داروهای ضدالتهاب و آرام‌کنندگان عضلات می‌توانند در تسکین درد و خستگی و درمان التهاب، مؤثر باشند. در صورت شناسایی کمبود مواد معدنی، ممکن است نیاز به مصرف مکمل‌ها نیز در برنامه وی قرار گیرد.

با توجه به ارتباط بین این سندروم و اضطراب و استرس، افراد مبتلا بایستی تا حد ممکن میزان فشار روانی و ذهنی روزمره را کاهش دهند.

از روش‌های زیر برای کاهش استرس و اضطراب استفاده نمایید.

•    - مدیتیشن با استفاده از یوگا یا گوش دادن به موسیقی آرامش‌دهنده

•    - گذراندن وقت با گیاه و یا حیوانات مفید خانگی

•    - بهره‌مندی از برنامه غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی

•    - مصرف مواد پروبیوتیک که می‌توان آن را در ماست، کفیر، کرفس و کلم ترش یافت.

درمان سندورم پرش لرزه خوش‌خیم شاید یک چالش بزرگ باشد اما با تغییر سبک زندگی می تاوند تا بخش بزرگی از آن را کنترل کرد.

اگر نشانه‌های این بیماری تداوم‌یافته، حادتر شده یا در کیفیت و امور زندگی او مداخله نماید؛ مراجعه به پزشک متخصص ضرورت می‌یابد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص تروما

آخرین مطالب پزشکی متخصص تروما

آخرین مقالات پزشکان متخصص تروما