یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

فواید و مضرات سزارین

تاریخ : 1397/02/05 فواید و مضرات سزارین

اگر در بارداری خود مشکلی ندارید و سالم هستید زایمان طبیعی برایتان مفیدتر و سالم تر است. زایمان طبیعی هم برای اولین زایمان و هم برای زایمان های بعدی نیز برایتان مفیدتر است و مشکلات کمتری برایتان دارد. برای باروری های بعدی نیز زایمان طبیعی برایتان بهتر است. همه ی عمل ها معمولا خطراتی دارند. سزارین نیز یک عمل جراحی مهم در لگن و رحم است و معمولا بعد از جراحی فرد مشکلاتی دارد. معمولا اولین سزارین مشکلات زیادی برایتان بوجود نمی آورد و اگر به خوبی انجام دهید می تواند سالم و بی خطر باشد. گاهی اوقات برای حفظ سلامت کودک و مادر پزشک مجبور به انجام سزارین می شوید. اگر مادر درد بکشد اما نتواند کودکش را بدنیا آورد باید سزارین انجام شود. گاهی اوقات فقط دکتر زنان و زایمان می تواند تشخیص دهد چه روشی برای شما بهتر است که معمولا این زمانی است که مادر قادر به زایمان طبیعی نیست و یا مشکلاتی برایش پیش آمده که باید سزارین شود.

 

خطرات سزارین

درد

معمولا بعد از جراحی درد بسیاری سراغ مادر می آید و زمان ریکاوری آن نسبت به زایمان طبیعی بسیار طولانی تر است. در سزارین معمولا تا چند روز محل بخیه ها درد می کند و معمولا تا یک هفته یا بیشتر بعد از زایمان در شکم درد احساس می شود. در سزارین معمولا تا مدتی فعالیت روزانه تان کمتر می شود و از هر ده زن یک نفر تا مدت ها معمولا از ناحیه ی شکم مشکل دارند.

فواید و مضرات سزارین

خون ریزی

معمولا در سزارین خون بیشتری نسبت به زایمان طبیعی از دست خواهید داد. بیشتر خون ریزی زمان جراحی است که پزشک خودش آن را کنترل می کند. از خطرات مهم سزارین خون ریزی زیاد در حین عمل جراحی است. خون ریزی شدید معمولا غیر معمول است و باید در چنین مواردی به مادر خون منتقل شود.

 

عفونت

معمولا از هر دوازده زن یک نفر بعد از جراحی دچار عفونت می شوند که برای جلوگیری از آن قبل از عمل به مادر آنتی بیوتیک می دهند. سه مورد از عفونت ها عبارتند از:

عفونت در بخیه ها، علائم آن شامل قرمزی و درد بیشتر در زخم و جدا شدن بخیه هاست. این نوع عفونت در مادران دیابتی و چاق بیشتر اتفاق میفتد.

عفونت پوشش رحم، علائم آن شامل خون ریزی شدید، خون ریزی غیر معمول و تب بعد از زایمان است.

عفونت مجرای ادراری، علائم آن شامل درد در قسمت پایین شکم و لگن، درجه حرارت بالای بدن، لرز و احساس گیجی است.

 

مقاله پیشنهادی : چسبندگی و انسداد لوله‌ های رحمی در زنان

 

لخته شدن خون

معمولا در هر عمل جراحی احتمال لخته شدن خون وجود دارد که بسته به اینکه در چه نقطه ای لخته شدن اتفاق بیفتد می تواند خطرناک باشد. اگر لخته شدن خون در شش ها باشد، زندگی فرد را به خطر می اندازد. علائم آن شامل سرفه، تنگی نفس، درد و التهاب است. در این موارد پزشک داروی رقیق کننده ی خون تجویز می کند و به شما توصیه می شود بعد از سزارین هرچه زودتر راه بروید که باعث می شود زودتر خوب شوید و از لخته شدن جلوگیری می کند.

 

چسبندگی

سزارین احتمال چسبندگی را بیشتر می کند. چسبندگی شامل زخم هایی است که ممکن است اجزای درونی شکم تان را به هم بچسباند. نمی توان گفت دقیقا چند نفر بعد از سزارین به چسبندگی مبتلا می شوند و علائم خاصی نیز وجود ندارد اما تقریبا از هر چهار زن یک نفر به چسبندگی مبتلا می شود. احتمال چسبندگی با تعداد بیشتر سزارین بیشتر می شود. چسبندگی معمولا دردناک است زیرا حرکات اندام های درونی بدن را محدود می کند. گاهی اوقات چسبندگی ممکن است موجب ایجاد مشکل در باروری های بعدی شود.

سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی

اثرات داروی بیهوشی

در سزارین بی حسی معمولا از ناحیه ستون فقرات انجام می شود که از بی هوشی کلی معمولا کم خطر تر است. اما معمولا در هر بی حسی خطراتی وجود دارد. بعد از بی حسی ستون فقرات ممکن مشکلات زیر را داشته باشید:

سر درد شدید، احتمال سردرد معمولا یک در هر صد نفر و یا یک نفر در هر پانصد نفر است و این بیشتر زمانی اتفاق میفتد که از چند نوع بیهوشی استفاده شود.

آسیب به عصب ها، این نیز بسیار کم اتفاق میفتد و معمولا چند روز تا چند هفته باقی می ماند. معمولا آسیب دائمی به عصب ها خیلی نادر است.

 

آیا باید راجع به مشکلات جدی که بعد از سزارین ممکن است رخ بدهد نگران بود؟

تقریبا از هر ده زن ، یک نفر بعد از زایمان تا مدت ها نیاز به کمک دیگران دارد. خوشبختانه مشکلات جدی بعد از سزارین بسیار کم هستند و در صورت داشتن سه بار سزارین یا بیشتر ممکن است بروز یابند. برخی از این مشکلات شامل : جراحت به شکم و مثانه که از هر هزار زن یک نفر مبتلا می شود، جراحت لوله های بین کلیه تا مثانه که بسیار کم اتفاق میفتد و از هر ده هزار زن ، سه نفر به آن مبتلا می شود.

 

مقاله پیشنهادی : سرطان پستان (سینه)

 

چه خطراتی بعد از سزارین ممکن است برای نوزاد پیش بیاید؟

کودک شما قبل و بعد سزارین کاملا خوب است اما بعضی از کودکان ممکن است مشکلات تنفسی برایشان پیش بیاید. این مشکلات خیلی جدی نیستند اما گاهی اوقات برای ریکاوری نوزاد باید اقداماتی انجام شود. مشکلات تنفسی معمولا در نوزادان زودرس و سزارینی بیشتر است به خصوص زمانیکه کودک را قبل از درد بارداری و قبل از هفته ی سی و نهم از شکم مادر بردارند. کودکان سزارینی ممکن است بیشتر در بخش مراقبت های نوزادان بمانند تا نوزادنی که از شیوه ی طبیعی بدنیا می آیند. همچنین ممکن است در کودکان سزارینی کم کم مشکلات آسمی بروز یابد. برخی از تحقیقات میگویند این کودکان اضافه وزن بیشتری در آینده دارند اما صد در صد مطمئن نیستیم.

 

آیا سزارین بر زایمان های بعدی اثر می گذارد؟

وقتی یک بار سزارین شوید معمولا دفعات بعدی نیز سزارین خواهید شد. اما داشتن زایمان طبیعی بعد از سزارین نیز با نظارت پزشک ممکن است انجام شود. سزارین معمولا امکان بوجود آمدن جفت دروغین را نیز افزایش می دهد که این خود ممکن است منجر به بوجود آمدن جفت  شود که در هنگام تولد با خون ریزی بسیاری همراه خواهد بود که نیاز به وصل کردن خون به مادر است. معمولا احتمال باز شدن بخیه های سزارین قبلی قبل از تولد نوزاد جدید بسیار کم است. تقریبا از هر دویست نفر از زنانی که زایمان اولشان سزارین بوده یک نفر توانسته اند زایمان بعدی خود را طبیعی انجام دهند. متاسفانه هنوز نمیدانیم چرا بعد از سزارین احتمال تولد کودک مرده بیشتر می شود. مرده زایی از هر هزار زن نصیب چهار زن می شود که سزارین انجام داده اند که آمار آن در زایمان طبیعی دو نفر در هر هزار نفر است.

سزارین

دانستنی های بعد از سزارین

اگر سالم باشید و اضافه وزن نداشته باشید معمولا مشکلی بعد آن نخواهید داشت. گاهی اوقات عفونت و خون ریزی موجب بیشتر ماندن در بیمارستان می شود. افسردگی بعد زایمان و عدم توانایی در شیر دادن به نوزاد از مشکلات دیگر آن هستند. اگر خودتان به نوزاد شیر می دهید از همان ابتدا از شیر کمکی نیز استفاده کنید. همچنین ممکن است در انجام برخی از کارها مانند درست گرفتن بچه نیز احتیاج به کمک داشته باشید. اما نا امید نشوید زیرا شانس تان برابر مادرانی است که زایمان طبیعی داشتند.

 

فواید سزارین

اگر پزشک برایتان سزارین تجویز کرده مطمئن باشید برای شما این سالم ترین نوع زایمان با توجه به شرایط تان خواهد بود. سزارین برنامه ریزی شده یعنی دانستن تاریخ دقیق تولد نوزاد. همچنین یک سری مشکلات زایمان طبیعی را اگر سزارین برنامه ریزی شده داشته باشید نخواهید داشت مانند: درد ناشی از خون مردگی یا بخیه در واژن، خون ریزی شدید در روز های اول تولد، چکه کردن کمی خونابه در صورت خندیدن یا سرفه کردن.

منبع: babycentre.co.uk


پزشکان مرتبط

دکتر سیمین ظفردوست

دکتر سیمین ظفردوست

جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر فرزانه درویش زاده

دکتر فرزانه درویش زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر مریم امیری

دکتر مریم امیری

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر شهرزاد فتحی

دکتر شهرزاد فتحی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

مقالات مرتبط

چگونه صورت چاق داشته باشیم؟

مشاهده مقاله
چگونه صورت چاق داشته باشیم؟

بیماری ماتیست یا عفونت در زنان شیرده چیست؟ | علائم، تشخیص، درمان

مشاهده مقاله
بیماری ماتیست یا عفونت در زنان شیرده چیست؟ | علائم، تشخیص، درمان

علائم یائسگی زودرس و نحوه تشخیص و درمان آن

مشاهده مقاله

علائم یائسگی زودرس و نحوه تشخیص و درمان آن

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

مقاله پیشنهادی : شش خاصیت شگفت انگیز زعفران
 
مقاله پیشنهادی : شش خاصیت شگفت انگیز زعفران
 
اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی