سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸

فریز کردن جنین چیست؟

تاریخ : 1398/01/12 فریز کردن جنین چیست؟

فریز کردن جنین

در چرخه ی درمانی ای وی اف و ای سی اس آی ، تخمدان های فرد برای تولید هر چه بیشتر تخمک تحریک می شود . اگر هدف انتقال جنین باشد، بهترین و با کیفیت ترین جنین جهت انتقال انتخاب می شود . در حدود پنجاه درصد از زوجین که کار انتقال جنین را انجام می دهند ، معمولا از جنین ها یا رویان های خوب و اضافی نیز استفاده می کنند که این جنین ها برای استفاده های بعدی فریز می شوند . فریز کردن جنین فرآیندی است که در آن جنین در دمای خیلی خیلی پایین و حدود  منفی 1960 درجه نگهداری می شود تا از رشد و باروری آن جلوگیری شود . این عملیات در آزمایشگاه های مخصوص انجام می گیرد و با تجهیزات مخصوصی عمل فریز شدن انجام گرفته و در مایع نیتروژن نگهداری می شود تا در زمان مورد نیاز از آن استفاده شود.

 

فواید فریز کردن جنین

مهم ترین فایده ی فریز کردن جنین این است که جنین فریز شده را گرم می کنند و در آینده می توانند به رحم فرد منتقل کنند و دیگر نیازی به تحریک تخمدان و یا بازیابی تخمک در رحم فرد نیست . همچنین در مرحله ی فریز کردن می توان بیشتر از یک جنین را فریز کرد.

 

فرآیند انتقال جنین فریز شده چگونه است؟

فرآیند انتقال جنین فریز شده بسیار راحت است . در برخی از موارد ، با استفاده از فراصوت چرخه ی طبیعی قاعدگی  زن را پزشک نگاه می کند تا بررسی پیشرفت های رحم وی عملیات انتقال جنین را انجام دهد . در موارد دیگر نیز با توجه به سابقه ی پزشکی فرد، بیشتر چرخه ی هورمونی وی کنترل می شود . تصمیم گیری در مورد بهترین راه درمان توسط پزشوان متخصص و در کلینیک های مخصوص انجام می شود.

 

آیا فریز کردن جنین ممکن است ضررهایی هم داشته باشد؟

معمولا هفتاد درصد از جنین های فریز شده در مرحله ی گرم شدن با موفقیت زنده و مورد استفاده قرار می گیرند . همچنین زنده شدن جنین تا حد زیادی به زوجین ربط دارد و در برخی موارد ممکن است اصلا جنین در مرحله ی گرم شدن زنده نشود.

 

معمولا تا چه حدی انتقال جنین فریز شده با موفقیت انجام می شود؟

معمولا جنین کاشته شده نسبت به جنین طبیعی درون رحم شانس بهتری برای زنده ماندن و ادامه ی حیات دارد . با این حال در حین عمل انتقال جنین فریز شده به رحم، معمولا بهترین جنین انتخاب می شود که باز هم به پای جنین تازه نخواهد رسید. اما با این روش زوجین بسیاری موفق شدند که بچه دار شوند.


دکتر سیمین ظفردوست

جراح و متخصص زنان و زایمان

فلوشیپ ناباروری و نازایی

دارای بورد تخصصی

جز 10 رتبه برتر بورد تخصصی سال 85

نشانی: تهران شریعتی - جنب بیمارستان ایرانمهر - کوچه میری - ساختمان پزشکان جهانمهر - طبقه ۵

تلفن همراه: ٠٩١٩٥٨٤٦٢٨٥

شماره تماس: 22608351

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری