دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

قوز قرنیه | توسط دکتر سیامک بلالی

تاریخ : 1397/04/17 قوز قرنیه | توسط دکتر سیامک بلالی

قوز قرنیه

دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم با بیان اینکه قوز قرنیه يک بيماری پيش رونده قرنيه است که در جريان آن قسمت مرکزی يا فرامرکزی قرنيه دچار نازک شدگي تدريجی پيش رونده و برآمدگی می‌شود، ادامه می‌دهد: قوز قرنیه بیماری شایعی است به طوری که یک نفر از هر دو هزار نفر، مبتلا به این بیماری می‌باشند.در معاینات چشم پزشکی اغلب قوز قرنیه قابل تشخیص است اما برای تشخیص موارد بسیار خفیف قوز قرنیه انجام توپوگرافی قرنیه ضروری است.

 

علت قوز قرنیه

وی علل ایجاد قوز قرنیه را اینگونه شرح می‌دهد: ارث، التهاب چشم، حساسیت چشم و ورم ملتجمه بهاره، استفاده از لنزهای تماسی طبی و زیبایی، استرس‌های اکسیداتیو قرنیه و بیماری آتوپی از علل ابتلا به قوز قرنیه می‌باشند.

 

قوز قرنيه چه مشکلاتی را برای بيماران به وجود می آورد؟

دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم در همین راستا عنوان می‌کند: در قوز قرنيه، بينايی بيمار به لحاظ کيفی و کمی دچار اختلال می‌شود، يعني مشاهده سايه و هاله در حاشيه اشياء، اعوجاج (نامنظمي) در ديد، دوبيني با يک چشم و پخش نور از اختلالات کيفي ديد و کاهش ديد را مي‌توان اختلال کمی ديد در قوز قرنيه قلمداد کرد.

 

قوز قرنیه چگونه دید بیمار را کاهش می‌دهد؟

وی با تاکید بر اینکه قوز قرنيه با مکانيسم‌های متعددی موجب اختلال در ديد بيمار می‌شود، می‌افزاید: از جمله این موارد: آستيگماتيسم قرنيه‌اي نامنظم، نزديک بيني يا ميوپي، اسکارهاي کوچک ناشي از پارگي‌هاي کوچک در لايه زيرسطحي بومن قرنيه، پارگی لايه درونی قرنيه يا پارگي ماميران دسمه در قرنيه نازک شده و تورم حاد قرنيه ناشي از آن و منطبق شدن حاشيه ناحيه متعلق به قوز قرنيه  با محور ديد بيمار‏ که همه اين عوامل در سير پيشرفت بيماري موجب کاهش ديد مبتلايان به قوز قرنيه مي‌شوند.

 

درمان قوز قرنیه

دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم با بیان اینکه به دلیل اینکه در مبتلايان به قوز قرنيه، بيماری پيشرفت می‌کند و ديد بيمار تدريجا کمتر می‌شود، متوقف کردن سير بيماری، مقدمه درمان است، می‌گوید: این عمل که نزدیک به 14 سال است در ایران با موفقیت انجام می‌شود به طورمعجزه آسایی در 93 درصد بیماران مانع پیشرفت قوز قرنیه شده و در 60 درصد بیماران ميزان قوز قرنيه را کاهش داده و ديد بيمار را بهتر مي‌کند.

وی در همین خصوص تصریح می‌کند: نکته بسيار مهم در مبتلايان به قوز قرنيه اين است که اين بيماران بايد بدانند هدف از درمان در آنها ايجاد ديد کافي و مفيد متناسب با شرايط شغلي و سن آنها و همچنين کاهش اختلالات کيفي ديد مثل وجود هاله در حاشيه اشياء، پخش نور و اعوجاج در ديد مي‌باشد و  ‎‎‏در بهترین شرایط هیچ وقت دید این بیماران به خوبی یک فرد طبيعي نمي‌شود.

دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم با اشاره به اینکه  در موارد خفيف کراتوکونوس با عينک مي‌توان ديد خوب و کافي براي بيمار تامين نمود، ادامه می‌دهد: نکته مهم و قابل توجه در مبتلايان به کراتوکونوس اين است که عينکي که نمره آن بسيار کمتر از نمره به دست آمده با رتينوسکوپي و يا اتورفراکتومتري است، ديد بيمار را اصلاح مي‌کند.

وی در پایان نیز اینگونه می‌افزاید: اگر قرنيه به دليل هيدروپس ناشي از قوز قرنيه دچار لک مرکزی وسیع توام با کاهش ديد شده باشد و يا نازک شدگي و برآمدگي شديد قرنيه مانع انجام عمل‌هاي جراحي ديگر شود، درمان آن با روش‌هاي مختلف پيوند تمام لايه و لایه‌ای قرنیه ميسر است که البته پيوند قرنيه نيز در اين بيماران ممکن است عوارضی از جمله؛ آستيگماتيسم بعد از عمل وعوجاج ديد ناشي از آن، پس زدن لايه دروني قرنيه، نارسايي تاخيري قرنيه، زخم ميکروبي قرنيه به‌دليل استفاده طولاني مدت از قطره استروئيد، نقص اپي تليوم قرنيه‏، ورم محل بخيه پيوند و يا شل شدن آن وعود قوز قرنيه در حاشيه قرنيه پيوند شده که اين عارضه را می‌توان با انجام عمل سی‌سی‌ال قبل از پيوند به طور چشمگير کاهش داد را به همراه داشته باشد.


دکتر سیامک بلالی

دکتر سیامک بلالی

متخصص چشم پزشک
جراح و متخصص چشم
فلوشیپ جراحی قرنیه از دانشگاه ایلینویز آمریکا
عضو آکادمی چشم پزشکان آمریکا
فلوشیپ قرنیه و جراحی رفرکتیو و آب مروارید
فارغ التحصيل رشته پزشكی از دانشگاه علوم پزشكی تهران
متخصص چشم پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
جراحی مدرن آب مروارید با تکنیک MICS همراه با کارگذاری لنزهای داخل چشمی فولدبل و اصلاح پیرچشمی و آستیگماتیسم همزمان با جراحی آب مروارید.
جراحی آب سیاه
جراحی فمتولیزیک و لازک با دستگاههای پیشرفته Teneo و Shwind و Alegreto lightMed با تکنیکهای مدرن optimize و Customized و TopoGuided
جراحی Bioptics چشمهای بسیار ضعیف
جراحی CCL جهت قوز قرنیه
جراحی لنزهای ICL و Toric ICL چشمهای بسیار ضعیف
جراحی رینگهای قرنیه ای جهت درمان قوز قرنیه
 

نشانی: تهران - خیابان شریعتی ، بالاتر از میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 60، طبقه 3، واحد 11

تلفن همراه: 09212034616

شماره تماس: 22857628 / 88705848

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص قرنیه

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص قرنیه