یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

عوامل بروز افتادگی چشم و 8 درمان طبیعی برای پلک‌های افتاده

تاریخ : 1396/11/19 عوامل بروز افتادگی چشم و 8 درمان طبیعی برای پلک‌های افتاده

عوامل بروز افتادگی چشم و 8 درمان طبیعی برای پلک‌های افتاده

با نزدیک شدن به پیری می‌توان چروک و افتادگی پوست را پیش‌بینی کرد اما اگر این افتادگی در ناحیه پلک آن‌قدر باشد که محدوده دید ما را در برگیرد؛ می‌تواند مشکلات بسیاری را برای زندگی ما ایجاد کند. از این‌ رو این افتادگی که با نام پتوز یا بلفاروپتوزیس شناخته می‌شود را باید جدی گرفت و نسبت به پیشگیری و نحوه درمان آن آگاه بود.

 

حتما بخوانید: سندرم خشکی چشم | علائم، تشخیص و درمان

 

در کنار نشانه‌ای از پیری معمول اما پتوز می‌تواند علامتی از یک خطر اختلال و بیماری عضلانی و عصبی باشد از این رو در صورت مشاهده افتادگی پلک حاد و پتوز بهتر با پزشک متخصص چشم مشاوره کنید به‌خصوص اگر این مشکل ناگهانی به وجود آید.

این مشکل می‌تواند در هر سنی رخ دهد و تفاوتی از نظر شیوع در میان دو جنسیت یا اقوام وجود ندارد. گاهی این افتادگی ممکن است خفیف و گاهی آن‌قدر شدید باشد که محدوده دید را بپوشاند. ازآنجاکه کودکان از ابتدای تولد نیز ممکن است به این بیماری دچار شوند؛ بهتر است مراجعه و بررسی‌های پزشکی مرتب برای چشم کودک را در نظرگیرید.

به‌طورکلی برای کودکان و بزرگ‌سالان روشی برای پیش‌گیری از این شرایط وجود ندارد اما در عوض روش‌های درمانی مرسوم و طبیعی در دسترس است که می‌تواند کمک‌کننده باشد. برای درمان هر دو نوع جراحی و بدون جراحی وجود دارد و انتخاب نوع درمان بر اساس شرایط هر فرد متفاوت است. بسیار ضروری است که معاینه چشم مرتب را در نظر گرفته و تمامی عوامل بروز این بیماری را در نظر گرفته و سطح سلامتی جسم خود را در حالت مطلوبی نگه‌دارید.

پتوز چیست؟

پتوز شرایط جسمانی است که یکی یا هر دو پلک چشم افتاده می‌شوند. این افتادگی می‌تواند ناچیز و گاهی شدید باشد. و این مشکل به این دلیل رخ می‌دهد که عضلات حرکت دهنده پلک در معرض خطر قرار می‌گیرند.

انواع پتوز

 • - پتوز آپونئوروتیک – شایع‌ترین نوع مرتبط با پیری به‌طوری‌که ماهیچه بیش‌ازحد کش آمده به‌طوری‌که به‌راحتی به حالت قبل خود بازنمی‌گردد. این مشکل می‌تواند به دلیل مالش بیش‌ازحد و یا استفاده طولانی‌مدت از لنز رخ دهد.
 • - پتوز نوروژنیک
 • - پتوز میوگنیک
 • - پتوز مکانیکی
 • - پتوز ناشی از ضایعه
 • - پتوز مادرزادی

علائم و نشانه‌های پتوز

 1. افتادن پلک چشم قابل‌مشاهده در مقابل آینه
 2. کشاندن سر به عقب برای دیدن از زیر پلک
 3. بالا بردن ابرو برای دید بهتر
 4. خشکی چشم
 5. خیسی چشم
 6. خسته به نظر رسیدن
 7. درد خفیف درون و اطراف چشم

پتوز گاهی مشابه اختلال پوستی درماتوکالیز و آویزان شدن پوست می‌شود. در صورت مشاهده این مشکل در اسرع وقت به متخصص چشم‌پزشک مراجعه نمایید.

عوامل بروز پتوز چشم و 8 درمان طبیعی برای پلک‌های افتاده

عوامل و موارد بروز خطر

درحالی‌که بالا رفتن سن شایع‌ترین عامل است اما موارد دیگری در بروز و یا افزایش خطر ابتلا نقش دارند.

 • - بالا رفتن سن
 • - زخم و یا پارگی
 • - عفونت یا تومور پلک
 • - تومور داخل سوکت چشم
 • - اثر جانبی جراحی آب‌مروارید
 • - عارضه جانبی از جراحی اصلاح چشم، مانند لیزیک، PRK، LASEK، RLE و...
 • - مشکلات عضله بالابر
 • - تومور چشم
 • - دیابت‌ها
 • - میاستنی گراویس، اختلال ضعف عضلانی نادر و قابل توسعه. افتادگی پلک اغلب اولین علامت این وضعیت است.
 • - بیماری عضلانی مانند دیستروفی عضلانی
 • - تومور مغزی
 • - سکته
 • - آنوریسم مغزی
 • - سندرم هورنر
 • - سرطان اعصاب
 • - فلج بل
 • - اثر جانبی یک تزریق بوتاکس

درمان مرسوم

عوامل بروز پتوز چشم و 8 درمان طبیعی برای پلک‌های افتاده

پیش از شروع یک برنامه درمانی به یک اقدام تشخیص مطلوب نیاز است. ازآنجاکه عوامل بسیاری می‌تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد؛ معاینه چشم گسترده، مشاوره پزشکی و بررسی سوابق پزشکی، آزمایش خون و حتی CT اسکن و MRI  نیز نیاز شود. این بررسی و آزمایش‌ها می‌توانند در تشخیص اختلالات عصبی و عضلانی مانند میاستنیا گریویس و اختلالات خود ایمنی مؤثر باشند.

در معاینه چشم ممکن است ایجاد انشعاب نیاز شود برای بررسی تنش ممکن است دارو ادروفونیم تزریق شود تا نوع و میزان قدرت عضلانی و پاسخگویی ماهیچه بررسی شود. با پزشک خود همکاری داشته باشید و تمامی نشانه‌ها و عوامل مرتبط و تغییراتی مانند در بلع نمودن، احساس بی‌حسی و مورمور شدن را ابلاغ کرده و مدت بروز این مشکل را در اختیار وی قرار دهید. اگر عوامل اساسی مانند دیابت منشأ این بیماری باشد؛ درمان این شرایط پیش از گزینه جراحی در نظر گرفته می‌شود. اگر افتادگی پلک چشم و پتوز شدید باشد به‌گونه‌ای که دید چشم را محدود کرده و یا بپوشاند؛ در این صورت جراحی نیاز می‌شود. در جراحی پلک چشم، جراح ماهیچه بالابر را به‌طور سرپایی محکم می‌کند تا پلک به بالا رفته و این کار هم مشکل بینایی و هم ظاهر فرد را بهبود می‌بخشد.

همانند دیگر انواع جراحی، این نوع می‌تواند عوارض جانبی مانند نامتقارنی و در موارد نادر عدم تحرک پلک چشم را به دنبال داشته باشد. آسیب‌دیدگی قرنیه و هماتوم نیز از دیگر انواع مشکلات احتمالی است. از این رو بسیار مهم است که یک پزشک متخصص مجرب را برای این عمل جراحی در نظر بگیرید که در این مسیر خانه پزشکان می‌تواند مجموعه‌ای از بهترین‌ها را در اختیار شما قرار دهد.

یکی از بهترین روش‌های درمانی غیر جراحی این است که از عینک‌های شیشه‌ای با نگه‌دارنده‌ای استفاده شود که پلک چشم را برای دستیابی به دید بهتر نگه می‌دارد. این نگه‌دارنده‌ها به قاب عینک وصل شده و به‌سختی قابل‌مشاهده هستند. سازگاری با این عینک‌ها زمان می‌برد و ممکن است خشکی چشم را به دلیل باز نگه‌داشته شدن پلک‌ها، به دنبال داشته باشد از این رو به‌خوبی به نکات پزشک متخصص دراین‌باره گوش‌داده و دستورات وی را پیروی کنید.

نحوه کنترل نشانه‌های پتوز و درمان افتادگی پلک چشم

1. کمپرس چای کیسه‌ای برای چشم

به‌منظور تسکین درد ناشی از پتوز می‌توانید با دم دادن چای بابونه کیسه‌ای آن را تهیه‌کرده و پس‌ازآن که به‌اندازه کافی خنک شده و به دمای اتاق رسیدند؛ با چکاندن مایع مازاد، کیسه را بر روی چشمان خود قرار دهید و با توجه به لکه داشتن مایع چای،  از حوله برای جلوگیری از ریختن قطرات چای بابونه استفاده کنید. چای می‌تواند با التهاب مقابله کرده و اعصاب را آرام بخشد. این مورد می‌تواند برای مقابله با التهاب‌های چشم مناسب باشد. چای همچنین محلول مناسبی برای آرامش دستگاه گوارش و پایین آوردن قند خون (بدون افزودنی) است که مناسب مشکل دیابت نیز هست.

2. طب سوزنی

ازآنجاکه پتوز به دلیل مشکلات عضلانی عصبی و شرایطی مانند فلج بل ممکن است رخ بدهد؛ طب سوزنی می‌تواند کمک‌کننده باشد که البته استفاده از این روش بایستی ابتدا تائید شود. متخصص طب سوزنی از سوزن خاص و دانش خود برای احیای عضلات صورت و تحریک ماهیچه آتروفی استفاده می‌کند. ممکن است برای کاهش علائم از طریق طب سوزنی نیاز به مراجعه دو بار در هفته به مدت چند ماه وجود داشته باشد.

3. ویتامین B12

این ماده ضروری، بسیار برای قابلیت‌های عضلانی-عصبی ضروری است. اگر گیاهخوار بوده و یا برنامه غذایی گیاهی دارید؛ به‌احتمال بیشتری با کمبود ویتامین B12 روبه‌رو هستید. نیاز بزرگ‌سالان به این ویتامین 2.4 میکروگرم در روز بوده و اگر به‌اندازه کافی ماهی و فرآورده‌های گوشتی مصرف نمی‌کنید؛ مکمل‌های باکیفیت را برای بهبود سطح مطلوب این ویتامین در نظر بگیرید.

دریافت ویتامین B12  آسان است. ماهی‌های وحشی و موجود در آب‌های سرد مانند ماهی تن، سالمون و خال‌مخالی را در نظر گبرید. گوشت گاو و تخم‌مرغ نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

4. روش درمانی نتراپانا

درمان آیورودا که ریشه در هزاران سال دانش هندی دارد؛ بر اساساً ایجاد توازن در برنامه غذایی، زندگی و درمان‌های گیاهی تنظیم‌شده تا بتوان مشکلات بسیاری را با این روش درمان نمود. برای درمان پتوز با استفاده از این روش که در آن  از روغن‌های طبی، نمک و... استفاده می‌شود باید توسط متخصص آیورودا انجام شود. این روش می‌تواند به تقویت اعصاب و ماهیچه چشم کمک کند.

5. تمرینات ورزشی تقویت پلک چشم

زمانی که پتوز چشم به دلیل پیری و یا کاهش توان ماهیچه‌ای رخ می‌دهد؛ انجام تمرین تقویتی می‌تواند برای کاهش افتادگی و بهبود ظاهر کمک‌کننده باشد.

برای تمرین اول چشم‌های خود را بسته و انگشتانتان را به‌آرامی بر پایه پلک چشم بگذارید و سعی کنید پلک‌های خود را بازکنید. این کار را 10 تا 15 بار انجام دهید.

برای تمرین دوم باید جلوی آینه باشید و دو انگشت نشانه را بر زیر ابروها قرار دهید. اکنون آن‌ها را در مخالف و مقابل ابروها به بالا بکشید. سپس 5 تا 7 بار پلک زده و سپس چشمان خود را به مدت 5 ثانیه فشار دهید. این کار را به‌طور کامل 10 بار در روز انجام دهید.

عوامل بروز پتوز چشم و 8 درمان طبیعی برای پلک‌های افتاده

6. مصرف غذاهای مفید برای چشم

بتا کاروتن و دیگر کاروتنوئید‌ها برای سلامت چشم مفید هستند. علاوه بر این، افرادی که دارای مشکل پتوز، مصرف غذاهای غنی از بتا کاروتن دارای خواص ضدالتهابی، محافظت در برابر انواع خاصی از سرطان، افزایش توان سیستم ایمنی و کمک به محافظت از پوست از آسیب‌ها را به همراه دارد. هنگام تهیه وعده‌های غذایی، حتماً یک وعده (یا دو عدد) غذاهای غنی از بتا کاروتن را در نظر بگیرید.

این غذاها را به‌آسانی می‌توان شناسایی کرد چراکه به رنگ روشن هستند و رطوبت دارند. میوه‌ها و سبزی‌ها با رنگ زرد، نارنجی یا قرمز، مثل فلفل قرمز، پاپایا، سیب‌زمینی شیرین و گوجه‌فرنگی‌ها را تهیه کنید.

7. لوتئین

تنها مصرف شش میلی‌گرم لوتئین در هر روز به همراه شیوه زندگی سالم و رژیم غذایی حاوی غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و اسید‌های چرب، به‌طور متوسط ​​43 درصد خطر ابتلا به دیابت ماکولا مربوط به سن را پایین می‌آورد و ممکن است در برابر آب‌مروارید از شما محافظت کند.

لوتئین یک کاروتنوئید قوی است که بهترین منبع آن کلم بروکلی است. دیگر سبزی‌ها برگ‌دار حاوی لوتئین نیز هستند اما کلم بروکلی دو برابر بیش از دیگر سبزی‌ها و اسفناج لوتئین دارد. شما می‌توانید میان وعده‌های سالم و مغذی را با کلم بروکلی پخته تهیه کنید.

8. پیشگیری از خشکی چشم

خشکی چشم به مشکل بزرگ و جامعی تبدیل‌شده چراکه مدت زیادی را به تماشای صفحه‌های نمایش الکترونیکی صرف کرده و یا بر اطلاعات در فاصله‌های دور بدون نور کافی تمرکز می‌کنیم. مطمئن شوید که هر 10 دقیقه استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی به مدت 30 ثانیه به چیزی بافاصله 3 متر و یا بافاصله کافی خیره شده، به‌اندازه کافی پلک زدن ه و به چشمان خود استراحت دهید.

 

حتما بخوانید: نحوه درمان خشکی و خارش چشم در زمستان

 

احتیاط

اگر پلک چشم به‌طور ناگهانی افتاده باشد یا در کنار هر یک از نشانه‌های زیر رخ دهد به‌سرعت از خدمات اورژانسی بهره بگیرید.

 • - سردرد میگرنی
 • - ضعف عضلانی در صورت، دست‌وپا
 • - دید دوگانه
 • - مشکل در بلعیدن
 • - عفونت چشم
 • - چشمک زدن
 • - تب
 • - درد در چشم یا سوکت چشم

--------------------------------------------------

دکتر محمد حسن شاه حیدری

دکتر محمد حسن شاه حیدری

متخصص چشم پزشک | فوق تخصص شبکیه چشم | دکتر چشم پزشک

دکتر شاه حیدری متخصص شبکیه چشم

فارغ التحصیل چشم پزشکی از دانشگاه شهیدبهشتی

فارغ التحصیل فلوشیپ شبکیه از دانشگاه شهید بهشتی

استاد دانشگاه و از پزشکان بیمارستان فارابی معتبرترین بیمارستان چشم پزشکی ایران

انجام عمل جراحی لیزیک, لازک ,PRK,جهت برداشتن عینک

اصلاح عیوب انکساری با لیزر با پیشرفته ترین دستگاه ها

نشانی: تهرانپارس فلکه سوم ابتدای خیابان ۱۹۶ غربی نبش طاهری جنوب ساختمان پزشکان تهرانپارس

شماره تماس: 77863526

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص چشم پزشک

آخرین مطالب پزشکی متخصص چشم پزشک