دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

فواید شیر برای سلامتی

تاریخ : 1396/12/27 فواید شیر برای سلامتی

فواید شیر برای سلامتی

بر خلاف درخواست و میل بیشتر بچه ها به مصرف آبمیوه و لیموناد، والدین هرگز چیز دیگری به جز شیر برای شام مصرف نمی کنند. آنها به بچه ها می گویند شیرت را بخور چون برایت بهتر است. مانند بزرگسالان ما نیز با این نظریه آشنایی داریم. شیر برایمان خوب است. اما با وجود این حرف ها هرگز ندانستیم چرا شیر برای مان مفید است و فواید آن برای مان چیست؟ چطور سلامتی مان را حفظ می کند؟

بر اساس نظریه ی شورای بین المللی لبنیات شیر سرشار از نه ماده ی غذایی است که برای سلامتی مان بسیار مفید هستند که عبارتند از:

کلسیم : برای ساختن استخوان و دندان هایی محکم و سالم وجود کلسیم بسیار ضروری است.

پروتئین : پروتئین به عنوان منبعی از انرژی است که باعث ساختن و تعمیر کردن بافت ها و ماهیچه های بدن می شود.

پتاسیم : این ماده کمک به تنظیم فشار خون بدن می کند.

فسفر : منجر به قوی تر شدن استخوان ها و تولید انرژی می کند.

ویتامین دی : کار آن حفاظت از استخوان ها می باشد.

ویتامین ب 12 : از بافت های عصبی و گلبول های قرمز خون محافظت می کند.

ویتامین آ : از سیستم ایمنی بدن محافظت می کند و کمک به داشتن بینایی خوب و پوست شفاف می کند.

ویتامین ب : غذا را به انرژی تبدیل می کند.

نیاسین : متابولیزم شکر و اسیدهای چرب.

فواید شیر برای سلامتی

به عبارت دیگر مصرف شیر نیاز نیست که حتما به مقدار زیاد باشد تا فایده اش به بدن برسد. در حقیقت تنها با خوردن یک لیوان شیر همان قدر ویتامین در بدست می آوریم که با مصرف ماهی سالمون بدست خواهیم آورد ومیزان کلسیم آن نیز برابر با مصرف کلم بروکلی است و میزان پتاسیم آن برابر یک موز کوچک و ویتامین آ موجود در آن برابر دو هویج کوچک و میزان فسفر آن برابر یک فنجان لوبیا است.

 

مقاله پیشنهادی : بیماری ماتیست یا عفونت در زنان شیرده چیست؟ | علائم، تشخیص، درمان

 

شیر و کاهش وزن

بر اساس نظریه ی دکتر روی پرفسور دانشگاه بروک کانادا، همه ی این مواد غذایی برای سلامتی و خوب بودن بدن مان همکاری می کنند و به کاهش وزن نیز کمک می کند. دکتر روی یک مقاله ای تحت عنوان اثرات شیر بر بدن قبل از ورزش ارائه داد. در حالیکه او تصدیق کرد که بحث های فراوانی در مورد اثر شیر بر کاهش وزن و چربی سوزی بدن وجود دارد او خاطر نشان کرد که مطالعات اخیر نشان دادند که وقتی بعد از ورزش افراد شیر مصرف می کردند بدنشان چربی بیشتری را می سوزاند و ماهیچه هایشان حجیم تر می شد نسبت به افرادی که نوشیدنی های دیگری مصرف می کردند. دکتر روی گفت که مهم ترین پیام این مطالعه این است که باید شیر را به وعده های روزانه ی خود اضافه کنید و تنها با اضافه کردن شیر به وعده های روزانه ی خود انرژی بیشتری نیز کسب خواهید کرد. بنابراین اگر مصرف شیر شما بالاتر باشد اثر آن از سایر نوشیدنی های انرژی زا بیشتر خواهد بود و مطمئن هستید که بدنتان کالری اضافه جذب نمی کند.

مهم ترین خواص شیر

شیر و بیماری ها

بر اساس تحقیق انجام شده توسط پرفسور پیتر الوود از دانشگاه کاردیف، نوشیدن شیر خطر مرگ ناشی از بیماری ها مانند بیماری های شدید قلبی و سکته را 15 الی 20 درصد کاهش می دهد. این تحقیق اولین مطالعه ای بود که اثر شیر بر روی بیماری هایی که که منجر به مرگ می شوند را نشان داد. اگر چه مطالعات جنجالی حاکی از اثرات مثبت شیر بر درمان بیماری های قلبی است. این حقیقت را که شیر کلسترول بدن را بالا می برد مصرف آن بر افراد با چربی بالا منجر به بیماری های قلبی می شود. اما کلسترول تنها یک مکانیزم در بیماری های قلبی است. فشار خون مکانیزم مرتبط دیگری است که نوشیدن شیر منجر به کاهش فشار خون می شود. بیماری های قلبی تنها بیماری نیست که شیر بر آن اثر می گذارد. مصرف شیر و فرآورده های آن به کاهش مرگ ناشی از بیماری های قلبی و سکته و دیابت نوع دوم و سرطان روده ی بزرگ و سرطان معده کمک می کند.

 

مقاله پیشنهادی : عدم تحمل لاکتوز : علائم ، درمان و استراتژی های مقابله

 

مصرف چه مقدار شیر لازم است؟

برای بهره بردن از تمام فواید شیر که شامل نه مواد مغذی است بزرگسالان باید در هر روز سه وعده شیر و مواد لبنیاتی مانند پنیر و کره و ماست مصرف کنند. میزان مصرف آن یک فنجان شیر یا ماست و یک و نیم انس پنیر و یا دو انس پنیر فرآوری شده است. بنابراین مثل دوران بچگی باید بگوییم شیر بخورید که برایتان خوب است.

منبع: oprah.com

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص تغذیه

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

همه می‌دانند خوردن نمک زیاد می‌تواند باعث فشار خون و سایر بیمار‌ی‌های قلبی شود اما بسیاری از شما نمی‌دانید که خوردن زیاد نمک می‌تواند باعث ایجاد سرطان معده شود.

آخرین مطالب پزشکی متخصص تغذیه

آخرین مقالات پزشکان متخصص تغذیه