یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

لاپاراسکوپی | عمل لاپاراسکوپی

تاریخ : 1398/04/29 لاپاراسکوپی | عمل لاپاراسکوپی

عمل راپاراسکوپی یک روش کم خطر برای تشخیص و بررسی بیماری های داخل شکمی است. که این کار با دستگاهی به نام لاپاراسکوپ انجام می شود .

عمل لاپاراسکوپی چیست؟

دستگاه لاپاراسکوپ یک لوله بلند و نازک است که دوربینی با وضوح بالا در قسمت جلویی آن تعبیه شده است و با استفاده از آن برش کوچکی به دیواره شکم وارد می کنند تا بتوانند اندام های داخلی را مورد بررسی قرار دهند.

پس از آنکه این لوله وارد شکم شد تصاویری از داخل محیط شکم بر روی مانیتوری در اتاق عمل ارسال می شود و پزشک با کمک آن می تواند اندام های داخلی را بررسی و بدون عمل جراحی باز اطلاعاتی را بدست اورد.

این عمل می تواند در اثر بیهوشی موضعی و یا عمومی صورت گیرد. در این زمان جراح یک برش بسیار کوچک در زیر شکم ایجاد میکند و لوله را وارد شکم می کند. این لوله شکم را با گاز کربنیک پرکرده تا به وضوح اندام های داخلی مشخص شود.

پس از ان جراح لاپاراسکوپ را وارد می کند و تصاویر را روی صفحه مانیتور روبه رویش میبیند. تعداد و میزان برش هایی که جراح روی شکم شما ایجاد میکند بسته به نوع بیماری شماست . معمولا یک تا 4 برش به طول 1تا 2 سانتی متر ایجاد می کند و پس از انجام عمل بریدگی های ایجاد شده را بخیه می زند.

لاپاراسکوپی

با انجام لاپاراسکوپی چه مواردی مورد بررسی قرار میگیرد؟

از لاپاراسکوپی اغلب برای شناسایی و تشخیص درد لگن و یا شکم استفاده می شود. در بیشتر مواقع می توان مشکلات شکمی را با انجام لاپاراسکوپی بررسی و تشخیص داد. در اصل لاپاراسکوپی زمانی انجام می شود که فرد از انجام فرآیندهایی مانند سونوگرافی ، سی تی اسکن یا ام آر آی اطلاعات کافی و لازم را برای تشخیص بیماریش نگرفته باشد.

می توان از لاپاراسکوپی در بررسی اندام هایی همچون آپاندیس ، کیسه صفرا ، کبد، لوزالمعده، روده بزرگ و کوچک ، اندام های تناسلی ، بررسی رحم ، معده استفاده کرد که به وسیله آن پزشک می تواند وجود انواع تومورهای شکمی ، وجود مایع در حفره شکمی ، بیماری کبد و میزان پیشرفت سرطان را تشخیص دهد.

در چه مواردی عمل جراحی لاپاراسکوپی به کمک بیمار می آید؟

بسیاری از بیماری ها هستند که بعد از تشخیص به روش لاپاراسکوپی می توان در همان حین درمان نیز شوند.

۱. درمان اندومتریوز:

در صورتی که علائم اندومتریوز را دارید و مصرف دارو دیگر کمکی به شما نمی کند این عمل برای شما از طرف پزشک معالجتان تجویز می شود. در طی این عمل زمانی که بافت آندومتریوز دیده شود با کمک لوله لاپاراسکوپ برداشته می شود.

۲.درمان فیبروئید :

فیبروئیدها معمولا تورمورهایی هستند که یا داخل رحم در دیواره ی داخلی و یا در خارج از آن رشد می کنند که ممکن است بعضی از آنها سرطانی باشند. این فیبروئیدها در خانم ها اغلب باعث درد و خونریزی شدید می شوند که در صورت تشخیص پزشک می توان با این عمل آن را برداشت و درمان کرد. عمل جراحی فیبروم رحم در موارد خاص انجام میشود.

۳. درمان کیست تخمدان :

کیست های تخمدان معمولا یا به خودی خود درمان می شوند و یا به وسیله دارو از بین می روند. اما اگر این دو اثر نکند و کیست ها باقی بمانند دکتر عمل لاپاراسکوپی را برای بیمار تجویز می کند تا بتواند آن را از این طریق بردارد.

۴. درمان غدد سرطانی :

گاهی ممکن است با این عمل انواع غدد سرطانی را از بدن خارج کنند.

همچنین از این روش برای درمان بیماری های چسبندگی لوله ها ، بارداری خارج از رحم ، هیسترکتومی و مشکل در بارداری فرد استفاده می شود . که اغلب نتایج خوبی را به همراه دارد.

جراحی با لاپاراسکوپ

از عوارض عمل لاپاراسکوپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سوراخ شدن روده یا احشاء داخلی شکمی : زیرا در این عمل لازم است که شکم با استفاده از گاز کربنیک باد شود و این گاز از طریق سوزنی با وصل شدن به دستگاه به داخل شکم تزریق می شود و در این حین امکان دارد سر تیز سوزن با روده برخورد کند و مشکل ساز شود.
 2. سوراخ شدن و یا صدمه دیدن عروق بزرگ شکمی
 3. پنوموتوراکس : این اتفاق ممکن است بر اثر ورود هوا به داخل قفسه سینه از طریق دیافراگم در اثر فشار زیاد هوا در داخل شکم اتفاق افتد.
 4. آمفیزم زیرجلدی
 5. خونریزی از محل برشهای جراحی
 6. آمبولی ریوی نیز ممکن است از عوارض شایع لاپاراسکوپی باشد.

مقاله پیشنهادی : درمان ناباروری زنان

کارهایی که قبل از عمل لاپاراسکوپی باید انجام دهید :

 1. از خوردن داروهای ضد انعقاد خودداری کنید.
 2. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین را مصرف نکنید.
 3. 8 ساعت قبل از عمل لاپاراسکوپی چیزی نخورید.
 4. آزمایش هایی که دکتر برای شما تجویز کرده است را انجام دهید و آن روز همراه خود بیاورید.
 5. قبل و بعد از عمل لاپاراسکوپی سیگار نکشید.
 6. از داروهایی که باعث انعقاد خون می شود مصرف نکنید.
 7. بعد از انجام لاپاراسکوپی ممکن است بعد از بهوش امدن تا چند ساعت احساس خوابالودگی داشته باشید و به دلیل داروی بیهوشی کمی حالت تهوع بگیرید.
 8. حتما لازم است یک نفر همراه داشته باشید تا شما را همراهی کند.

میزان دوره نقاحت عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

فرد بعد از جراحی و قبل از ترخیص بیمارستان به مدت چند ساعت تحت نظر خواهد بود و علائمی مانند ضربان قلب ، تنفس ، فشار و ... را تحت نظر قرار میگیرند.

برای ترخیص پس از جراحی هر فرد نسبت به وضعیت جسمانی ، نوع بیهوشی مورد استفاده و واکنش بدن به جراحی متفاوت است و گاهی ممکن است بیمار یک شب را در بیمارستان بگذراند.

بعد از عمل جراحی ممکن است در محل بخیه ها کمی درد داشته باشید که زودگذر است و پزشک برای تحمل درد مسکن تجویز میکند. بیمار معمولا بعد از یک هفته می تواند فعالیت های عادی خود را انجام دهد و برای بهبودی زودتر حتما لباس های گشاد بپوشید و کارهای سبک را انجام دهید تا از لخته شدن خون جلوگیری کنید.

لاپاراسکوپی آندومتریوز

انواع جراحی های صورت گرفته با لاپاراسکوپی :

 1. جراحی رفلکس معده
 2. آندومتریوز
 3. آندوسکوپی
 4. کلونوسکوپی
 5. برداشتن طحال
 6. برداشتن کیسه صفرا
 7. جراحی سنگ کلیه
 8. جراحی سنگ های مجرای صفراوی
اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص بیماری های زنان

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص بیماری های زنان

آخرین مقالات پزشکان جراح و متخصص بیماری های زنان