پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

فواید گوجه برای سلامتی

تاریخ : 1397/01/12 فواید گوجه برای سلامتی

فواید گوجه برای سلامتی و حقایق تغذیه ای مربوط به آن

گوجه عضو خانواده ی انگورها و مختص آمریکای جنوبی است. بر خلاف اینکه از نظر تکنیکی یک نوع میوه است اما به طور کلی در دسته ی سبزیجات قرار گرفته است. گوجه منبع غنی از آنتی اکسیدانی به نام لیکوپین است که فواید بسیاری برای سلامتی دارد و بیماری های قلبی و سرطان را کاهش می دهد. گوجه ها منبع خوبی از ویتامین سی، پتاسیم، فولات و ویتامین کا هستند. وقتی می رسند به رنگ قرمز هستند اما تنوع رنگی نیز در آن ها وجود دارد مانند زرد، پرتقالی، سبز و بنفش.

 

حقایق تغذیه ای

آب موجود در گوجه حدود 95 درصد است و 5 درصد دیگر آن کربوهیدرات و فیبر است. یک گوجه ی معمولی با 123 گرم شامل تنها 22 کالری است.

 

مقاله پیشنهادی : روش های طبیعی برای درمان اختلال دو قطبی

 

کربوهیدرات ها

یک گوجه ی خام 4 درصد کربوهیدرات دارد یعنی یک گوجه ی 123 گرمی  کمتر از 5 گرم کربوهیدرات دارد. شکرهای ساده مانند گلوکز و فروکتوز 70 درصد از کربوهیدرات را شامل می شوند.

فواید گوجه برای سلامتی

فیبر

گوجه ها منبع خوبی از فیبر هستند که در یک گوجه ی معمولی حدود 1.5 گرم فیبر وجود دارد. بیشتر فیبر موجود در گوجه یعنی 87 درصد آن غیر محلول هستند.

 

ویتامین ها و مواد معدنی

گوجه ها منبع خوبی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

ویتامین سی: مواد اصلی و آنتی اکسیدان بسیار خوبی است. یک گوجه ی متوسط می تواند حدود 28 درصد ویتامین سی که باید روزانه کسب کنید را برایتان فراهم کند.

پتاسیم: یک مواد معدنی بسیار ضروری است که برای کنترل فشار خون و بیماری های قلبی عروقی بسیار مفید است.

ویتامین کا 1: برای سلامتی استخوان ها و انعقاد خون بسیار مفید است.

ویتامین ب 9: یکی از ویتامین های گروه ب است که برای رشد طبیعی بافت ها و عملکرد سلول ها بسیار مهم است. همچنین برای زنان باردار بسیار حائز اهمیت است.

 

مقاله پیشنهادی : ده راه طبیعی و ساده برای درمان کم خونی

 

دیگر ترکیبات گیاهی گوجه

در ادامه ترکیبات اصلی گیاهی آن را بیان می کنیم.

لیکوپن: رنگ دانه ی قرمز و آنتی اکسیدانی است که مطالعات فراوانی راجبه فواید آن انجام گرفته است.

بتا کاروتن: آنتی اکسیدان زرد رنگ که ویتامین آ را در بدن منتقل می کند.

نارینجنین: که در پوست گوجه یافت می شود و طی تحقیقاتی بر روی موش ها از بروز عفونت و بیماری های بسیاری در آن ها جلوگیری کرده است.

کلروجنیک اسید: یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که می تواند فشار خون را در بیمارانی که فشار خون بالا دارند کاهش دهد .

کلروفیل و کاروتنوئید مسئول رنگ گوجه ها هستند. وقتی مرحله ی رسیدن آغاز می شود کلروفیل سبز رنگ و کاروتنوئید قرمز رنگ با هم ترکیب می شوند.

همه چیز در مورد گوجه فرنگی

لیکوپن

همه ی ترکیبات گیاهی در گوجه ها یافت می شوند . لیکوپن در گوجه ی رسیده فراوان است و هرچه گوجه قرمزتر باشد لیکوپن آن بیشتر است. محصولات گوجه ای مانند کچاپ، آب گوجه، سس گوجه غنی ترین منابع لیکوپن هستند و حدود 80 درصد از لیکوپن را فراهم می کنند. میزان لیکوپن در گوجه های فرآوری شده بیشتر از گوجه ی تازه است. برای مثال کچاپ شامل 10 الی 14 میلی گرم است اما گوجه ی تازه شامل تنها 1 الی 8 میلی گرم از لیکوپن است. غذاهای دیگر ممکن است اثر بیشتری بر جذب لیکوپن در سیستم گوارشی داشته باشند و مصرف کردن آن با چربی میزان جذب را 4 درصد بیشتر می کند. با توجه به ویژگی های مختلف افراد معمولا میزان جذب آن متفاوت است.  اگرچه گوجه های فرآوری شده لیکوپن بیشتری دارند اما مصرف گوجه ی تازه همیشه توصیه می شود.

 

فواید گوجه برای سلامتی

 مصرف گوجه  و محصولات گوجه ای فواید بسیاری برای بیماری هایی مانند بیماری قلبی و پیشگیری از سرطان و سلامت پوست دارد.

 

مقاله پیشنهادی : افزایش و حفظ بینایی با روش های خانگی

 

سلامت قلب

بیماری های قلبی عروقی مانند حمله های قلبی و سکته مهم ترین عامل مرگ و میر در دنیا هستند. مطالعه ای بر مردان میانسال نشان داد که کمبود لیکوپن و بتاکاروتن در خون احتمال حمله ی قلبی و سکته را افزایش می دهد. همچنین مصرف لیکوپن کلسترول بد خون را بر طرف می کند و با عفونت و استرس نیز مقابله می کند. همچنین اثر زیادی بر لایه های درونی رگ های خونی دارد و خطر انسداد رگ ها را کاهش می دهد.

 

پیشگیری از سرطان

سرطان اصطلاحی برای رشد غیرطبیعی سلول ها است که بیشتر از حد مجازشان پراکنده می شوند و معمولا به سایر نقاط بدن حمله می کنند.  مطالعات تجربی نشان دادند که ارتباطی بین مصرف گوجه و محصولات آن  و کاهش سرطان معده و ریه وجود دارد. مطالعه ای بر زنان نشان داد که میزان زیاد کاراتنوئید در میزان زیاد گوجه وجود دارد که از بروز سرطان سینه می تواند جلوگیری کند.

همه چیز در مورد گوجه فرنگی

سلامت پوست

گوجه برای پوست بسیار مفید است. غذاهایی که با گوجه تهیه می شوند سرشار از لیکوپن و ترکیبات دیگر هستند که از آفتاب سوختگی پوست تان را محافظت می کنند. بر مطالعه ای قبل از رفتن به آفتاب اگر گوجه را با روغن زیتون مخلوط کرده و تا ده هفته دائم به صورت ماسک مصرف کنید تا 40 درصد آفتاب سوختگی کمتر می شود.

 

نگرانی های فردی

معمولا گوجه حساسیت و آلرژی زیادی ایجاد نمی کند.

 

مقاله پیشنهادی : فواید مصرف روغن زیتون در صبح

 

آلرژی

اگرچه حساسیت آن بسیار کم است اما در افرادی که به گرده ی علف حساسیت دارند می تواند موجب ایجاد آلرژی شود. به این شرایط سندرم آلرژی دهانی گفته می شود.در این سندرم سیستم ایمنی به میوه ها و سبزیجات که شبیه گرده هستند حمله می کند و موجب واکنش های حساسیتی مانند خارش در دهان ، ورم گلو و تاول در دهان و گلو می شود. افرادی که به شیره های گیاهی حساسیت دارند معمولا به گوجه نیز واکنش نشان می دهند.

منبع: healthline.com

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های سلامت

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید ، علل و درمان و پرهیزها و پیشگیری از ابتلا به آن

آخرین مطالب پزشکی سلامت

آخرین مقالات پزشکان سلامت