شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱

قورت دادن پلاستیک و آهن

تاریخ : 1396/08/13 قورت دادن پلاستیک و آهن

اگر به طور تصادفی قسمتی از اجزا بریس و یا سیم‌کشی ارتودنسی خود را قورت داده یا بلعیده باشید؛ در این صورت با مطالعه دستورات زیر از پیامد و اقدام مورد نیاز در قبال آن مطلع شوید.


حتما بخوانید: روش کار، مزایا و شرایط استفاده از ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین)


در صورت بلعیدن بریس ارتودنسی چه کنیم؟

قورت دادن و بلعیدن بریس و ارتودنسی یا یکی از اجزای آن ممکن است برای بسیاری از بیماران در طول دوران درمان آن‌ها رخ دهد. این عمل گاهی زودگذر و گاهی داستانی مانند داستان یک زن استرالیایی را به وقوع می‌آورد که پس از 10 سال، با یک عمل جراحی، اجراء بریس از بدن این خانم خارج می‌شود. به  هر حال قورت دادن یک قطعه از بریس و سیسک کشی ارتودنسی نادر است اما در صورت رخ دادن این مسئله باید به خوبی درباره تعامل با آن، آشنا باشیم.

قورت دادن و یا بلعیدن بریس ارتودنسی چگونه اتفاق می‌افتد؟

چندین عامل وجود دارد که می توانند موجب قطع شدن براکت ها یا سیم ها در دهان شود. ممکن است در زمان تنظیم براکت ارتودنسی به طور ناگهانی یک قطعه از آن را تصادفا جدا کرده که به درون دهان روانه شود و این کار می‌تواند خیلی سریع و لحظه ای رخ دهد. بلعیدن بریس ارتودنسی همچنین می‌تواند به خاطر زخم‌های دهان و دندان رخ دهد که این امر گاها در زمان استفاده از بریس ها مشکل ساز شده و در این شرایط به صورت فوری باید از دندان پزشک یا متخصص ارتودنسی خود کمک بخواهید.

در شرایط بسیار نادرتر نیز ممکن است در تنظیم اولیه این مشکل رخ دهد که به طور معمول بیمار در کنار پزشک متخصص قرار دارد. این مشکل تنها برای بخش بریس و سیم کشی رخ نمی دهد و ممکن است تاج های موقت، فلزات پرکننده و دیگر اشیاء درمانی مربوط به دندان نیز بلعیده شود که در تمامی شرایط مراجعه به پزشک متخصص ضروری است.

در صورت قورت دادن و بلعیدن بریس ارتودنسی و اجزاء آن چه کنیم؟

در صورت بلعیدن بریس ارتودنسی بی علت هراسان نشوید

قورت دادن براکت سیم کشی ممکن است یک نگرانی بالایی را به وجود آورد اما در اکثر شرایط چندان خطرناک نیست. با این حال نباید این امر را فراموش کرد و با آسودگی و رصد شرایط جسمی از پزشک متخصص کمک خواست.

 معمولا قسمت بزرگی از قطعات ریز فلز در عرض چند دقیقه حل و هر آنچه باقی مانده دفع می شود. در این مسیر، مصرف مواد غذایی با فیبر بالا مانند ذرت و نان می تواند به این روند کمک کند. تا زمانی که این قطعات در ورودی ریه جای نگیرند به طور کلی مسیر خود را خواهند پیمود به خصوص اگر قطعه بلعیده شده یک فلز کوچک از بریس ارتودنسی باشد.

دستگاه گوارش انسان دارای اسیدیته در مقیاس pH 1.5 تا 4.0 است. معده از اسید هیدروکلریک و پپسین برای تجزیه غذا استفاده می کند. براکت یا سیم براکت فرو می رود و بخشی از این روند می شود.

چه زمانی کمک بخواهیم؟

اگر یک براکت، سیم یا بافت پلاستیکی را قورت داده اید در ابتدا وضعیت تنفسی خود را بررسی کنید. در صورت مشکل تنفسی و گیر کردن قطعه در ریه، این شرایط به کمک پزشکی سریع نیاز دارید. در غیر این صورت انجام یک اسکن X-ray توسط پزشک متخصص می‌توان نوع اقدام برای خارج نمودن شئ را مشخص نموده و اطلاعات کاملی به پزشک متخصص ارتودنسی دهد. پس از این ممکن است مجددا نیاز به پزشک ارتودنسی خود برای تعویض سیم کشی بریس و خارج نمودن نمونه قبلی داشته باشید.

در نهایت یک مراجعه به پزشک متخصص گوارش را در صورت مشاهده درد معده پس از قورت دادن بریس در نظر گیرید. این درد به معنای گیر کردن این قطعه در دستگاه گوارشی و نیاز به مداخله پزشکی است. طبق مطالعات پزشکی، تنها در کمتر از 1 درصد این شرایط به عمل جراحی نیاز است. حتي اگر جراحي لازم است؛ براى برداشتن براکت، این جراحی آن قدر پیچیده و بزرگ نخواهد بود که  موجب وارد شدن صدمه دائمي به بدن شما شود.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ارتودنسی

آخرین مطالب پزشکی متخصص ارتودنسی

آخرین مقالات پزشکان متخصص ارتودنسی