پنج شنبه ۱۱ آذر۱۴۰۰

قرنیه چشم چیست؟ هر آنچه که باید در مورد آناتومی و ساختار قرنیه بدانید

تاریخ : 1396/05/18 قرنیه چشم چیست؟ هر آنچه که باید در مورد آناتومی و ساختار قرنیه بدانید

در ادامه به معرفی ساختار، بیماری ها، حالت ها و آناتومی قرنیه چشم و پاسخ داده و نوع و روش های درمان آن را معرفی می کنیم.

قرنیه یک لایه محافظ شفاف خارجی برای مراقبت از جشم و عدسی آن در برابر گرد و خاک و هر گونه کثیفی یا عامل خارجی می باشد که در کنار صلبیه سعی در محافظت از چشم و جلوگیری از ورود آلودگی به آن را دارد. ساختار آناتومی این لایه بدون عروق می باشد.

 قرنیه همچنین می تواند در فیلتر کردن اشعه ماوراءبنفش از مقابل چشم نیز کمک کننده باشد و نقش مهمی در حفظ اهمیت دستگاه بینایی دارد. این سطح خارجی علاوه بر حمایت به انعکاس و شکست نور نیز کمک می کند. با وجود قرنیه چشم می تواند تمرکز بهتری بر روی اجسام دور و نزدیک داشته و دریافتی تصویری دقیق تری از آن را بدست آورد.

با وجود اهمیت قرنیه در کیفیت بینایی و حمایت در برابر آلودگی ها، هر گونه ضربه، التهاب، زخم یا بیماری می تواند بر کل دستگاه بینایی تاثیر بگزارد.

با توجه به اهمیت این لایه شفاف، خانه پزشکان به بررسی آناتومی، ساختار، حالت ها و بیماری های مربوط به قرنیه می پردازد. در صورت بروز هر گونه عارضه در بخش قرنیه این مقاله می تواند اطلاعات جامعی از آن را به شما دهد.


حتما بخوانید: غذاهایی برای تقویت بینایی چشم


آناتومی ساختار قرنیه

قرنیه چشم به انگلیسی = cornea

قرنیه چشم چیست؟ هر آنچه که باید در مورد آناتومی و ساختار قرنیه بدانید

همانطور که پیش تر توضیح دادیم قرنیه لایه ای شفاف می باشد که در مقابل عدسی چشم در محافظت از بخش داخلی چشم و انعکاس نور کاربرد  دارد. شفافیت قرنیه، وضوح دید را به ارمغان می آورد اما با ایجاد خدشه یا التهاب کوچک در آن می تواند بخشی از منطقه دید را مختل نماید از این رو دارای اهمیت خاصی می باشد چرا که نور باید از محیط شفافی عبور کند و قرار گیری مستقیم این سطح در مقابل چشم، وجود کوچک ترین خدشه را نمایان می کند.

 • ضخامت این سطح نامرئی ما بین 0.52 تا 0.60 میلی متر بوده و به پهنای 12 میلی متر هب طور متوسط گسترش یافته است.
 • قرنیه 75 درصد عمل انکسار نور را بر عهده دارد و به افزایش تمرکز و انتقال نور به شبکیه کمک می کند.
 • بر خلاف دیگر بافت های بدن قرنیه حاوی بخش شریان و گ نبوده و مواد موردنیاز خود را از طریق مایع و اشک چشم بدست می آورد.
 • قرنیه از سه لایه اصلی و دو لایه فرعیو در مجموع از 5 سطح به ترتیب با نام های اپیتلیوم، لایه بومان، استروما، غشای دزمات و اندوتلیوم تشکیل شده است

وظائف و کاربرد قرنیه چیست؟

 • محافظت از چشم در برابر آلودگی، کثیفی و جرم ها - قرنیه با پوشش خود می تواند از ورود مواد خارجی به بخش داخلی چشم جلوگیری نماید. این کار مانع وارد شدتن التهاب و بیماری های خارجی چشم به درون آن نیز می شود.
 • کمک به انعکاس دقیق نور - با شکست نور و ارسال بهتر آن به شبکیه چشم، تصویر بهتر پردازش شده و چشم تمرکز بیشتری در دیدن موارد نزدیک و دور خواهد داشت.
 • کاهش اشعه ماوراءبنفش - با وجود کمک به سطح این اشعه، این لایه مانع کاملی برای آن نمی تواند باشد و استفاده از عینک های ضد آفتاب استاندارد در مقابل تابش مستقیم خورشید توصیه می شود.

اجزاء قرنیه

قرنیه چشم چیست؟ هر آنچه که باید در مورد آناتومی و ساختار قرنیه بدانید

به طور کلی قرنیه از سه لایه اصلی به همراه دو غشاء در میان آن ها تشکیل شده است که این شکل آن را به 5 سطح مجزا تقسیم می کند.

اپیتلیوم (Epithelium)خارجی ترین سطح قرنیه نام دارد و دو قابلیت اساسی دارد:

 1. مسدود سازی منافذ ورود مواد خارجی به درون چشم
 2. ارائه یک سطح نرم برای جذب مواد مغذی و اکسیژن که سپس به سمت سطح های درونی قرنیه توزیع می شوند.

اپیتلیوم مملو از هزاران عصب های ریز می باشد که سطح احساس بالایی را به وجود می آورد و درد ناشی از مالش چشم نیز به دلیل حساسیت بالای آن می باشد.

غشاء بویمن - زیر لایه بعدی که درست پس از اپلیتیلوم قرار دارد غشاء Bowman's نام دارد و از پروتئین فیبری به نام کلاژن تشکیل شده است. وجود حفره در این لایه تا حدودی می تواند ترمیم شود اما در صورت حاد بودن حجم حفره منجر به ایجاد اختلال در دید می شود.

استروما (Stroma) - پس از غشاء بویمن، لایه استروما به عنوان ضخیم ترین لایه قرنیه قرار دارد. این بخش به طور کلی از کلاژن و آب تشکیل شده است. کلاژن موجود در استروما به آن استحکام و قابلیت ارتجاعی و شفافیت می دهد به همین دلیل وجود این ماده برای قرنیه اهمیت بالایی دارد.

غشاء دیسکمنت - این غشاء که در میان دو لایه اصلی قرار می گیرد با وجود ضخامت ظریف خود به عنوان اصلی ترین بخش در مقابله با التهاب و باکتری ها عمل می کند. پروتئین فیبری این بخش بر خلاف بخش استروما از لایه اندوتلیال تامین می شود.  این غشاء توانایی ترمیم خود پس از جراحت را دارا می باشد.

اندوتلیوم (Endothelium) - درونی ترین بخش قرنیه به نام اندوتلیوم، کوچک ترین لایه از سه لایه اصلی می باشد که در به طور کلی وظیفه پاک نگه داشتن لایه هارا بر عهده دارد. با توجه به ورود و خروج میعانات به قرنیه به خصوص بخش ضخیم استروما، این لایه با پمپاژ مواد مایع به خارج از آن از تورم استروما جلوگیری می کند.


حتما بخوانید: مراقبت از چشم در استفاده از کامپیوتر


بیماری ها، نشانه ها و روش درمان قرنیه

در بخش بیماری های قرنیه به معرفی کامل اختلالات و عارضه های تهدید کننده می پردازیم اما به اختصصار عده از این موارد را در زیر معرفی می کنیم.

 • کراتوکونوس - یک بیماری قرنیه می باشد که در آن با نازک شدن سطح قرنیه عوارضی را به همراه دارد. آستیگماتیسم و نزیک بینی از عارضه های این بیماری می باشند. در کنار این دید مات، حساسیت به تابش و نور و حتی کوری نیز می تواند از پیامد های این بیماری باشد.
 • زخم قرنیه به همراه التهاب و ضربه دیدگی - در صورت نفوذ زخم و ضربه ای به درون قرنیه ممکن است حفره های به وجود آمده از این انشعاب به طور کامل بهبود نیابند که در این حالت کاهش میزان دید را به همرا خواهد داشت.
 • تاول کراتوپاتی - یک نوع اختلاب به همراه تاول های کوچک شکل گرفته بر قرنیه که به دلیل اختلال عملکرد صورت می گیرند که ممکن است حفره های کوچک و دردناکی را به همراه اختلال در بینایی به وجود آورد.

حتما بخوانید: محافظت از چشم در مقابل خورشید


درمان قرینه و مشاوره با متخصص قرنیه

پزشک متخصص چشم پزشک  و متخصص قرنیه

پیشنهاد می شود برای دسترسی به اطلاعات بیشتر با متخصص چشم پزشک و به صورت تخصصی متخصص قرنیه چشم از مجموعه پزشکان مجرب خانه پزشکان مشاوره بگیرید. خانه پزشکان با گردآوری برترین پزشکان در موضوعات مختلف دسترسی، مشاوره و هزینه های درمانی پزشکی را برای شما کاهش داده است.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


صالح
1397/09/20

اصلاعات بیسار دقیق و جامعی درو مورد قرنیه بود ممنون😊👌✅

معرفی بیماری های فوق تخصص قرنیه

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص قرنیه